meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STEFAN LUNDIN I FÖRBIFARTEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Dec 2022 - 15:09 Uppdaterad 8 Dec 2022 - 15:11

Stefan Lindin. Foto: Haldo Jonsson

Vi ställde några allvarliga men snabba frågor om fotbollsverksamheten, om värvningar m.m.

I går var jag på besök på ÖFK:s kansli. Anledning var, att jag skulle köpa två säsongkort. Det gjorde jag.

Jag överraskades av att säsongkorten var snyggt och prydligt lnagda i en prydlig folder. På säsongkorten var det en bild på altmaister Wåfflan Nilsson.

Allt var snyggt gjort. Visserligen var det en detalj, men ändå något nytt. Det var ett bra initiativ som jag uppskattade.

Det gör oss lite förväntansfulla. Kan vi hoppas på att det ska flera nya tankar i ett framtida ÖFK? Först ska vi så fort som möjligt glömma allt det trista som varit.

Plötsligt dök fotbollschefen Stefan Lundin upp. Jag blev lite överraskad, över att han inte hade åkt på ledighet, men han är en person som vill göra rätt för sig och som känner ansvar. Nu var på hemväg i Östersund. Han hade med sig en cykel som han tydligen avsåg att använda i snömodden.

Stefan är en lugn person som inte hetsar upp sig i onödan.

Fotbollz.se träffade Stefan ungefär vid den här tiden i fjol, men då var han lite annorlunda. Han såg lätt spänd ut och jag tror inte att jag överdriver, när jag säger att han såg lite bekymrad ut.

I går var det en annan person jag träffade. Han hade andats ut efter ÖFK:s bragdinsats.

Nu var han avspänd och man kunde spåra ett mått av förväntan hos honom. Läget inom fotbollen ser annorlunda ut än i ifjol.

Nästa säsongh kan ÖFK starta med stora delar av truppen intakt. Många spelare finns kvar, men ifjol var det långt ifrån så. Ett nytt lag skulle byggas och det genom att använda de små medel som fanns i ÖFK:s kassa.

Jag stoppade upp Stefan och fick ställa några frågor i förbifarten som han välvilligt svarade på. Här är svaren.


Om läget i fjol jämfört med i år vid ungefär samma tidpunkt.

- Det är helt annat. Då var det rörigt. Alla spelare ville här ifrån när vi hade åkt ner från allsvenskan till Superettan. Vi skulle skapa ett nästan nytt lag med begränsade resurser. I år har vi många spelare som redan är klara förl nästa säsong. Det är stor skillnad.

Om vilka spelare som ÖFK har möjlighet att skaffa.

- Vi har inte möjlighet att köpa några spelare. Det har vi inte ekonomi för. Vi får välja bland de spelare som vi kan locka hit. En del spelare slutar i ÖFK inför nästa säsong. Vi kan då ta de överblivna pengarna vi satsade på dem till att betala lön till nya spelare.

Om budgeteten för nästa år.

-Vi har ungefär samma budget som i fjol, möjligen något stramare. Vi har den ramen och den får vi inte överskrida. Vi kommer att hålla oss till budgeten. Det gjorde vi även i fjol.


Om spelare som har erbjudits kontrakt.

- Det är fem spelare som har fått kontraktserbjudande. Vi väntar på relativt snabbt svar från dem. Det är viktigt för oss att vi kunna planera för nästa säsong. Vi kan inte vänta tills nästa fönster öppnas.

Om spelare som inte fått kontrakt

- Vi har inte stängt några dörrar för andra spelare vars kontrakt gått ut. Det finns fortfarande möjlighet att någon av dem kan få ett kontraktserbjudande.

Om Henrik Bellman. Han bör få ett kontrakt tycker fotbollz.se. Mittfältet behöver flera spelare inte färre.

Bellman gjorde ingen bra höstsäsong, men var bra på våren. Vi diskuterar vidare om honom och även om några andra.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 8 Dec 2022 - 16:07
Alltid trevligt att läsa dina inlägg Haldo. Lite positiva vibbar skadar aldrig.

Och du snuddade vid en viktig sak;
Ta lärdom av det som varit och blicka framåt.
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fredheim lycka till  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Amir Azrafshan Ett spektakulärt tränarbyte. Foto. Haldo Jonsson

ÖFK har nyligen bytt tränare. Tor -Arne Fredheim lyckades skapa nytändning i sin första med ÖFK mot Brage. Det var bra och kändes lovande. Det är osäkert om ett byte av tränare blir bra. ÖFK har lyckats bra tidigare vid några tillfällen. Ett skildrar vi här. Nu önskar vi Fredheim lycka till i fortsättningen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖFK på Rimnersvallen  
  av Haldo Jonsson | 22 Okt 2025 - 21:27  
 

Bild från matchen i fjol då ÖFK förlorade md 2-0 på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Oddevolds form är i dalande. På de senaste fem matcherna har ÖFK vunnit tre och förlorat två. Oddevold har bara vunnit en och förlorat två och två har slutat oavgjort.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | 21 Okt 2025 - 10:38  
 

Ahmed Bonnah Trissvinnare Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Putte Kock leder Hos Andreas Tipset sammanlagt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 21:38  
 

Chovnnie Amatkarijo poängmässigt bäst av alla ÖFK- spelare mot Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
20 Apr 2025 - 20:53 Matchreferat Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se
18 Apr 2025 - 14:11 Tankar i påskens tid
17 Apr 2025 - 21:39 Är Kalmar FF Superettans bästa lag?
16 Apr 2025 - 09:47 Målvakten Adam Benediktsson borta från fotbollen ett tag
15 Apr 2025 - 22:43 Träningstider denna vecka
15 Apr 2025 - 13:11 Var har inläggen framför mål tagit vägen och varför gör inte
14 Apr 2025 - 19:06 Smart mål mot Umeå FC - Theodor Johansson blev Trissvinnare
13 Apr 2025 - 17:50 Nebiyou Perry fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot UFC e
12 Apr 2025 - 22:56 Det var väl sådär