meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKÖVDE AIK - LAGET SOM NÄSTAN INGEN VILL MÖTA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 19:25 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 19:29

Bilden från Dicovery: Simon Kroon gör 1-0 på straff när ÖFK mötte Skövde AIK på bortaplan och vann med 3-1

Skövde AIK är ett lag som nästan ingen vill möta.

Jag har inte hört någon i ÖFK gjort några bedömanden om hur Skövde spelar. Kanske tycker de, att alla lag har rätt till sin egen taktik, även om den inte är rolig.

Omdömena om Skövde har jag läst om i tidningar och i sajter.

En motståndare i ett Superetalag tyckte, efter en förlust, att det inte är fotboll Skövde ägnar sig åt, det är något annat.

Jag har läst om flera liknande omdömen.

Hur som helst så gästar de Jämtkraft Arena på måndag kväll för att möta ÖFK och de är välkomna dit.

1. Vi vet redan nu, att Skövde på olika sätt, kommer att försöka få många avbrott i spelet som möjligt i avsikt att förstöra ÖFK:s spelrytm.

2. De kommer att dra ner tempot genom att ta lång tid på sig vid fasta situationer och inkast.

3. Keita får vara beredd på, att Skövde kommer att ställa nästan alla sina spelare i målområdet vid hörnor och frisparkar och, med domarnas tillåtelse, kommer de att blockera för honom, så han får svårt att ingripa och möta höjdbollana.

Jag kallar det för förberedelse till obstruktion, men någon sådan straffbestämmelse finns ju inte. Jag tycker nog att det i många fall finns anledning för domarna att stävja den värsta avarten. Vi hoppas att måndagens domare Andreas Dufva är uppärksam.

Skövdes specialitet är fasta situationer, främst långa inkast, hörnor och frispakar.

Tidigare hade man Gustav Friberg, som var fenomenal på långa inkast, men han har gått vidare till allsvenskan.

För att efterträda honom har man, inför säsongen, värvat Norrbys Gustav Broman, som är nästan lika bra. Hans avsikt är att alltid placera bollen inom straffområdet och det brukar han lyckas med.

Sammanfattningsvis så har inte Skövde ändrat sitt spelsätt sedan tidigare säsonger. Alla känner till hur de spelar, men ändå brukar Skövde överraska motståndarna med sitt unika spelsätt och plocka poäng.

Många minns att Skövde vann mot ÖFK med 3-2 på Jämtkraft Arena. Målet gjordes på övertid i sista sekunden. Borta vann ÖFK med 3-1 med två mål av Simon Kroon.

Tränare är för Skövde fortfarande förre Evertonspelaren Tobias Lindetoth. Skövdes spel stämmer inte överens med hur han uppträdde på plan. Han var en mycket teknisk och en av Sveriges bästa mittfältare någonsin som var bäst när hans lag hade fin spelrytm. Nu är han tränare för ett lag med ett motsatt sått att spela fotboll.

Lite historik:

Skövde är den gamla garnisonsstaden som har tappat sina regementen. Bara P4 är kvar.

Skövde AIK är en gammal förening, som såg dagens ljus 1919. De hade tidigare flera idrotter på sitt program och då främst handboll, men nu är det bara fotboll som gäller.

De har varit mycket framgångsrika under 35 år med allsvenskt kval 1970 som höjdpunkt. Det har varit många år i div. 1 under alla år som gått, men när föreningen fick bekymmer med ekonomin i mitten på 1990-talet var föreningen tvungen att bromsa.

I början på 2000-talet ramlade man ner från division 2 till division 5. Men allt eftersom ekonomin har förbättrats har också de sportsliga framgångarna kommit, då man sedan år 2003 gått från division fem till division ett år 2007. Nu är man i Superettan.

De spelar sin fotboll på Arena Skövde, som ganska nära stadens centrum och i inte så lång ifrån Volvo Pentaverken och Pansarregementet och intill idrottshallen. Där såg jag en boxningsturnering under den tid jag var i ett år i staden och utbildade mig till Militärpolis på K3.

Då fanns inga tankar på att bilda något ÖFK. Då var det Norra Lits IF som gällde.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tapas skrev | 21 Apr 2023 - 20:03
Skövde har mycket militär verksamhet kvar. Förutom P4 även TrängR och militärhögskolan mf.l
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Känns ändå ganska bra  
  av Per Lagerbäck | Idag - 12:55  
 

Trots att Utsikten tyvärr vann sin match i söndags känns det ändå ganska bra efter Bragematchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson klar för landslaget - båda tidigare ÖFK- tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:53  
 

Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter tar över Svenska landslaget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:35  
 

Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Fotbollsakrobatik på hög nivå.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:38  
 


ÖFK:s framstående forward Jabir Abdihakim Ali lyfter högt över marken och tar emot bollen med låret innan han skjuter och gör 1-0 mot Brage. Ögonblicket är fångat av matchfotografen i fotbollz.se Thord-Eric Nilsson. Strörre bild nedan.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent