meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TVÅ NYA I ANFALLET KAN SÄTTA FART PÅ ÖFK MOT ÖRGRYTE.
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Apr 2024 - 18:41 Uppdaterad 19 Apr 2024 - 09:15

Rapport från senaste öppna träningen

I dag var det sista öppna träningen före matchen på lördagen mot Örgryte.

Alla träningar är fartfyllda, så var även dagens. Powell är bestämd och kräver mycket.

Alla spelare måste vara bra tränade i en så krävande serie som Superettan. Där får man inget gratis. Det är kamp i varje match.

Jag vill börja med, att trots bottenplatsen, varna lite för Örgryte. När ÖFK mötte Örgryte på Jämtkraft Arena i fjol var det ÖFK:s starka försvar som i andra halvlek räddade ÖFK. Örgryte satte in en press som varade stora delar av andra halvlek. I första halvlek var dock ÖFK betydligt bättre. Det bärgade för ÖFK- vinst med 2-1.

Örgryte fick inte utdelning för sitt fina spel och sina chanser i sin senaste hemmamatchen mot starka Brage. Det påminde inte så lite om ÖFK med som spelare bra och skapar chanser, men det blir för få mål.

Positivt är, att Kroon har tränat hela veckan och Grach ser ut att snart vara riktigt på gång.

Vi får även se det positivt att Stolt har visat sig ett par gånger på träningen. Det gäller att ta vara på alla positiva korn. Han är mycket välkommen åter. Hans infektion måste väl snart ge med sig.

Positivt är även att Sporrong har börjat springa runt banan. Det kan ändå dröja några matcher innan han är mogen är spel.

Mittfältet, som tidigt i vår såg ut att vara en stark lagdel, har nu åderlåtits på flera duktiga spelare. Sinyan och Sporrong är skadade och nu ser det ut som ÖFK även får undvara Perry till helgen. Han gick haltande av planen i dag,

Det är väl därför som ÖFK testade en mittfältare på träningen i dag, Men inget är klart. Fotbollz.se kommer att uppmärksamma honom om han blir kontrakterad.

Om vi kollar på nästa elva mot Örgryte, så är det som vanligt en del spelare ganska givna, men ingen får vara så given så att bänkspelarna tappar modet.

En spelare som jag skulle se gärna mera av är unge mittfältaren Michael Oluwayemi. Han gör aldrig bort sig. Han kan bara överraska.

En annan spelare som vi hoppas få starta, är nye forwarden Quimi Ordónez. Han visade vilja och kunnande vid sitt inhopp senast mot Varberg. Han och Kroon, om han spelar, kan sätta fart på anfallet.

Det har från vissa i forumet höjts röster att Jablinsky på sistone inte gjort bra ifrån. Visst kan man ha den uppfattningen. I åtminstone i en match var han lite svajig. Jag tror att Ziad Ghanoum är beredd att starta och han kommer knappast att göra bort sig. Hans snabbhet behövs ibland.

Glöm heller inte bort Philip Bonde trots hans ungdom. Han är en typisk mittback.

Jag hoppa att energiknippet Mykola Musolitin får starta och att han inte blir utbytt. Han skapar många farligheter med sina ofta ganska precisa inlägg. Trots att han är offensiv, så gör han även en stark insats i försvaret. Sådana spelare är värdefulla att ha på plan.

Vi ses på arernan. Axel mot axel ger vi kraft och styrka till ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | Igår - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | Igår - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:49  
   
  Läs mer...  
 


 
  Kiarash Livani får sparken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:27  
 

Kiarsh Livani

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jun 2025 - 16:13 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Jun 2025 - 18:27 .Vi går en bättre tid till mötes - Det händer mycket i ÖFK
5 Jun 2025 - 21:33 ÖFK:s tidigare tränare Amir Azrafshan har fått nytt tränarjo
5 Jun 2025 - 09:19 Kors i taket
4 Jun 2025 - 22:48 Krisstämpeln var borta vid kvällen informationsmöte på Gamla
4 Jun 2025 - 14:56 Christian Enemark säker back - blev Trissvinnare mot Helsing
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar
2 Jun 2025 - 21:02 Strålande prestation av målvakten Adam Inge Benediktsson
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Matchreferat Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan