meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HUR GICK DET EGENTLIGEN MED EKONOMIN INFÖR 31/8 FÖR ÖFK OCH HUR GÅR MAN VIDARE?
av Lars Larsson
Publicerad 6 Sep 2023 - 09:34 Uppdaterad 6 Sep 2023 - 09:50

Många kanske inbillar sig att jag sitter inne med all information om hur det egentliga resultatet blev för ÖFK med anskaffningen av kapital och att säkra det egna kapitalet per 31/8. Då måste jag göra dig/er ledsna. Så är icke fallet. Lite vet jag men inte totalen. Med tiden kommer resultatet ändå att visa sig. Sannolikt redan i mötet med Licensnämnden.

Ibland så stannar man bara till i sina tankar om överlevnad. I alla fall jag. Bill Shankly, fd manager i Liverpool FC lär ha sagt; ”Fotboll handlar inte om liv eller död. Det är betydligt viktigare än så”. Lite av den andan har vi nu också sett inom ÖFK, dess sponsorer, medlemmar, sannolikt också hos Transferintressenter AB och många övriga. Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändlös. Till och med journalisten Linda Hedenljung på ÖP antydde det. Detta skedde faktiskt i sändningen från Fotbollsmorgon för ett antal dagar sedan, där hon deltog.

Idag vet vi att 8,1 miljoner i ökning av eget kapital har säkrats och massmedialt kommunicerats. Det var ju vad styrelserna i Östersunds FK Ideell förening och Östersund FK Elitfotboll AB tidigare i sommar ansåg nödvändigt för att senast 31:a augusti 2023 lösa utmaningen med anskaffning av elitlicens 2024. Hur det skedde och vad som gjorts skall presenteras på mötet med Licensnämnden i oktober. Vi vet dock inte hur mycket mer än nämnda 8,1 som inkom. Det har ju antytts från ÖFK att utmaningen löstes med marginal.

Dessutom måste man skilja på resultat och likviditet. Ta till exempel. Akademihuset som såldes för 3,1 miljoner. Detta enligt ideella föreningens ordförande Bengt Olsson i ÖP
2023-09-01. Huset var dock redan bokfört till cirka två miljoner i balansräkningen, vilket i nettoökning av eget kapital innebär 1,1 miljon. (3,1-2). Däremot inflyter 3,1 miljoner i kassan, vilket givetvis ej är att förakta. Kostnadsposter som reavinstskatt kan eventuellt tillkomma beroende på omkostnadsbelopp vid anskaffningen. I så fall påverkas affären av en kostnad och det egna kapitalet negativt, i konsekvens med detta.

Jag förlitar mig dock till fullo på att de kontakter jag har haft med ÖFK i detta ”projekt” och vad de förmedlat. Däremot går det inte nu att slå av på takten när det gäller att sälja och få in medel. Det är redan dags att planera och inom kort börja sälja sponsring inför säsongen 2024. Visst måste hänsyn tas till det sportsliga utfallet innan t ex prissättning, men strukturer för försäljningen och planering hur den sker kan göras redan nu. Det ör värt att notera att årets kostnader och vissa intäkter följer budget, men sponsringen understiger budget med cirka 5 miljoner (per sista juni-23). Budgeten kan inte heller beskyllas för att vara för tilltagen utan snarare rimlig. Detta är dock den i särklass största avvikande posten i innevarande års budget. Misstaget får inte upprepas inför 2024. Då skall minst 10 miljoner uppnås.

Transfers av spelare, dvs försäljning och inköp måste också omgående ses över. Försäljning av årskort 2024 skall ”kickas” igång omedelbart efter årets avslut i Superettan. Medlemsavgifter för 2024 likaså. Med mera, med mera. Sköts detta kan det inbringa runt 15 miljoner kronor i början på nästa år. Detta i tillägg till den kassa ÖFK kommer att gå in i 2024 med.

Allt detta, under förutsättning av fortsatt kostnadskontroll, effektiv försäljning av sponsring och övriga intäktskällor, borgar i så fall för en god ekonomisk framtid. Andra klubbar blir nog sannolikt avundsjuka på ÖFK:s ekonomi. Kanske får ÖFK återigen höra glåpord, men denna gång vet man att korten har skötts som de ska.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | 8 Okt 2025 - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning