meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLICKAR VI UPPÅT I TABELLEN
av Martin Nylander
Publicerad 26 Sep 2025 - 08:47 

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). FFF är ett starkt fysikst lag som jobbar hårt. Prestationen hittills under säsongen överträffar mångas förväntningar.

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). Just FFF tillsammans med IK Oddevold tillhör seriens överraskningar detta år, laget ligger på 6:e plats. På hemmaplan har det endast blivit en förlust denna säsong.

ÖFK seger mot Utsikten BK var en stark prestation, särskilt som Utsikten har varit något av en mardrömsmotståndare. Dessutom förstärktes vinsten av att ÖFK lyckades vända underläge till vinst, något man bara gjort en gång tidigare denna säsong.

Segern innebär att ÖFK kan spela mer avslappnat. Men för den skull ska prestationen vara på topp, hårt jobb, många löpningar på djupet, och ett presspel värt namnet. Med detta sagt bör ÖFK mål för de kvarstående sex matcherna vara en placering i mitten av tabellen och därmed en rejäl prispeng in på kontot.

Matchen borta mot Falkenbergs FF går på naturgräs, ett underlag som gynnar hemmalaget mest. Ett hårt arbetande och fysiskt starkt lag väntar. Man spelar i år enligt en 4-4-2 formation där man gärna tar sig fram längs kanterna och spelar in bollen centralt, där är man duktiga på att nyttja sin fysik och göra mål. Faktum är att FFF hittills gjort 42 mål, det är endast Västerås och Örgryte som gjort fler. Falkenberg är även ett av seriens bästa lag på fasta situationer. Nyckeln för ÖFK är att vara noggranna i defensiven, vidare att sätta press och ligga tajt på motståndarna är en framgångsfaktor. Återigen kommer Marklund, Amatkarijo och Jabir Ali få nyckelroller. Ali att hålla och fördela bollar, Marklund och Amatkarijo ska med många löpningar och inspel centralt skapa osäkerhet hos hemmalaget. Naturgräs innebär att det kommer att bli trötta ben mot slutet av matchen och jag hoppas därför att Livani värderar byten i tid så att ÖFK kan upprätthålla presspelet. Nu vill vi se ett fortsatt motiverat, och av de två segrarna stärkt, ÖFK som går för tre poäng.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Apr 2023 - 23:02 Matchreferat Två hörnmål gav ÖFK ytterligare en seger
24 Apr 2023 - 22:02 Matchens överraskning
24 Apr 2023 - 21:49 Matchens prestation
24 Apr 2023 - 21:23 Vad ska man säga
24 Apr 2023 - 18:03 Startelvan
24 Apr 2023 - 10:36 Lagkaptenen i Skövde Filip Schyberg unrdar över snövädret i
24 Apr 2023 - 10:36 Följ ÖFK -Skövde AIK via fotbollz.se
24 Apr 2023 - 10:35 Matchvecka Akademin
23 Apr 2023 - 22:03 Lite positivt
23 Apr 2023 - 21:57 Holmgång idag mellan två av Superettans mest varnade lag
23 Apr 2023 - 14:45 ÖFK på uppskattat besök på Treälvsskolan i Lit
23 Apr 2023 - 10:19 Lagspelets återkomst
21 Apr 2023 - 22:38 'Akademispelare i startelvan'
21 Apr 2023 - 19:25 Skövde AIK - laget som nästan ingen vill möta
21 Apr 2023 - 10:04 Veckans krönika av Christer Tonning, Skövde AIK
20 Apr 2023 - 21:10 Två spelare i ÖFK i farozonen för avstängning
20 Apr 2023 - 11:57 Malcolm Stolt visade vägen med sitt mål - Blev trissvinnare.
20 Apr 2023 - 10:13 Akademispelare i Järpen IF
19 Apr 2023 - 21:57 Viktigt och glädjande beslut - Mansour Sinyan har förlängt m
19 Apr 2023 - 11:11 Sagt efter matchen - Magnus Powell