meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ETT NYFÖRVÄRV I TRÄNING I DAG - DET FANNS ÄVEN ANNAT ATT GLÄDJA SIG ÅT
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Apr 2024 - 15:18 Uppdaterad 3 Apr 2024 - 15:29

Rapport från träningen.

I dag, onsdag, var det fullskalig träning på Jämtkraft Arena.

Det fanns en del att rapportera om, säger medarbetarna i fotbollz.se som var på plats. Låt höra!

Ingenting lämnas åt slumpen. Alla spelare vill mycket och gör sitt allra bästa för att vara väl förberedda inför lördagen. När det kommer en ny spelare brukar farten på träningen bli ännu högre.

I dag uppenbarade sig en ny forward från USA som har meriter från USA:s högsta liga. Hans papper är inte riktig klara än, så han är inte spelklar på lördag mot Trelleborg. Han kom i går efter en lång flygresa så därför tog han det mycket lugnt i dag på träningen. Det var förståndigt. Det gick därför inte att se vilken kapacitet han har.

Hoppas att han inte blev skrämd av det kalla vädret, men soligt var det i alla fall.

ÖFK missade en riktigt bra forward från Skåne. Spelaren var villig att komma hit, men av andra orsaker så blev ej värvningen av. Det var inte ÖFK som var orsaken.

Det hindrade inte att Powell och Lundin tog nya tag och inriktade sig på en annan forward. Han skrev på minuterna innan transferfönstret stängdes. Nu väntar ÖFK på ett besked från FIFA. Vad spelaren heter vill Lundin ännu inte uppge.

Glädjande var att se, att Musoliten tränade för fullt. Han är en hårding som inte ger sig i första taget.

Vidare såg Stolt pigg ut. Kan vi förvänta oss ett inhopp av honom på lördag? Jag tror det.

Kroon visade stark inlevelse och vilja i dag. Han kommer att bli bättre och bättre. Verkligen kul.

Även Marklund var rörlig och steg fram lite extra. Det gjorde även nye mittbacken Suljic. Han har kommit i gång riktig bra efter en trevande inledning på träningsmatcherna. När det blir tävling då blir det annat.

Keita tränade bra. Det gjorde däremot inte Mills. Han såg bra ut i går och tränade, men i dag var han inte med på träningen. Han körde vid sidan om. Det verkar som han har en skada som ännu inte riktigt har läkt.

Bonnah är åter efter ett uppehåll i går.

Sammantaget så ser det riktig bra ut inför lördagen. Vi kan förvänta oss ett revanschsuget ÖFK som springer ut på Jämtkraft Arena.

ÖFK ger sig aldrig!

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Ivey skrev | 4 Apr 2024 - 18:33
Och vem tusan är Karl Rosenberg?? Finns noll info när man googlar namnet.
1
Gäst: Tvivlande skrev | 3 Apr 2024 - 18:02
Var det inte Karl Rosenberg?
2
Gäst: MM skrev | 3 Apr 2024 - 15:48
Åter stort tack för rapporten Haldo! Trots en del negativa kommentarer (devis i affekt kanske i nära anslutning till matchen) så är jag fortsatt positiv till denna säsong. Vi kommer se ett mer spelande ÖFK av vad jag kan bedöma av de matcher vi bevittnat och även de spelare som vi nu har i truppen och det känns väldigt roligt. Har läst en del att man saknar inlägg och bara spel nu de senaste matcherna men det har ju en väldigt naturlig förklaring att vi har inte haft en hel, lång box-spelare/nia att matcha långa/längre mittbackar hos våra motståndare. Det är verkligen något både Stolt och K-G är riktigt starka i. Det jag dock saknat en del är just variationen i att spela/avancera inåt istället för inlägg en aning oftare och jag tror att med den variationen vi nu kan erbjuda kan det bli giftigt och oförutsägbart. Ni som varit verksamma i elitfotboll oavsett nivå vet ju hur det är att möta en motståndare där man inte riktigt vet hur man kommer anfalla, i position, understöd etc. Jag har också läst en del kritik angående att Arnold gått före Aly, att det skulle vara demoraliserande att låta ledaren i detta fall gå före spelaren. Jag antar då att har man åsikt om det har man också koll på relationen i laget, mellan Keita/Origi och i hela laget. Nu är det ju så att det skrivna ordet är fritt - är inte det för övrigt fantastiskt! - men min åsikt och bild av detta är att de har en väldigt väldigt bra relation och att vi har en ynnest att ha en sådan uppställning med målvakter och målvaktstränare! Även om det sett ut som att Keita tränat för fullt innebär inte det att han är 100%. Aly är en professionell och erfaren målvakt - när han är 100 så är han i mina ögon förstahandsval - men innan han är det och vi kan låta honom bli den vi vet han kan bli - har vi en förstaklass målvaktstränare att sätta in. Vilket lag oavsett nivå har den möjligheten?

Jag har varit väldigt tveksam kring Jablinski, jag har tyckt att hans kroppsspråk och blandad tekniska förmåga med bollen varit sådär. Men han har visat i handling att han klivit fram, vill - och har riktigt fint bolltillslag. Suljic- ja fortsätter han som han gjorde senast är han given. Ghanoum - han är coming! Älskar hans mod att föra bollen framåt. Beroende på motstånd och gameplan så kan det nog varieras.

Läste också åsikter om varför en till vänsterback - vi har ju adjoumani! Ja, vi har honom, han är fantastiskt viktig för oss och han är klart formbar och jag ser tydlig utveckling - men han kan 1) (gud förbjude) bli avstängd 2) bli skadad 3) på sikt bli såld. Att ha en riktigt bra vänsterfotad ytterback är åter - en ynnest. Hur mkt andra supportar nu har svårt att dölja sina känslor för öfk så nämns ofta vår frejdige vänsterback.

Ja det var några ”korta kommentarer” i detta kommentarsfält som egentligen bara skulle vara ett varmt tack till Haldo, Thord Eric och ni andra övriga eldsjälar. Vi enas kring vår känsla och kärlek för idrott och ÖFK och det är tycker jag rörande att vara en del av, om än som kommentator. Vi ses på
lördag!
20
Gäst: Andersson skrev | 3 Apr 2024 - 15:27
Vem var anfallaren från Skåne?
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 16 Jan 2026 - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | 15 Jan 2026 - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Matchreferat Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
25 Okt 2025 - 14:06 Startelvan not Oddevold
24 Okt 2025 - 19:56 Rapport från träningen
24 Okt 2025 - 14:03 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2025 - 09:22 Jag vill ha mer publik!
23 Okt 2025 - 20:47 Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fredheim lycka
22 Okt 2025 - 21:27 Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖF