meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ SPELAR ÖSTERS IF- VARNINGSFLAGG FÖR DERAS FORWARDS
av Haldo Jonsson
Publicerad 26 Apr 2023 - 23:30 Uppdaterad 26 Apr 2023 - 23:31

Det går bra idrottsligt för Växjö med omnejd. Deras hockeylag, Lakers, blev Svenska mästare i ishockey. Fotbollen i form av Öster har tydligen blivit smittad av deras framgångar.

Östers IF har gått som tåget i Superettan och leder serien. I den senast matchen vann de mot GIF Sundvall med uddamålet i en av snöfall avbruten match som flyttades fram en dag.

Fotbollz.se har haft nöjet att på TV sporadiskt se när Öster mötte AFC Eskilstuna.

Det var en match som Öster inte kände sig rädda att förlora. AFC har inte imponerat i vår. De håller på att spela ihop ett nästan nytt lag och måste ha lite mera tid på sig för att få laget att fungera bra. Försvarsmässigt höll de inte i för dem i denna match.

Det var ingen höjdarmatch av någotdera av lagen.

Om jag ska vara helt ärlig så imponerade inte Öster nämnvärt. Visst var de bättre än AFC i det mesta, men Öster skulle ha skapat flera klara chanser mot ett, åtminstone i första halvlek, dåligt arbetande AFC- försvar. Chanserna var få för båda lagen, och alltför få för att Öster ska få godkänt som topplag.

Öster gjorde tre mål och AFC noll. 2-0 var det i halvtid.

Två av Östers mål var tillfälligheter. Det första fick de genom ett onödigt bolltapp av AFC-spelare framför mål. Det andra tillkom genom ett dåligt ingripande av AFC:s målvakt. En bollretur gick rakt ut till en österspelare som inte gjorde något misstag. Det tredje målet var en genomskärare och löpning bakom AFC:s backar.

Öster hade mera bollinnehav än AFC, sett över hela matchen. Periodvis kunde Öster ändå inte hindra att AFC kunde komma upp ganska långa anfall. Öster fick då jobba med att försvara sig. Trots det kunde inte AFC komma fram till några riktigt klara målchanser. Det tillät inte Östers försvar.

Vad var Öster bra på?

Efter att sporadiskt sett dem spela en match, är det svårt att komma med någon genomarbetad genomlysning av matchen, men…

…Öster har ett riktigt bra förvar och så har man två riktigt bra målskyttar som är högeffektiva och hotar när de får en chans.

Det är Jesper Jonasson Westermark, som ser ut att gå mot en ny vår och så är det förre allsvenske spelare Adam Bergmark Wiberg. Westermark leder skytteligan i Superettan med 5 mål och Wiberg är tvåa med ett mål mindre.

Varningsflagg för dem, ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jul 2025 - 12:15 Viktor Gyökeres tog sina första steg in i elitfotbollen på J
26 Jul 2025 - 11:48 Ny forward till ÖFK? - Lånet av Mohamed Bawa avslutas.
26 Jul 2025 - 09:44 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
25 Jul 2025 - 21:20 -' Det var bästa träningen jag sett i ÖFK'
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
23 Jul 2025 - 15:03 Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF