meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÄNINGEN ÅTERSPEGLAR ATT ÖFK VANN MOT GEFLE I ONSDAGS.- EN GLIMT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 25 Maj 2024 - 12:32 Uppdaterad 25 Maj 2024 - 12:35

Trots att Oddevold bjuder på gräs, så har inte ÖFK funnit det angeläget att träna på Hissmovallen.

Matcherna är täta nu. Match i onsdags mot Gefle och redan på söndag är det match igen borta mot Oddevold.

Efter den tuffa matchen mot Gefle, har det varit viktigt för ÖFK att återhämta sig så att spelarna är fräscha och krya till matchen mot Oddevold på söndag. Återhämtningen är särskilt viktigt när man ska resa långt, i detta fall ända till Uddevalla där Oddevold har sitt säte.

Det har varit och är varmt och kommer att så förbli även i matchen mot Oddevold. Vad jag kan förstå så sliter hög värme mera på kroppen än när det är lite svalare, men kanske jag har fel.

Trots att Oddevold bjuder på gräs, så har inte ÖFK funnit det angeläget att träna på Hissmovallen. Man anser att det har varit för stor apparat att åka dit för en dags träning. I stället har man valt att ha det lugnt och förbereda sig på arenan. Det är förståndigt.

När detta skrivs (lördag) så har ÖFK slutfört ett träningspass på morgonen och är på väg i flyg söderut. Det var förnuftigt att välja flyg. Det får kosta lite men är viktig för att nå resultat. En lång bussresa före match har varit för tröttande.

Statistiskt sett, är Gefle ett lag som ÖFK alltid har haft svårt mot, så glädjen blev kanske större av den vetskapen.

Hur som helst så gjorde sig spelarna gott av vinsten mot Gefle. Nu kan man åka med förväntan och självförtroende för att möta Oddevold.

Träningen var som vanligt. Det ingick olika moment som man vill förbättra. Lite finslipning kort och gott!

En spelare som många saknat är Perry. Han har tränat ett tag nu. Skulle inte bli förvånad om han får spela i en halvlek.

Ali Suljic har haft skadekänningar och steg av planen i matchen mot Gefle. Han har tränat lätt, men jag tror ganska säkert att vi får se honom starta på söndag. Han är i en strålande form och behövs på plan.

Jag tror inte att det bli så stora förändringar i laget mot Oddevold.

Möjligen kommer Hedenquvist in i stället för Nsa.

Jag skulle gärna se Quimi Ordonez på plan som forward. Han är en spelare som kan överraska.

Michael Oluwayemi kan jag tänka mig får speltid. Det blir väl han eller Sporrong som jag trots allt tycker har tappat lite av sin form. Jag ser gärna att de spelar en halvlek var.

Ganska klart är att unge målvakten Lundhall inte blir med. Han är skadad. Vi får räkna med att målvaktstränaren Origi sitter på bänken. Han är ingen dålig ersättare.

Innan jag slutar skriva så ska jag hissa varningsflagg för Oddevold. De har ett komplett lag, ett spelsystem som de följer och ett rörligt anfall med bra målskyttar.

På matcherna brukar Odevold han en publik på ungefär 1500 personer.

ÖFK kommer att visa musklerna och energin på söndag. Då blir det svårt för Oddevold att skydda sig.

Jag tror på det här, står det på min stol på arenan. Det är jag stolt över. Ja visst tror jag på det här och jag hoppas helhjärtat på vinst mot Oddevold. Det skulle smaka mumma.

ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofascore mot Kalmar  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:31  
 

Perry och Bonnah

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:15  
 

Kalipha Jawla

 
  Läs mer...  
 


 
  Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar var effektivare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:14  
 

Samlad statistik från Kalmar FF- ÖFK som tyder på jämn match

 
  Läs mer...  
 


 
  Oerhört välförtjänt Kalmarseger  
  av Per Lagerbäck  | Igår - 12:58  
 

En svag laginsats av ÖFK fram till sista dryga 10 minuterna. Jag tror att det fanns möjligheter att kunna göra det bättre. Artikeln uppdaterad

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Apr 2025 - 06:31 Inför matchen: Umeå FC - ÖFK
11 Apr 2025 - 18:42 Följ Umeå FC - ÖFK via fotbollz.se
11 Apr 2025 - 11:28 Ett sammansvetsat ÖFK åker upp till Umeå
9 Apr 2025 - 10:49 Theodor Johansson om sin tid i ÖFK
8 Apr 2025 - 11:09 Den som vill kan ta lärdom av professor Torbjörn Stockfelt
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
5 Apr 2025 - 21:22 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:45 Matchreferat ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
5 Apr 2025 - 17:37 Lite repris
5 Apr 2025 - 14:09 Startelvan
5 Apr 2025 - 10:24 Är det även toppen i Östersund för Landskrona?
4 Apr 2025 - 22:59 Inför matchen: ÖFK - landskrona
4 Apr 2025 - 22:57 En hemmapremiär i dur - Något nytt har skapats som vi alla k
4 Apr 2025 - 22:33 På dagen för nio år sedan var en fantastiskt dag i ÖFK:s his