meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - ÖFK HAR SKAPAT FÖRUTSÄTTNINGAR FÖR EN BRA INSATS
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Aug 2024 - 19:24 Uppdaterad 10 Aug 2024 - 17:32

Arikbild

Det har varit en lite blåsigare träningsvecka med ganska mycket sol och med lagom värme. Dessutom med en hel del regn. Det har varit variered kost.

Således har det varit bra förutsättningar för att bedriva effektiv träning och den möjligheten har Powell tagit till vara. Marklund uttalade sig och berättade, att det har varit en bra träning. Det är vi ganska vana vid.

En säker förändring i startelvan till matchen mot Öster är, att Nsa inte blir med. Han är avstängd efter den dubbla varningen mot Örebro.

Det lär väl knappast råda några tvivel om att inte Jacob Hedenquist kommer in på Nsa;s position. Det ska bli kul att se vinnarskallen Hedenquist igen. Han är säkert spelsugen värre och kommer säkert att göra sitt allra bästa.

Frågetecken kan vi resa för Erick Brendon och Simon Kroon.

Om vi börjar med Kroon, så har han inte varit med på alla träningar denna vecka.

Vad det kan innebära, är svårt att uttala sig om. Det får vi nog reda på först när vi ser startuppställningen.

Det är omöjligt att veta även hur det blir med Brendons möjligheter att spela. Vid torsdagens träning var han inte med. Enligt uppgift berodde det på att han hade feber.

Antagligen får Brendon själv bestämma, om han är så kurant att han kan vara med. Det får vi nog vänta med att se. Beslutet kommer säkert i ganska sent skede innan match.

Om Brendon är borta, vem ersätter?

Vi kan undra om Powell kommer att ge Henrik Norrby chansen?

Norrby har varit ganska osynlig i år. Det skulle vara lite överraskande, men inte osannolikt om Norrby får starta. I så all skulle det vara en riktigt bra chans för Norrby att få visa upp sig från sin bästa sida. Då måste han vara mer rörlig och stiga fram och ta för sig mer, än vad jag tidigare sett honom göra.

Det är inte bara jag som vill se den unge talanger Ouimi Ordonez på plan.

Han är en artist som kan gör vad som helst med bollen och så är han dessutom en riktigt bra målskytt. Han söker alltid möjlighet att kunna skjuta. Han har vari på plan sammanlagt väldigt kort tid jämfört med många andra, och han har ändå gjort tre mål och varit nära mål några gånger. Bara den vetskapen skulle ge honom plats som anfallare.

En annan spelare som jag är nyfiken på är André Nader. Han kan ta en plats som inre mittfältare fast Powell betraktar honom som yttermittfältare. Nader har blick för spelet och är passningsskicklig och kan öppna för en målchans.

Jag frågar mig, var talangen Michael Oluwayemi tagit vägen? Vi har inte sett honom på länge i match. Han är en utvecklingsbar spelare och bör få göra inhopp.

Om Bonnah är i form hoppas jag på att få se honom i en halvlek eller åtminstone som inhoppare.

Jag vill nämna, att en mittback en tid tränat med truppen. Han är antagligen en spelare för framtiden. Jag har inte närmare forskat om det. Om han blir kvar eller lnte är osäkert. ÖFK har ju sin ekonomi att tänka på, men han blir knappast dyr.

En målvakt gjorde ett träningspass i veckan. Sedan har han inte synts till.

Nu beger vi oss mangrant till arenan och hejar fram vårt ÖFK.

En ny seger på hemmaplan skulle smaka mumma!

ÖFK kommer alltid igen och ger sig aldrig. Det gör heller inte vi, som gillar ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  -' Det var bästa träningen jag sett i ÖFK'  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:20  
 

Foto: Arkivbil

Det var hårdkörning från första till sista minuten och ett högt tempo som jag inte sett förut.

 
  Läs mer...  
 


 
  Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 24 Jul 2025 - 21:04  
 

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?  
  av Haldo Jonsson | 24 Jul 2025 - 13:36  
 

Ahmed Bonnah trissvinnare och Simon Marklund trisstvåa i vårens match mot Örgryte som ÖFK vann med 2-1. Foto: Thord-Eric Nilsson

Att möta ett topplag som Örgryte, det vet vi ger extra energipåslag.

Örgryte kommer inte att få det lätt.

ÖFK kommer att strida om varje liten eller stor yta på plan, varje meter och varje tum. Det är deras nya sätt att spela.

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell  
  av Haldo Jonsson | 23 Jul 2025 - 15:03  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass
16 Jul 2025 - 13:55 Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet me
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK