meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET VAR EN KVÄLL VI VILL HELST GLÖMMA, MEN SOM DET ÄR VIKTIGT ATT KOMMA IHÅG
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Jun 2024 - 21:22 Uppdaterad 5 Jun 2024 - 21:24

Bild från ÖFK - Sandvikens iF. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det skulle bli en kväll full med fotbollspropaganda inför stor publik. ÖFK skulle möta nykomlingen i Superettan Sandvikens IF, men jag tror många blev besvikna.

ÖFK förlorade efter håglöst spel i en ganska trist match och publiken gick hem och undrade vad det var som hände.

ÖFK gick inte att känna igen. De brukar ju normalt vara bättre. Det har vi sett tidigare under säsongen. I vissa matcher har ÖFK sett ut som ett topplag.

Vad hände och varför blev det så den här kvällen? Jag har funderat och åter funderat.

Jag har min teori.

Om vi börjar från början, så har jag följt alla tränare sedan ÖFK blev till l996 och det har varit många det.

Utan att darra på rösten påstår jag, att Magnus Powell är den tränare som har kört hårdast av alla tränare genom åren och det är givetvis inget fel med det. Han har stora krav.

Det som kan bli ett problem är, att om man tränar hårt en lång tid, speciellt under stark värme, kan träningen få motsatt effekt.

Jag har själv erfarenhet av det som ung sprinter och längdhoppare. Om jag inte fick vila för ett lopp, så blev jag, som spelarna uppträdde mot Sandviken. Jag blev initiativlös, kraftlös, viljelös och seg i benen.

Det är ett fenomen som många fått känna av. Är man övertränad tappar man lusten och kraften att spela. Motivationen sjunker.

Inom fotbollen har det bildats en åsikt, att man ska träna stenhårt och visst är det så om man ska bli bättre spelare, men under pågående serie då gäller inte det. Då ska man träna med den mängd som passar bra för att göra en bra sin insats och ett bra resultat. Då behöver man ibland lätta på träningen eller inte träna alls.

Ett annat problem som fotbollen har, är att det nästan aldrig finns någon individuell anpassning till, hur mycket träning respektive spelare kan ta emot. Alla spelare tränar lika mycket och man förutsätter att alla klarar det.

Ett exempel är 18-årige Michael Aduragbemi Oluwayemi som förmodligen aldrig tidigare tränat hårt. På grund av sin ungdom är han inte van vid det och kan bli uttröttad om han tränar hår toch inte får vila före match..

En spelare med korta muskler tål oftast mindre konditionsträning än en som har långa. Det är en regel. En person med kort muskel är ofta snabb. Tränar denna för hårt så blir han osnabb. En person med lång muskel tål hård träning mycket bättre. Han har förmåga att springa långt, man saknat stor snabbhet.

En så erfaren tränare som Powell håller säkert inte med allt jag skriver och det var heller inte tänkt som någon tillrättavisning. Han vet hur man bedriver träning bättre än jag. Jag fick i alla fall ge utlopp för mina tankar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mot Trelleborg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:20  
 

Sunday Anyanwu Trissvinnare mot Trelleborgs FF. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Putte Kock leder Hos Andreas tipset. Flera kan vinna. Avgörandet sker på lördag mot Sandviken.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:11  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

Träning i dag tisdag i bra väder. Foto: Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Nov 2025 - 19:58  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg  
  av Haldo Jonsson | 3 Nov 2025 - 14:07  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Apr 2023 - 19:25 Skövde AIK - laget som nästan ingen vill möta
21 Apr 2023 - 10:04 Veckans krönika av Christer Tonning, Skövde AIK
20 Apr 2023 - 21:10 Två spelare i ÖFK i farozonen för avstängning
20 Apr 2023 - 11:57 Malcolm Stolt visade vägen med sitt mål - Blev trissvinnare.
20 Apr 2023 - 10:13 Akademispelare i Järpen IF
19 Apr 2023 - 21:57 Viktigt och glädjande beslut - Mansour Sinyan har förlängt m
19 Apr 2023 - 11:11 Sagt efter matchen - Magnus Powell
19 Apr 2023 - 03:34 ÖFK:s inledning smakar fågel
18 Apr 2023 - 23:47 Härlig derbyseger
18 Apr 2023 - 22:00 Matchreferat ÖFK vann Norrlandsderbyt - fortfarande obesegrade
18 Apr 2023 - 21:58 Matchens överraskning
18 Apr 2023 - 21:57 Matchens prestation
18 Apr 2023 - 18:05 Startelvan
18 Apr 2023 - 12:10 Derbydags
18 Apr 2023 - 11:05 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
18 Apr 2023 - 11:04 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2023 - 22:49 Lite smått och gott inför Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 22:43 Så här mycket publik blir det på Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 11:48 Så gick det i senaste Norrlandsderbyt - Det är några år seda
17 Apr 2023 - 11:40 'Matchvecka ÖFK Akademi'