meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÄNING I DAG - ÖFK ÅKER NER TILL ÖREBRO MED EN STARK TRUPP
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2023 - 19:34 Uppdaterad 8 Apr 2023 - 19:34

-"Många spelare är jämbördiga och det blir nog lite bekymmersamt för Powell att välja rätt spelare till startelvan."



Förberedelserna inför matchen mot Örebro SK är avslutade. Nu finns det inte så mycket mer att göra än kanske lite taktiksnack inför matchen.

Det var en träning som både började och avslutades lite tidigare är beräknat idag. Ganska precis kl. 11.45 äntrade spelarna bussen som rullade iväg sakta och säkert.

Det har varit en bra träningsvecka. Nästan alla spelare har kunnat medverka. Det höjer avsevärt nivån på träningarna.

En nivåhöjare som förbättat träningsmöjligheten är att den för årstiden stränga kylan, verkar har gett med sig. Det var i år, kanske en av de kallaste träningsveckorna som ÖFK någonsin upplevt. Givetvis blir det då svårt att genomföra en meningsfull träning när spelarna är påpälsade och orörliga och muskler och leder är tröga.

Det har varit en uppenbar fara för skador, men det har ÖFK klarat sig undan på ett bra sätt.

Istället börjar de spelare som varit skadade en lång tid och vissa en ganska lång tid att mer och mer närma sig spel. Det känns tryggt inför seriespelet.

Det gäller bland andra Kalpi Ouattara, Kevin Jablinski, Jacob Hedenquist och faktiskt även nyförvärvet Albin Sporrong.

Mills är det ett frågetecken för. Hans fingerskada hindrar honom att träna. I dag stod han vi sidan av målet och tittade på träningen. Det är inte omöjligt att ÖFK måste ha en målvaktsersättare om skadan blir långvarig.

Mills är en viktig spelare i truppen och hans utvecklingskurva går åt rätta håll, men vi ska komma ihåg att transferfönstret nu är stängt. Möjliget finns dock att värva eller låna en spelare vars kontrakt gick ut innan fönstret stängdes.


Vi kan konstatera att Powell åker ner till Örebro med en bra trupp och en trupp med många spelare. Det ger goda valmöjligheter.

Många spelare är jämbördiga och det blir nog lite bekymmersamt för Powell att välja rätt spelare till startelvan. Bättre att bekymra sig för det, än att ha problem med att många spelare som är borta på grund av skador och annat. Det är ett angenämt problem.


Slutsatsen blir att ÖFK har bra tränade och viljestarka spelare med stort självförtroende och kunnande när de på söndag radar upp sig före matchen på Berhns Arena i Örebro. Vi vet att Örebro SK inte är lätt att tas med. Resultatstatistiken talar för det.

Vi vet också att dagens sammanfogade trupp i "nya" ÖFK är inte är lätt att tas med.

Matchen kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Micke66 skrev | 8 Apr 2023 - 21:53
Tre spelare från Örebro att se upp med offensivt är unga Noel Milleskog och Victor Backman samt David Seger.
Ett disciplinerat försvarsspel och spets och kyla i anfallet så ska det kunna bli ett bra resultat.
0
Gäst: Martin Nylander skrev | 8 Apr 2023 - 20:13
I morgon är Kevin Walker åter efter skada. I matchen mot Jönköping hoppade Jake Larsson in då han dragits med en lårskada. Att man placerade Jake på bänken trots att man bedömde honom som redo för comeback var överraskande. Tyvärr för Örebro och Jake var man lite snabb (?) med återkomsten, i morgon kan han inte medverka pga skadan.

Följande är uttagna till morgondagens match:William Eskelinen (mv), Amar Dzevlan (mv), Niclas Bergmark, Daniel Hultqvist, Nasiru Moro, Axel Andrésson, Valgeir Valgeirsson, Daniel Björnquist, Malik Mokédé, Samuel Dahl, Sebastian Crona, Lucas Shlimon, Kevin Walker, David Seger, Adam Bark, Victor Backman, Adi Fisic, Noel Milleskog.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 16:38  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:51  
 

Målskytten Curtis Edward. Foto Thord-Erk Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Starkt vinna säkert  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:12  
 

Ja, starkt av ÖFK att vinna såpass säkert, utan att göra någon toppmatch. Det är väl det som definierar ett topplag.

Målskytten Simon Marklund.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Idag - 11:39 Startelvan idag mot Sandviken
Idag - 10:26 Sandvikens IF inför matchen
Igår - 21:58 Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag
Igår - 20:23 Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan
Igår - 11:16 Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget
Igår - 09:37 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2026 - 20:21 Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud
15 Maj 2026 - 14:55 Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
14 Maj 2026 - 15:11 Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren
14 Maj 2026 - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 Matchreferat ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage