meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

.RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2024 - 21:43 

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi har varit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval. Arkivbild.

Vintern har gjort sitt intåg. Det har vi kunnat uppleva även på Jämtkraft Arena.

Kallt och bitvis ett tunt lager snö på banan. Det har varit svårt att känna igen spelarna så påpälsade som de varit.

ÖFK kan heller inte räkna med, att de inte ska bli så mycket bättre väder i Lund när matchen startar på torsdag kl. 18.30.

ÖFK har vanan med detta väder, men det kanske inte Lund har i samma utsträckning, men någon större betydelse för matchen utgång har det nog inte. Hemmaplan för Lund är nog viktigare.

ÖFK kan i alla fall skatta sin lyckliga stjärna. att Lunds arena Koppargården är belagd med konstgräs. Nu slipper ÖFK en usel gräsplan som lagen brukar bjuda på denna sena årstid.

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi harvarit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval.

Tränarna kan välja och vraka som det vill, men förändringarna från match till match brukar inte bli stora.

Nu är i alla fall Hopcutt och Brendon tillbaka efter avstängning. Det känns lugnande och höjer ÖFK:s spelkvalité och självförtroende.

Kan det vara så att deras återinträde i truppen till väsentlig del, har bidraget till att Unibet tror mer på ÖFK än på Lund? Odds 3.45 – 2.12

ÖFK ärsom synes, trots bortaplan ganska klara favoriter.

I den andra kvalmatchen mellan Stockholm Internazionale och GIF Sundsvall är det tvärt om. Där är Stockholmslaget klara favoriter.

Nu vill vi se ett ÖFK som orkar även i andra halvlek.

Det har ju ibland varit lite svårt med det. De har diskuterats vad det kan bero på. För mig är det ganska klart. Visst kan det finnas vissa psykologiska känslor som kommer in i bilden, men för mig är det klart vad det kan bero på.

Det gäller att anpassa och i vissa lägen trappa ner på träningen som Lunds tränare Jussi Kontinen har gjort. Det gäller särskilt vid långa resor med få dagar mellan matcherna. Det hoppas jag och tror att även ÖFK:s tränare har gjort.

Man ska inte sänka tempot i träningen. Det är viktigt, att man istället tränar betydligt kortare tid, kanske bara häften av den normala träningstiden.

Den övriga tiden kan man äga sig åt psykologiska samtal och taktiksnack.

Ta det som det är. Det är bara lite tyckande från mig.

Det är ganska lätt att spelarna är spända under en superviktig match som ett kval är. Erol Ates, som är relativt ny tränare i GIF Sundsvall, har sagt till spelarna, att även om det är stort allvar ska man ha roligt på matcherna. Han menar att det är viktigt för att vinna.

En professor och idrottspsykolog sa till mig en gång, att du inte ska tänka på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Du ska istället tänka på, att du i varje situation på plan är bättre än din motståndare. Klarar du det, så vinner ni matchen.


Innan jag slutar upprepar jag, att jag vill se Hopcutt och Ordonez på plan från start. Alla såg ju senast vilken förändring det blev mot Brage när de sent om cider fick hoppa in i slutat av matchen

När jag skriver detta, så är ÖFK:s fotbollskrigare i flyg på väg ner mot Skåne.

Stort lycka till.

Det här klarar ni, ni ger er aldrig och det gör inte vi heller.

Vi tror på der här!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:53  
 

Kalmar FF - ÖFK 2-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 20:34  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 20:30  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Oerhört välförtjänt Kalmarseger  
  av Per Lagerbäck  | Igår - 18:48  
 

En svag laginsats av ÖFK fram till sista dryga 10 minuterna. Jag tror att det fanns möjligheter att kunna göra det bättre.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK
11 Mar 2025 - 16:01 Kallelse till årsmöte
11 Mar 2025 - 11:01 Om ÖFK:s ekonomiska problem
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
8 Mar 2025 - 20:27 Hårt arbete väntas för ÖFK:s styrelser - kanske måste vi all
7 Mar 2025 - 23:05 ÖFK värvar från Danmark?
7 Mar 2025 - 10:45 Något att tänka på för ÖFK?
5 Mar 2025 - 13:00 Matchreferat Örebro SK - ÖFK 3-1 (2-0)
5 Mar 2025 - 11:10 Startelvan
4 Mar 2025 - 08:12 Ny träningsmatch mot Örebro SK
3 Mar 2025 - 21:55 Trelleborgs FF och Karlbergs BK gjorde det igen
3 Mar 2025 - 13:28 ÖFK träningslediga i fyra dagar - se träningsschema
2 Mar 2025 - 14:51 Matchreferat Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar