meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

I MORGON SKULLE ÖFK NORMALT HA SPELAT SIN NIONDE MATCH I ALLSVENSKAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Maj 2020 - 09:27 Uppdaterad 16 Maj 2020 - 09:45


Både positivt och negativt från gårdagens träning

Vem hade räknat med vad som skulle hända med fotbollen och allsvenskan när ÖFK samlades i början på januari för att sätta igång träningen. Ingen hade an aning om hur komplicerat det skulle bli.

Ett ovanligt och oberäkneligt influensavirus påverkade hela Sveriges befolkning och fotbollen var inget undantag. Många fotbollsintresserade förberedde sig och såg fram emot den allsvenska starten. Man köpte säsongkort och det pratades fotboll som aldrig förr, men så blev det tvärstopp. Folkhälsomyndigheten, som tidigare haft en ganska undanskymd roll, kom nu i rampljuset. Beskedet var tydligt: Ingen fotboll. Smittorisken är för stor.

Fotbollen har mer eller mindre varit satt i karantän i snart ett halvår. I dag skulle normal åtta matcher ha varit färdigspelade i allsvenskan. På söndag skulle ÖFK ha spelat den nionde mot IFK Norrköping borta. Idag vet vi inte när allsvenskan ska tillåtas starta. Detta är scenariot för alla elitklubbar i landet. Fotbollen har varit en av de aktörer som följt Folkhälsomyndighetens råd mycket bra. Allsvenskan kommer att lottas om, enligt SvFF.


Även ÖFK:s spelare har anpassat sig bra, men man hungrar efter att få börja spela matcher. Det är deras glädje och deras jobb. Även Fotbollsintresserade sliter ont.


Ett tiotal intresserade hade samlats vid ÖFK:s träning i går. Det är ofta samma intresserade som kommer varje gång. I går satt de flesta i solen på bortre läktaren. Det var förståeligt, för det blåste småspik på huvudläktaren. Träningarna har blivit en samlingspunkt och en viktig social kontakt i dessa influensatider. Man har samma intresse och det finns mycket att prata om.

Det vi kunde lägga märke till i går var att Jordan Attah Kadiri inte tränade i gruppen. Han sprang på långsidan med en boll till synes obemärkt av skador

Vi saknade Jerrell Sellars och Sixten Mohlin. Enligt en röst från läktaren så var båda skadade. Det kändes jobbigt att höra det. Jag vill inte att de ska vara sant att Sellars åter har drabbats. Jag lider med denne fine och trevlige grabb. Det vi kan hoppas att det är lindrigt. Positivt var att Bakr Abdellaoui tränade för fullt. Det har han inte gjort på ett tag.


Enligt den privata prognos som fotbollz.se gick ut med för drygt en vecka sedan kommer det att bli bättre väder i slutet av nästa vecka.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass upp för honom  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:46  
 

.Bild från kvalmötet 2022 då ÖFK vann hemma med 2-0 och blev kvar i Superettan. Simon Kroon gjorde målet på bilden. Det andra gjorde Ludvig Fritzson. Matchen på bortaplan slutade 1-1. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är ny nystart i Superettan mot Falkenberg, och vad skulle då vara lämpligare än att ÖFK tar tre poäng och påbörjar vandringen uppåt i tabellen. Det skulle glädja många.

 
  Läs mer...  
 


 
  Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet med Djurgården  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:55  
 

Stefan Lundin, Foto Haldo Jonsson

– Det känns jättebra att ha Max här. Vi får en målvakt som egenskapsmässigt stämmer väl in på det vi sökt, säger han.

– Vi kommer skapa en stark konkurrenssituation med Tyree Griffiths som känns bra inför hösten, säger sportchefen Stefan Lundin till ÖK:s hemsida

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | 14 Jul 2025 - 22:41  
 

Trissvinnaren Simon Marklunds eleganta 1-0-mål mot Örebro SK. Det vill vi se mera av. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK har i år tagit bara en poäng mer än vid samma antal matcher i fjol, men det finns förutsättningar för en riktigt bra höst.

 
  Läs mer...  
 


 
  Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 13 Jul 2025 - 15:50  
 

Örebro SK - ÖFK 0-0

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare