meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET VAR EN KVÄLL VI VILL HELST GLÖMMA, MEN SOM DET ÄR VIKTIGT ATT KOMMA IHÅG
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Jun 2024 - 21:22 Uppdaterad 5 Jun 2024 - 21:24

Bild från ÖFK - Sandvikens iF. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det skulle bli en kväll full med fotbollspropaganda inför stor publik. ÖFK skulle möta nykomlingen i Superettan Sandvikens IF, men jag tror många blev besvikna.

ÖFK förlorade efter håglöst spel i en ganska trist match och publiken gick hem och undrade vad det var som hände.

ÖFK gick inte att känna igen. De brukar ju normalt vara bättre. Det har vi sett tidigare under säsongen. I vissa matcher har ÖFK sett ut som ett topplag.

Vad hände och varför blev det så den här kvällen? Jag har funderat och åter funderat.

Jag har min teori.

Om vi börjar från början, så har jag följt alla tränare sedan ÖFK blev till l996 och det har varit många det.

Utan att darra på rösten påstår jag, att Magnus Powell är den tränare som har kört hårdast av alla tränare genom åren och det är givetvis inget fel med det. Han har stora krav.

Det som kan bli ett problem är, att om man tränar hårt en lång tid, speciellt under stark värme, kan träningen få motsatt effekt.

Jag har själv erfarenhet av det som ung sprinter och längdhoppare. Om jag inte fick vila för ett lopp, så blev jag, som spelarna uppträdde mot Sandviken. Jag blev initiativlös, kraftlös, viljelös och seg i benen.

Det är ett fenomen som många fått känna av. Är man övertränad tappar man lusten och kraften att spela. Motivationen sjunker.

Inom fotbollen har det bildats en åsikt, att man ska träna stenhårt och visst är det så om man ska bli bättre spelare, men under pågående serie då gäller inte det. Då ska man träna med den mängd som passar bra för att göra en bra sin insats och ett bra resultat. Då behöver man ibland lätta på träningen eller inte träna alls.

Ett annat problem som fotbollen har, är att det nästan aldrig finns någon individuell anpassning till, hur mycket träning respektive spelare kan ta emot. Alla spelare tränar lika mycket och man förutsätter att alla klarar det.

Ett exempel är 18-årige Michael Aduragbemi Oluwayemi som förmodligen aldrig tidigare tränat hårt. På grund av sin ungdom är han inte van vid det och kan bli uttröttad om han tränar hår toch inte får vila före match..

En spelare med korta muskler tål oftast mindre konditionsträning än en som har långa. Det är en regel. En person med kort muskel är ofta snabb. Tränar denna för hårt så blir han osnabb. En person med lång muskel tål hård träning mycket bättre. Han har förmåga att springa långt, man saknat stor snabbhet.

En så erfaren tränare som Powell håller säkert inte med allt jag skriver och det var heller inte tänkt som någon tillrättavisning. Han vet hur man bedriver träning bättre än jag. Jag fick i alla fall ge utlopp för mina tankar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jun 2024 - 11:07 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
14 Jun 2024 - 13:45 Rapport från träningen - Ett betydligt starkare lag än mot S
13 Jun 2024 - 15:14 Ett nytt och inspirerat ÖFK ser fram mot mötet med Öster
13 Jun 2024 - 14:15 Björn Hamberg ytterst nära toppjobb
12 Jun 2024 - 11:12 Aly Keita tränar för fullt
11 Jun 2024 - 17:47 Bilder från dagens träning på Hissmovallen
10 Jun 2024 - 13:39 Före detta ÖFK-mittfältaren Curtis Edwards tränar med ÖFK- n
10 Jun 2024 - 11:02 ÖFK gör omstart - nytt spelsystem ?
10 Jun 2024 - 09:23 Träningstider ÖFK denna vecka
9 Jun 2024 - 15:08 ÖFK Akademi satsar stort - deltar med tre lag i Coppa Capita
7 Jun 2024 - 15:42 Den 6 april 2016 var en dag att minnas både för Alexander Is
7 Jun 2024 - 09:43 Personalkostnader i ÖFK och i andra lag Superettan
5 Jun 2024 - 15:38 Kallelse till extra bolagsstämma
4 Jun 2024 - 09:56 Akademikoordinator i ÖFK Akademi
3 Jun 2024 - 10:59 ÖFK:s facit efter en tredjedel: Inte en enda riktigt bra mat
2 Jun 2024 - 17:02 Bästa spelare på plan ÖFK - Sandviken
2 Jun 2024 - 13:31 Bilder ÖFK - Sandviken 0-2
1 Jun 2024 - 22:28 Manager Magnus Powell självkritisk efter matchen
1 Jun 2024 - 19:52 ÖFK, fågel eller fisk?
1 Jun 2024 - 19:17 Matchreferat Klar förlust mot Sandvikens IF