meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKÖVDE AIK - LAGET SOM NÄSTAN INGEN VILL MÖTA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 19:25 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 19:29

Bilden från Dicovery: Simon Kroon gör 1-0 på straff när ÖFK mötte Skövde AIK på bortaplan och vann med 3-1

Skövde AIK är ett lag som nästan ingen vill möta.

Jag har inte hört någon i ÖFK gjort några bedömanden om hur Skövde spelar. Kanske tycker de, att alla lag har rätt till sin egen taktik, även om den inte är rolig.

Omdömena om Skövde har jag läst om i tidningar och i sajter.

En motståndare i ett Superetalag tyckte, efter en förlust, att det inte är fotboll Skövde ägnar sig åt, det är något annat.

Jag har läst om flera liknande omdömen.

Hur som helst så gästar de Jämtkraft Arena på måndag kväll för att möta ÖFK och de är välkomna dit.

1. Vi vet redan nu, att Skövde på olika sätt, kommer att försöka få många avbrott i spelet som möjligt i avsikt att förstöra ÖFK:s spelrytm.

2. De kommer att dra ner tempot genom att ta lång tid på sig vid fasta situationer och inkast.

3. Keita får vara beredd på, att Skövde kommer att ställa nästan alla sina spelare i målområdet vid hörnor och frisparkar och, med domarnas tillåtelse, kommer de att blockera för honom, så han får svårt att ingripa och möta höjdbollana.

Jag kallar det för förberedelse till obstruktion, men någon sådan straffbestämmelse finns ju inte. Jag tycker nog att det i många fall finns anledning för domarna att stävja den värsta avarten. Vi hoppas att måndagens domare Andreas Dufva är uppärksam.

Skövdes specialitet är fasta situationer, främst långa inkast, hörnor och frispakar.

Tidigare hade man Gustav Friberg, som var fenomenal på långa inkast, men han har gått vidare till allsvenskan.

För att efterträda honom har man, inför säsongen, värvat Norrbys Gustav Broman, som är nästan lika bra. Hans avsikt är att alltid placera bollen inom straffområdet och det brukar han lyckas med.

Sammanfattningsvis så har inte Skövde ändrat sitt spelsätt sedan tidigare säsonger. Alla känner till hur de spelar, men ändå brukar Skövde överraska motståndarna med sitt unika spelsätt och plocka poäng.

Många minns att Skövde vann mot ÖFK med 3-2 på Jämtkraft Arena. Målet gjordes på övertid i sista sekunden. Borta vann ÖFK med 3-1 med två mål av Simon Kroon.

Tränare är för Skövde fortfarande förre Evertonspelaren Tobias Lindetoth. Skövdes spel stämmer inte överens med hur han uppträdde på plan. Han var en mycket teknisk och en av Sveriges bästa mittfältare någonsin som var bäst när hans lag hade fin spelrytm. Nu är han tränare för ett lag med ett motsatt sått att spela fotboll.

Lite historik:

Skövde är den gamla garnisonsstaden som har tappat sina regementen. Bara P4 är kvar.

Skövde AIK är en gammal förening, som såg dagens ljus 1919. De hade tidigare flera idrotter på sitt program och då främst handboll, men nu är det bara fotboll som gäller.

De har varit mycket framgångsrika under 35 år med allsvenskt kval 1970 som höjdpunkt. Det har varit många år i div. 1 under alla år som gått, men när föreningen fick bekymmer med ekonomin i mitten på 1990-talet var föreningen tvungen att bromsa.

I början på 2000-talet ramlade man ner från division 2 till division 5. Men allt eftersom ekonomin har förbättrats har också de sportsliga framgångarna kommit, då man sedan år 2003 gått från division fem till division ett år 2007. Nu är man i Superettan.

De spelar sin fotboll på Arena Skövde, som ganska nära stadens centrum och i inte så lång ifrån Volvo Pentaverken och Pansarregementet och intill idrottshallen. Där såg jag en boxningsturnering under den tid jag var i ett år i staden och utbildade mig till Militärpolis på K3.

Då fanns inga tankar på att bilda något ÖFK. Då var det Norra Lits IF som gällde.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tapas skrev | 21 Apr 2023 - 20:03
Skövde har mycket militär verksamhet kvar. Förutom P4 även TrängR och militärhögskolan mf.l
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Jul 2025 - 09:44 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
25 Jul 2025 - 21:20 -' Det var bästa träningen jag sett i ÖFK'
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
23 Jul 2025 - 15:03 Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen