meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD KAN DET BERO PÅ ATT ÖFK VARIT SÅ OJÄMNA I ÅR?
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Sep 2024 - 15:28 Uppdaterad 27 Sep 2024 - 17:43

Hur många poäng har ÖFK tagit i år vid samma tidpunkt jämfört med i fjol?

Om vi kollar på fjolårets Superettan, så hade ÖFK i nuläget, efter 24 matcher tagit 32 poäng. Det är bara fyra poäng mer än i år och ändå slutade ÖFK femma i serien ifjol.

I de sex återstående matcherna fram till seriens slut i fjol, tog ÖFK tio poäng. Kan ÖFK i år upprepa det är det bra. Då slipper ÖFK kval.

I årets serie ligger ÖFK efter 24 matcher på elfte plats i serien och har tagit 28 poäng

ÖFK har kvar att möta Oddevold hemma, Sandviken borta, Landskrona hemma, Utsikten och Örgryte borta och slutligen Brage hemma.

Hur många poäng tar ÖFK mot dessa lag? Det blir intressant att se.

Säsongen i år har varit märklig. I vissa matcher har ÖFK spelat som ett topplag och i andra som ett mediokert lag.

Det är min uppfattning, att när ÖFK har spelat täta matcher, har man inte klarat att spela bra och vinna.

Fråga uppstår då, är man dåligt tränade eller har man inte haft tillfälle att vila tillräckligt före match?

Jag tror vi kan bortse från det första alternativet. Powell skärpte upp träningen inför årets säsong och har man sett Powells träningar, så har man kunnat se att han kört hårt med bra intensitet.

Då återstår möjligheten, att spelarna inte har fått vila tillräckligt före match eller att ÖFK tränat för hårt under tävlingsperioden, då man ska lätta på träningen.

Att spela täta matcher det kan ta kraften ut spelarna och eftersom man kört med i stort sett samma startelva alla gånger kanske spelarna inte riktigt har orkat. Det har man kunna se i vissa matcher. Detta styrks av att ÖFK alltid spelat bättre strax efter ett uppehåll.

Om man ska ha Graham Potter som rättesnöre, så bytte han startelva friskt. I en match mot Djurgården i allsvenskan hemma, hade han nio nya spelare i startelvan. de andra fick vila. Det blev vinst, om jag inte minns fel med 2-1.

Det är möjligt att Potter hade bredare trupp och det därigenom blev enklare för honom.

En annan faktor att ta hänsyn till är, att om det kommer spelare från lägre divisorer eller andra ofta yngre som inte tidigare är van vid hårdare träning, så kan det att ta ett par år för vissa, att klara av hårdare träning för att förbättra sig i spelet på plan.

Jag tror att fotbollen skulle må bra av att testa mera individuell träning hos vissa spelare.

En anledningen till att ÖFK i år inte så gått så bra i serien, beror till stor på dåligt utnyttjade av målchanser.

I tabellen över expected goals (förväntade mål eller klara målchanser mål ligger ÖFK fyrai Superettan. Bara Öster, Degerfors och Brage har skapat fler. Skillnaden är, att dessa lag utnyttjat målchanserna bättre.

Slutsatsen är, att det är positivt att ÖFK har förmåga att skapa målchanser. När målskyttet lossnar då vinner ÖFK.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Sep 2024 - 19:47
Hissade inför säsongen, för hög tro på sig själva bland spelarna. För lite jävlar anamma när det började gå emot. Tron på det var tränarens fel när det är inställningen det är fel på.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | 8 Okt 2025 - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | 8 Okt 2025 - 17:49  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls
12 Jan 2025 - 16:54 Ludvig Fritzon blir utlandsproffs
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv