meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TÄTT MED MATCHER NU
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2025 - 15:37 

ÖFK fortsätter att plocka poäng i de flesta matcherna och prestera bättre än vad de flesta gissat, men oerhört mycket skador bekymrar, liksom onödiga misstag.

Vi kan konstatera att ÖFK fortsätter att gäcka medias tips. I Superettan har det gått bra när man tippats i botten och dåligt när media trott på en relativ topplacering. I år ser det i huvudsak riktigt bra ut och nn hel del har blivit bättre i år jämfört med ifjol, men en del har också blivit sämre.

Farten och pressen har blivit tydligt bättre, liksom kämpainsatserna. Vi ser ett större självförtroende med bollen, även om det på vissa håll leder till onödigt tappande av densamma. Många mål har kommit genom ett bra passningsspel och att man har oftare överraskat motståndarna. Fortsätt med att överraska. Då blir det svårare att försvara sig.

Däremot har sättet att hantera bollen nära det egna målet närmat sig ett huvudlöst sätt att fungera. Jag tror att nästan hälften av de insläppta målen kommer efter totala misstag, där man aldrig hade behövt utsätta sig för risken med ett annat tänkande. Utan att ha kollat det i detalj, så är jag rätt säker på att ÖFK nu legat på minst Allsvensk kvalplats om dessa misstag inte gjorts.

Ingen ska kunna få mig att tycka att det igångsättande av bollen som ÖFK denna säsong alltför ofta ägnar sig åt är funktionellt, bara för att många andra tränare verkar förorda ett liknande spel. Ett sådant spel fungerar bara om man är tydligt skickligare än motståndarna med bollen. Och inte ens då ska det väl behövas sex- sju passningar runt eget straffområde samtidigt som motståndarna jagar bollen. Tillräckligt skickliga lag har alltid säkra alternativ att snabbt ta sig vidare.

Sedan tycker jag att alla skador är ett stort bekymmer. Jag kan ju inte annat än att gissa på att en anledning till alla dessa skador är för hårt drivande på träningarna för tidigt på säsongen. En upptrappning av träningsintensitet må bäst ske mer successivt. Nu blir det alldeles för lite rotation på startelvan, och jag sörjer fortfarande att Brendon tycks vara på väg från staden. Visst, han är inte den rappaste spelaren, men rätt använd skulle han ha kunnat ge en större trygghet i många av uppspelsfaserna. Skador på andra spelskickliga mittfältare och bristen på hungriga OCH bollskickliga anfallare känns också av.

Jag tror att jag kanske charmats lite för mycket av det som är bra, så att jag inbillar mig att kamp om uppflyttning skulle vara fullt möjligt, och att jag därför har lite för höga förhoppningar inför varje match. Och därför också lite för lätt blir besviken. istället för att uppskatta de framgångar som kommer och den utveckling som skett. men visst tror jag fortsatt på att det ska vara möjligt att smyga med toppen, om man tar tag i de svagheter som finns i lagspelet. Och hittar man spelet som visades upp i första halvleken mot Örgryte, då är man ett topplag.

Så, nu håller vi tummarna för en effektiv insats mot Västerås ikväll utan onödiga misstag, men med lugnt och bestämt försvarsspel och med snabbt, innovativt och överraskande anfallsspel.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  Igår - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Igår - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelare bröt benet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:31  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Matchreferat Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
21 Jan 2025 - 10:32 ÖFK har förlorat hela tio spelare - ÖFK:s lagbygge inte klar
21 Jan 2025 - 09:47 Träningstider denna vecka