meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

PALMERNAS STAD - TRELLEBORG
av Lars Larsson
Publicerad 12 Maj 2023 - 14:05 Uppdaterad 12 Maj 2023 - 19:55

Måndag den 15/5 har ÖFK sin nästa match i årets Superetta. Nämligen den sjunde. Matchen är på bortaplan mot Trelleborg FF. Ett Trelleborg FF som haft det tungt i säsongsöppningen och inför matchen mot ÖFK till och med sparkat sin tränare. Laget förväntades ju inför seriestart tillhöra topplagen, men befinner sig nu, som synes, i ett lite panikartat läge, som det verkar. Först dock något helt annat.

Trelleborg som stad är faktiskt känd för något som bara förekommer i Trelleborg och ingen annanstans i Sverige. Notera dessutom att det inte är Ystad utan just Trelleborg som är Sveriges sydligaste stad. På sommaren är detta tydligt eftersom stadens västra infart är kantad av riktiga palmer. Då infinner sig definitivt en kontinental känsla när man kör in i Trelleborg. Det har jag själv erfarit.

I Jämtland är det kosläpp på våren. I Trelleborg är det palmsläpp. 2023 års palmsläpp är det 46:e i ordningen. Palmsläppet sker lördagen 27:e maj. Tyvärr missar därför ÖFK-spelare och ledare att få uppleva den kontinentala känsla som palmerna för med sig.

Så här skriver Visit Trelleborg om palmsläppet:
” När vi firar att stadens palmer har släppts ut från sina växthus, då invigs också sommaren. För, den är alltid först i Trelleborg! Palmsläppet 2023 bjuder på morgondopp, Trellebelle Ukulele Orchestra, barnens favorit Pidde P, palmsläppserbjudanden och en korgfestival.”

Palmernas och Sveriges sydligaste stad mot det nordligaste Superettan laget. Ett Trelleborg FF i botten av tabellen mot ett ÖFK i toppen. Ett Trelleborg som vunnit en match, men förlorat samtliga övriga matcher mot ett obesegrat ÖFK. Hur kommer det att sluta?

Idag (fredag 12/5) besökte jag Hissmovallen för att få en inblick i hur jag skulle uppleva spelarna under träning på naturgräs. ÖFK tränade i Krokom och på Hissmovallen. Planen var i gott skick. Visserligen några skönhetsfläckar här och där, men inte så konstigt när det var två decimeter snö på plan, bara för två veckor sedan. Detta enligt planansvarige Michael Olofsson, som måste ha gjort ett fantastiskt arbete, med tanke på de förutsättningarna.

Jag var dock tvungen att avvika 45 minuter in i träningen, men det jag såg dittills var mycket lovande. Spelarna syntes ha väldigt roligt, vilket jag anser är oerhört viktigt för lagmoralen. Dessutom var det hög energi och riktig kamp i spelsituationerna. Vi kan nog hoppas på något riktigt trevligt i kommande matcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation