meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Feb 2024 - 15:06 


Tidigare har regeringen beslutat om att tillsätta en utredning som ska lämna förslag på åtgärder för att minska läktarvåld och andra ordningsstörningar vid fotbollsmatcher och andra idrottsarrangemang. Östersunds FK kommer delta i utredningens referensgrupp i form av vår säkerhetsansvarige, Marcus Persson, som nu tillsammans med andra kollegor inom idrotten kommer arbeta för att lämna förslag till regeringen.

Utredningen som är tillsatt av regeringen har som syfte att ta ett brett grepp om läktarvåldsfrågan och överväga såväl lagstiftningsåtgärder som andra åtgärder. Östersunds FK arbetar aktivt med att ha säkra och trygga evenemang på Jämtkraft Arena, och nu tar vi nästa steg tillsammans med våra kollegor och myndigheter att stärka detta.

-Det här ger oss möjligheten att på klubbnivå dela med oss av vår erfarenhet för att kunna stärka säkerheten runt om i landet på idrottsarenor. Vår högsta prioritet både före, under och efter matcher är att våra besökare ska kunna känna sig trygga och kunna fokusera på evenemanget. Här i Östersund har vi en bra dialog med de myndigheter vi arbetar med och tillsammans med denna referensgrupp ska vi göra det vi kan för att minska läktarvåldet, säger Marcus Persson, säkerhetsansvarig på Östersunds FK.

Uppdraget omfattar bland annat:

· Ta ställning till om reglerna om tillträdesförbud bör ändras för att på ett mer effektivt sätt minska våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang,
· Ta ställning till om straffskalan bör skärpas för brott mot ordningslagen bestående i att någon innehar eller använder pyrotekniska varor, obehörigen beträder eller kastar in föremål på spelplanen eller maskerar sig,
· Ta ställning till om möjligheterna att dela kamerabevakningsmaterial mellan arenaägare och arrangörer bör utökas, och
· Överväga och lämna förslag på andra åtgärder som bedöms lämpliga för arrangörerna eller andra aktörer att vidta för att stärka säkerheten samt förebygga våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang, med fokus på fotbollsmatcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Aug 2024 - 22:13 Inför matchen: ÖFK - Skövde AIK
24 Aug 2024 - 14:58 En fråga återstår inför matchen mot Skövde på söndag
24 Aug 2024 - 11:08 Följ ÖFK - Skövde på fotbollz.se
23 Aug 2024 - 18:53 Malcolm Stolt startspelare i kväll i sin nya klubb St Pölten
23 Aug 2024 - 17:05 En svår nyckelmatch mot Skövde.
22 Aug 2024 - 22:50 Allsvenskan fyller 100 år i augusti - ceremoni och firande f
21 Aug 2024 - 18:59 Matchreferat ÖFK utslaget ur Svenska Cupen
21 Aug 2024 - 17:13 Startelvan
21 Aug 2024 - 15:09 Detta var Malcolm Stolts andra seger
21 Aug 2024 - 11:45 Nu är det klart - Malcolm Stolt till Österrike
20 Aug 2024 - 13:31 ÖFK möter segermaskinen Karlbergs BK i Svenska Cuoen
20 Aug 2024 - 13:30 Före detta målvakten i ÖFK Lennart Sandahl, nu sportchef i K
19 Aug 2024 - 20:59 Trelleborgs målvakt Andreas Larsen bäst på plan, men ÖFK:s E
18 Aug 2024 - 21:30 Om före detta detta mittbacken i ÖFK Thomas Isherwood
18 Aug 2024 - 18:39 Sagt efter matchen Trelleborg - ÖFK
18 Aug 2024 - 11:19 Erick Brendon gjorde det mesta rätt - blev Trissvinnare mot
17 Aug 2024 - 22:08 Bittert slut på Vångavallen
17 Aug 2024 - 20:09 Matchreferat Blytung förlust för ÖFK på övertid - borde ha avgjort i förs
17 Aug 2024 - 15:16 Matchens överraskning
17 Aug 2024 - 15:14 Matchens prestation