meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCH MOT PITEÅ PÅ LÖRDAG - FLERA SPELARE NU FRISKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Mar 2024 - 11:43 Uppdaterad 8 Mar 2024 - 16:19

Piteå med flera nyförvärv blir ett bra prov för ÖFK

Man kan bäst karakterisera ÖFK för några dager sedan, att vara en sjukstuga. Hela tio spelare var sjuka och förhindrade att träna.

Nu ser det ljusare ut.

Vi behöver inte längre ifrågasätta om det blir match, som då Powell gjorde.

I går återkom Perry, Adjoumani och Oluwayemi till träning. Det är spelare som vi gärna ser ute på plan. Trots det var de sex spelare sjuka som inte tränade. Vi får hoppas att någon av dessa återkommer till dagens träning som är den sista inför matchen.

Vi kan i alla fall tycka det är bra, att manfallet inträffar nu, även om det är ett avbräck i uppladdningen inför Superettan. Det hade varit värre om stordelen av spelarna hade varit sjuka när Superettan sätter igång. Vi får hoppas att vi slipper sjukdomar och skador då.

ÖFK dras ju heller inte med några större problem med skador. Den ende är Grach. Han tränade inte i går. Han vilar på grund av en smäll som han fick i den senaste matchen. Hopcutt var inte sjuk men vilade. Han hade lite känningar.


På lördag möter ÖFK Piteå IF på Jämtkraft Arena. Piteå spelar i div 1 norra tillsammans med att annat norrlandslag, nämligen Umeå.

Piteå är övre Norrlands tredje bästa lag. Först har vi ÖFK och GIF Sundsvall. Fyra är Umeå.

I fjol blev Piteå sjua i div 1 norra, en serie som vanns av Sandviken. I årets serie spelar Piteå premiärmatchen mot Assyriska den 31 mars.

Piteå har inför säsongen förstärkt med yttern Michael Kargbo från Dalkurd, Hussein Mohammed från AFC Eskilstuna, Marcus Fahlgren återvänder efter en sejour i Norge.

Vi får nu möjlighet att återse före detta IFK östersundsspelaren Jonathan Lundbäck på sin gamla arena. Lundbäck värvades till Piteå i fjol från Team TG från Umeå. Han är forward.

Piteå spelade en träningsmatch mot Skellefteå som de krossade med 3-0. Lundbäck gjorde även då ett av målen.

I den senaste matchen förlorade Piteå mot Friska Viljor med 3-2. Lundbäck gjorde även då ett mål. Nyförvärvet Kargbo, som man hoppas mycket på, spelade i den matchen.

Även Piteå har drabbats av sjukdomar. I matchen mot Friska Viljor var det flera spelare borta av den anledningen.

Piteå har varit känt för att spela en rak fotboll med snabba uppspel. Vi får se om de spelar så mot ÖFK på lördag.

En sammanfattning av matchen kommer.

Vi tror på det här! Sida vid sida lyfter vi ÖFK!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 10 Mar 2024 - 08:56
De flesta spelarna gjorde en bra match igår enligt mig. Keita var dock svajig i passningar och retur känns inte bra att målvakten är den position som känns minst trygg. Det känns som att Powell tänker satsa på Keita i år. För mig hade Mills gått före då han känns tryggare samt dominerar luften på ett annat sätt. Tyvärr kollade jag bort vid målet öfk släppte in och jag såg sedan på sändningen att kameran också missade det målet, så jag kan inte bedöma om Keita skulle ha räddat det eller inte.

Sen att Mills är med på träningar medan Keita verkar stå över väldigt många år också en sak som talar i hans fördel för mig.

Kul att Kroon var tillbaka!

Ghanoum känns som första ersättare i backlinjen just nu, han kändes lite mer trygg än Bonde igår och han är verkligen snabb. Sen kommer säkert både han och Bonde att utvecklas iom att dom är unga.

Nader visade också upp en oväntad snabbhet för mig när han med boll sprang förbi sin back och passade fram till Kroon mål.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en liten ceremoni i eftermiddag.  
  av Haldo Jonsson | 20 Nov 2025 - 21:30  
 

Classe Olofsson visar upp pokalen som visar att han vann Hos Andreas tipset 2025.

 
  Läs mer...  
 


 
  Svenska Cupen Lottad  
  av Haldo Jonsson | 20 Nov 2025 - 12:19  
 

Långresa för ÖFK, men möter IFK Göteborg på Jämtktraft

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Okt 2025 - 09:35 Graham Potter tar över Svenska landslaget
19 Okt 2025 - 22:38 Fotbollsakrobatik på hög nivå.
19 Okt 2025 - 19:27 Bilder ÖFK - IK Brage 1-0
19 Okt 2025 - 14:13 Sagt efter matchen
19 Okt 2025 - 00:02 Riktigt bra laginsats
18 Okt 2025 - 20:19 Matchreferat ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
18 Okt 2025 - 19:20 Matchens prestation
18 Okt 2025 - 17:24 Matchens överraskning
18 Okt 2025 - 14:03 Startelvan
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
16 Okt 2025 - 21:27 Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem bli
16 Okt 2025 - 14:03 Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tr
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut