meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VI ÄR TILLFREDS NÄR VI GRANSKADE DAGENS TRÄNING
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Okt 2022 - 21:59 Uppdaterad 14 Okt 2022 - 23:25

Vi kan känna oss ganska tillfreds om vi granskar ÖFK efter dagens träning. Tillgången på spelare är tämligen oförändrad sedan förra omgången, och det får anses ganska gott. Visst saknar ÖFK några riktigt bra pjäser, en situation som är som den är. Man spelar alltid med bästa laget är ett talesätt som håller. Trots allt är det är ett bra lag som ÖFK kan sätta på benen på söndag och som kan Dalkurd en hård match.

Positivt är att att Stolt och Österholm snart är tillbaka i träning och att Sivertsen och Jablinski har börjat röra på sig. Vi får inte vara för optimistiska, att det blir något spel för dem i höst. Stolt och Österholm ligger nog bäst till för det, för att inte säga, att det är troligt att de snart hoppar in och blir färdiga för att spela större delen av matchen.

Kul att Nebiyou Perry åter visade sig på dagens träning. Han var inte med och tränade, men löpte vid sidan om. Vad avsikten var med det är svårt att veta? Vi får se vad framtiden har i sitt sköte, men hoppas inte för mycket.

Att Kroon inte tränade i dag, det behöver inte innebära att han inte blir med på söndag. Rutinerade Kroon vet vad som behövs för honom. Ibland är det bäst för honom att vila och bland att hårdträna. Man vet inte riktigt var man har honom.

Fritzon är tillbaka efter avstängningen och bör vara spelsugen värre. Bellman och Amatkarijo är två duktiga spelare. De kan ge mera än vad de har visat i de senaste matcherna. Kapacitet det finns hos dem. De kan få en fullträff mot Dalkurd. Målskyttar är det båda.

På söndag möter ÖFK Dalkurd i Uppsala. Ett Dalkurd som mer eller mindre utklassade Örebro på bortaplan. Givetvis är det ingen risk att spelarna i ÖFK kommer att stå tillbaka mot Dalkurd. Alla är medvetna om allvaret, att de måste ge all kraft under den tid matchen pågår.

ÖFK kommer att stöttas av Falkarna som åker ner i buss. Bra gjort! Det känns tryggt att vi inte lämnar spelarna ensamma under sin kamp. Skribenten i fotbollz.se Lars Larsson har med sig sju supportar från Stockholm. Räkna med att det kommer flera från Stockholm.

Matchen börjar snart. Tänk positivt på ÖFK. Vi som inte är på plats kan stötta dem i tanken.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Summering av -25 samt framåtblick mot -26  
  av Martin Nylander | Igår - 10:29  
 

Säsongen sista match borta mot Sandvikens IF stundar på lördag. Därmed börjar det bli dags att summera årets säsong och blicka framåt mot 2026.

Text Martin Nylander

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
16 Sep 2024 - 21:47 Anders Cederberg ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll A
16 Sep 2024 - 20:05 Rapport från träningen
16 Sep 2024 - 17:03 Slaget om Norrland
15 Sep 2024 - 19:17 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Helsingborg - Albin Sporron
15 Sep 2024 - 19:09 Om Magnus Powell
15 Sep 2024 - 10:31 Yannick Adjomani - Publikfavoriten som blev trisvinnare mot
14 Sep 2024 - 09:16 Matchens överraskning
13 Sep 2024 - 23:09 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 1-0 (1-0)
13 Sep 2024 - 22:56 ÖFK - Helsingborgs IF 1-0 (1-0) Bilder från matchen
13 Sep 2024 - 22:09 Matchens prestation
13 Sep 2024 - 21:20 Vilket nervdaller
13 Sep 2024 - 18:03 Startelvan