meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK ÅKER NER TILL SKÅNE MED ETT HOMOGENT LAG.
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Aug 2023 - 23:24 

Erick Brendon befrias från en varning. Det är glädjannde.

Arkivbild

Fotbilz.se:s medarbetare var på träningen i torsdags inför den viktiga bortamatchen mot Landskrona.

ÖFK ligger bättre till formmässigt, men Landskrona har fördelen av hemmaplan. Någon storseger för ÖFK, likt den förra matchen, kanske det inte blir. Med tanke på omständigheterna blir nog denna match jämnare, men vi kan lita på att ÖFK går för vinst.

Det blir en maratonresa som tar fyra dagar i anspråk. Det börjar närma sig smärtgränsen, men ingen vill nog ändå ha tillbaka när "Superettan" var uppdelad i två områden.

Träningen i dag hade inget att tillägga eller dra ifrån. Det betyder att dagens träning och i övrigt denna vecka har varit som vanligt, alltså bra. Det är vi vana vid att se.

Powell /Lundin har alltid bra koll och bra kontakt med spelarna. De lägger sig ofta i, styr, kritiserar och berömmer.

Vi noterar att provspelande Simon Marklund har åkt tillbaka till Norge. Nu återstår att komma överens om ersättningarna innan en övergång blir klar.

Marklund är en spelare som Powell och Lundin tror starkt på, och, som de anser, skulle tillföra ÖFK mycket kunnande. Vi får se hur det går.

Brendon befrias från en varning. De innebär, att han tidigare var i farozonen för avstängning med två varningar. Nu är han inte det, eftersom en varning har räknats bort. Detta på grund av tiomatchregeln. Det tackar vi för.

I farozonen för avstängning är nu Yannick Adjoumani (5), Simon Kroon (2), Theodore Rask (2), Mansour Sinyan (2), Cesar Weilid (5)

Keita lyste åter med sin frånvaro. Varför vet jag inte, men jag tror, att han besväras av en skada.

Jakob Johnsson har ont i ett knä.

I går tränade inte Mills. Man började tro, att han var skadad eller om det var något annat. Nu vet vi att vi inte behöver fundera på det. I dag tränade lyckligtvis Mills som vanligt.

Redan i första matchen uppträde Mills med rutin och han utvecklas hela tiden. Vad jag kan förstå är inget säkrare, än att vi får se honom mellan stolparna på lördag.

Simon Kroon löpte runt banan, men avstod den mera krävande träningen. Riktigt kul, att Kroon verkar vara på väg tillbaka efter en mycket djup svacka på grund av biverkan från en häftig medicinering.

Det blr en del ommöbleringar mot Landskrona.

Yannick Adjoumani är tillbaka på sin vänsterkant.

Jag hoppas att i Stolts frånvaro (avstängd), att målskytten Grach får sällskap av Calvin längst fram och att Musolitin får spela på kanten. Det skulle smaka mumma.

Hoppas att Calvin får göra ett mål. Efter första målet brukar det komma flera. Vi vet sedan tidigare, att han har förmåga att göra mål.

Jag har inte sett Nader så mycket, men det jag sett har varit bra. Jag tror på honom. Jag hoppas att han någon gång får lite mera speltid.

Jag hoppas att Sinyan får tillbaka formen. Har han varit lite ojämn i vissa matcher.

Sammanfattningn blir, att det går inte att säga annat än att ÖFK åker ner till Skåne med ett homogent lag.

ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | 8 Okt 2025 - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | 8 Okt 2025 - 17:49  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
24 Aug 2025 - 18:31 Matchreferat Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Matchreferat Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande