meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
av Thord-Eric Nilsson
Publicerad 14 Nov 2022 - 18:08 Uppdaterad 14 Nov 2022 - 18:18

Artikelförfattaren Thord-Eric Nilsson

Trots allt gav ÖFK:s presskonferens om ekonomin ett ljusare besked än väntat.

Det har talats om ett behov på 18 miljoner för att klara elitlicensen. Enligt vice ordföranden Tom Pripp räknar man nu med ”bara” tio…

Det skall räcka för likviditeten och att övertyga licensnämnden om att man klarar säsongen 2023 samt att få till en balansräkning i balans när den måste presenteras om ett halvår.

Skillnaden i den balansräkningen är nämligen att man då kan räkna in spelartruppen, som kanske är värd 20 miljoner.

Första hindret är alltså elitlicensen och det möte, inte fysiskt utan via internettjänsten Teams, som Tom Pripp och ekonomen Tommy Holmgren skall ha med elitnämnden den 21 november.

Klarar man den skärselden finns stora möjligheter, men då väntar stålbad för klubben. Budgeten för nästa år är satt vid 23 miljoner och då kan man jämföra med tio år gamla utgiftssiffror från de tre första åren i Superettan: 18,5 -31,8 -34,5 miljoner. Årets beräknade slutkostnader på cirka 40 miljoner är också ett jämförelseobjekt Men från årets kostnader kan man dra nio miljoner som är ”gammal surdeg”. Det skulle innebära drygt 30 miljoner i rena kostnader för 2022.

Hur man skall fixa kapningen, som med mina beräkningar skulle vara sju miljoner, vill man inte redan nu gå in på. Men jag kan tänka sig deltidslösningar, mera ideella insatser och lägre spelarkontrakt vid värvningar. Gällande kontrakt vill man nog inte röra och utrymmet för höjningar vid förnyade är minimala.

I de intäkter som skall täcka kostnaderna budgeterar man helt andra siffror på publik och sponsorer. Årets budget var för optimistisk. Där räknade man med 3000 åskådare, 1500 hade varit realistiskt. Sponsormarknaden har även sviktat dels på grund av negativa händelser i klubben, men även i en hårdnande konkurrens.

Räknar man in vad som satsats i from av aktier och investeringar har det ändå kommit in belopp jämförbara med de normala åren.

Kvar finns även avbetalningsplaner för skatt och hyror samt tillväxtverkets återkrav (coronabidrag 3,8 milj). Det sistnämnda hoppas vd Kjell Andersson att man inte behöver betala. Många idrottsföreningar sitter i samma båt.

Sammanfattningsvis kan man säga att grunden för att klara allt är de tio miljonerna. De man kallar investerare har redan satsat 35 och man frågar sig var gränsen går.

Klarar man miljonerna klarar man även kontrollbalansräkningen. Stålbadet med budgeten blir svårare.

Det är bra att det finns en realistisk budget och att den följs. Jag skulle vilja se den som gjordes samma tid 2018 och vem som gjorde den. 2019 års rekordförlust (52,9 miljoner!) har klubben aldrig riktigt hämtat sig från även om 2020 tack vare bokföringstransaktioner och coronastöd gav ett skenbart överskott.

Gör klubbens ledning samma heroiska insats som laget gjort på höstkanten blir det spel i Superettan nästa år och innan dess cupspel mot AIK, Varberg och Västerås.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Riktigt bra laginsats  
  av Per Lagerbäck | Idag - 00:02  
 

Det var egentligen ingen spelare som imponerade något sårskilt, men laginstasen var bättre än på mycket länge.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 20:19  
 

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:20  
 

.Max Croon räddar ett skott farmför en bragespelare. Foto. Thord-Eric Nilssom

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:24  
 

Framgång för nye tränaren Tor-Arne Fredheim. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 19:24 Matchreferat ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning
30 Aug 2025 - 14:01 Startelvan mot Kalmar FF
29 Aug 2025 - 20:19 Rapport från träningen - allt ser bra ut. - starkt motiverad
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
24 Aug 2025 - 18:31 Matchreferat Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss