meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STARKT VINNA SÄKERT
av Per Lagerbäck
Publicerad 17 Maj 2026 - 15:12 Uppdaterad 17 Maj 2026 - 16:37

Ja, starkt av ÖFK att vinna såpass säkert, utan att göra någon toppmatch. Det är väl det som definierar ett topplag.

Målskytten Simon Marklund.Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK tog ett totalt grepp om matchen från början, men det var nog delvis Sandviken som tillät det, då de spelade oerhört defensivt. Under första 25 minuterna tror jag att Sandviken hade högst tre vårdade passningar till varann på ÖFK:s planhalva. Istället var deras defensiv riktigt säker, och ÖFK hade väldigt svårt att skapa chanser. Det såg lite tafatt ut framåt, och jag ser nästan aldrig Stensrud titta efter medspelare när han får bollen, vilket övriga offensiva spelare gör.

Sandviken tilläts sista kvarten sticka upp några gånger och hade någon riktigt bra chans, samtidigt som ÖFK nästan tappade lite fokus. Sammantaget var alltså ÖFK klart bäst i första halvlek, men Sandviken skapade ändå nästan lika mycket farligheter. Detta då det offensiva samspelet haltade lite i ÖFK.

Andra halvlek startade mer öppet, och Sandviken skapade ett par jättechanser och ÖFK en innan Azzi spelade in bollen till Edwards, som med hjälp av en Sandvikenback fixade 1- 0. Sandviken klev därefter upp alltmer, vilket öppnade även för ÖFK. Efter ytterligare ett par chanser för Sandviken skapade Delgado genom en osjälvisk passning läge för Marklund, som utnyttjade detta på bästa sätt. Sista 20 minuterna verkade ÖFK ha betydligt roligare än dessförinnan.

Tyvärr blev det ett baklängesmål, men det kom så sent så att det var egentligen ingen fara för segern. Det är alltså riktigt härligt att ÖFK kan dominera matcher utan att alla presterar på topp, och det lovar verkligen gott för framtiden. För tillfället kan vi njuta av att ÖFK toppar tabellen, men det håller antagligen bara några timmar.

Betygen;

Uppenberg 3 - Gör en klart godkänd match, men lite bekymmersamt att bollsäkerheten med fötterna tycks ha blivit lite svagare.

Widgren 4 - Gör det väldigt bra, trots en och annan miss. Oerhört skönt att han valt att komma tillbaka.

Anyanwu 4 - Hoppas verkligen att han blir kvar i ÖFK, Han är en stor tillgång, även när allt inte är perfekt.

Azzi 4 - Trots att inte allt funkade, så tillhör han de bästa på plan idag. Återigen med och skapar underlaget till ett mål.

Miljanovic 3 - Är faktiskt stabil och placerar sig väl. Har lite svårt att skapa något framåt.

Adjoumani 4 - Jobbar, springer och finns alltid spelbar. När allt faller på plats blir han åter en av de bästa.

Begic 4 - Vilken fantastisk lagspelare. Inte spektakulär, men säker och lojal.

Edwards 4 - Om han inte gjort ett par lite besvärliga misstag hade femman varit given. Han bryter verkligen mallen och skapar oreda hos motståndarna, samt jobbar, jobbar, jobbar.

Marklund 5 - En drömspelare att ha i laget. Laglojal när det är rätt, tar hand om saker själv, när det är rätt. Målskytt igen.

Stensrud 2 - Gnugga honom i att lyfta blicken och släppa bollen i rätt lägen. Då kan han bli riktigt bra. Men ska han bara tävla om vem som gör flest mål, så bör han bli inhoppare.

Navassardian 4 - Oerhört ojämn idag, men flera fina ageranden, inklusive passningar, ger en knapp fyra.

Molls Donald 4 - Han agerar verkligen som en fotbollsspelare ska, och tar bollen vidare på rätt sätt, oftast

Delgado 3 - Han är lite långsam och nästan klumpig ibland, men har en bra blick för spelet.

Qasem 4 - Ser verkligen spännande ut den korta stund han är inne. Känns tryggt att även ha honom att ta till.

Nu väntar tre svåra matcher på rad, Oddevold borta, Örebro hemma och Nordic borta. Tar ÖFK sig igenom dessa tre utan förlust, då jäklar. Lundin och Miljanovic har gjort ett kanonjobb inför denna säsong, även om jag uppenbarligen inte delar alla åsikter med Miljanovic.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Observant skrev | 17 Maj 2026 - 21:42
När det gäller forwards tycker jag att ledningen borde ta en titt på en spelare som skulle kunna ge anfallet lite tyngd.
Jag har sett ett par matcher i P19 där en spelare vid namn Jacob Methvin spelar. Han har den fysik , snabbhet, bra bollbehandling stark i huvudspelet och även ett mycket bra skott.
Ligger på - tror jag - 6/7mål så här långt i serien.
Tänker främst på ett byte av Stensrud .
En tanke ??.?
2
Gäst: Hoppfull skrev | 17 Maj 2026 - 16:21
Håller medi det mesta
Curtis, Widgren, Marklund och Sunday är oerhört viktiga för laget.
Stensrud behöver verkligen lära sig att en lagsport, där laget går före för jaget
12
Gäst: Ola skrev | 17 Maj 2026 - 16:05
Håller med om nästan all betyg. Edwards hade fått en femma av mig, i första halvlek var han totalt dominant. Jämfört med de övriga som fått fyror så var han bättre. Stensrud bör inte starta matcher, han tror det är en individuell sport och han får ingenting uträttat.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:17  
 

Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Sandviken 2-1 (0-0)  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 09:22  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 21:43  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Maj 2026 - 17:10 Matchreferat KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK
17 Maj 2026 - 16:38 Matchens prestation
17 Maj 2026 - 15:51 Matchens överraskning
17 Maj 2026 - 11:39 Startelvan idag mot Sandviken
17 Maj 2026 - 10:26 Sandvikens IF inför matchen
16 Maj 2026 - 21:58 Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag
16 Maj 2026 - 20:23 Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan
16 Maj 2026 - 11:16 Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget
16 Maj 2026 - 09:37 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2026 - 20:21 Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud
15 Maj 2026 - 14:55 Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
14 Maj 2026 - 15:11 Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren
14 Maj 2026 - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 Matchreferat ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen