meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÅGRA ORD OM LÖRDAGENS MOTSTÅNDARE IFK NORRKÖPING
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Mar 2023 - 21:22 

Här gör Hosam Aiesh 1-0 i den allsvenska matchen mot IFK Norrköping år 2017. ÖFK vann med 1-0 på Jämtkraft Arena. Foto: Jenny Åhgren.


På lördag möter ÖFK allsvenskarna IFK Norrköping i en träningsmatch på PlatinumCars Arena. Norrköping är ett bra val för att höja tempot hos ÖFKs spelarna. Peking brukar alltid vara tempostarka. Det gäller att se upp med deras vassa och snabba anfall.

Det vore tjänstefel av fotbollz.se att inte först nämna den store målskytten i Norrköping, Christoffer Nyman. Han är en svårhanterlig forwards med stort målsinne. Det är förvånansvärt att Nyman inte är proffs i någon större klubb ute i Europa. Så bra är han.

Om vi kollar i vårt minne för att hitta någon match tidigare i ÖFK:s möten mot Norrköping, så minns vi med glädje matchen i Svenska Cupen, då ÖFK vann finalen just mot Norrköping. Det blev för ÖFK vägen ut i Europa.

För övrigt har ÖFK det varit blandat kompott i seriematcherna mot Norrköping. Ofta har Norrköping varit bättre. Vi kan räkna bort år 2017 då ÖFK vann båda matcherna i allsvenskan. Av de fyra sista matcherna har Norrköping vunnit tre och en slutat oavgjord.

I Svenska Cupen i år blev Norrköping gruppsegrare. Man mötte GAIS, IFK Göteborg och Utsikten att tappade bara en poäng.

Sedan blev det Häcken på bortaplan och då blev det förlust. Norrköping är därmed utslagna ur cupen. Liksom ÖFK måste man nu i förberedelserna inför seriestarten söka andra lag att spela mot.


Norrköping har tre landslagsspelare från Island i sitt lag. De är Arnór Sigurdsson, Arnór Traustason och Andri Lucas Gudjohnsen.

Nyförvärv detta år är: Fritiof Hellichius (mf, uppflyttad till A-laget), Isak Ssewankambo (b, klubblös), Stephen Bolma (mf, De Visser Academy), Kojo Peprah Oppeng (b, De Visser Academy), Elvis Lindqvist (mf, klubblös), Vito Hammershøy-Mistrati (mf, Cluj), Marcus Baggesen (b, Silkeborg), Victor Lind (fw, Midtjylland, lån), Yahya Kalley (b, Groningen, lån). (Från Sportbladet)

Den danske mittfältaren Vito Hammershöy-Mistrati bedöms vara en mycket duktig spelare och Norrköpings bästa nyförvärv i år.

Lägg märke till att före detta ÖFK- spelare Isak Ssewankambo nu återfinns nu i Norrköping. Han var mittfältare i ÖFK, men när han spelade i Sirius var hans position mittback. Norrköping använder honom även de som mittback.

Som mittfältare finns även Ken Semas äldre bror Maic Sema. Han var tidigare nära att bli en spelare i ÖFK, men det blev istället Norrköping.

Tränare är danske Glen Riddersholm. Han efterträdde Rikard Norling. Han fick sluta.

Träningsmatcher för Norrköping 2023.

IFK - Viborg 1-2

IFK - Silkeborg 2-3

IFK - Västerås SK 0-2

IFK - Motala 1-0

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 18 Mar 2023 - 18:26
Öfk har ju mött sämre lag men målskyttet har inte lossnat för det. Ifk Göteborg har ju varit enbarmlig dålig under försäsongen. Djurgården åkte på däng mot Poznan! Dif hade inte något att göra ute i Europa. Kvalitén på allsvenskan är låg.
0
Gäst: Ojämte skrev | 18 Mar 2023 - 17:34
4-0 mot IFK GBG i cupen...
Hur ser du att AS slutar om du skriver som du gör?

Däremot så tänker jag att det kanske varit bättre om vi mött sämre lag så att vi får till målskyttet.
0
Gäst: Tvivlande skrev | 18 Mar 2023 - 09:13
Norrköping har inte visat något speciellt i träningsmatcherna så Öfk borde kunna ge dem en match, Norrköping blir ett lag i botten i år i allsvenskan.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat träningsmatcher Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
 


 
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | 24 Jan 2026 - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 Matchreferat VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Matchreferat Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort