meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LJUNGSKILE INFÖR FIGHTEN
av Haldo Jonsson
Publicerad Idag - 11:12 

Om Östersunds FK
Östersunds FK har etablerat sig på den övre halvan av Superettantabellen och går in i den 20:e omgången som tabellfyra med 33 poäng. Laget har dessutom varit svårslaget under den senaste perioden.

Östersund besegrade först Öster med 1–0 på hemmaplan och följde upp med ytterligare en 1–0-seger hemma mot GIF Sundsvall. Därefter blev det 1–1 borta mot IFK Värnamo. Dessförinnan hade ÖFK spelat 2–2 borta mot Norrby och besegrat Landskrona BoIS med 2–0.

Det innebär att Östersund har gått obesegrat genom sina fyra senaste Superettanmatcher och dessutom hållit nollan i två av de tre senaste matcherna. På hemmaplan har laget under säsongen också visat sig starkt, vilket gör att det kommer bli en minst sagt tuff bortamatch för LSK.

Östersund har samtidigt Svenska Cupen att ta hänsyn till under veckan. Laget mötte Arlanda på torsdagskvällen i cupens andra omgång, som man vann med 2-1 efter ett sent avgörande på straff. Det innebär att ÖFK precis som LSK har en cupmatch i benen tätt inpå måndagens match.

Under sommaren har även laget förstärkts med målvakten Rasmus Forsell från Degerfors och anfallsesset Jabir Abdihakim Ali som senast spelade i finska ligan.

Profiler i Östersunds FK
LSK ställs mot ett lag med flera offensiva hot. Den kanske främsta profilen är Simon Marklund, som hittills stått för elva poäng på 19 matcher och är en viktig motor i Östersunds anfallsspel. Därutöver finns rutinerade Curtis Edwards och Amar Begic, som båda noterats för fem respektive fyra mål under säsongen. ÖFK är ett lag som kombinerar erfarenhet med hög arbetskapacitet och som sällan ger sina motståndare några enkla ytor att spela på.

För många LSK-supportrar finns även en annan gemensam nämnare mellan klubbarna – landslagsstjärnan Ken Sema. Efter sitt stora genombrott i Ljungskile SK under åren 2014–2015 tog han nästa steg i karriären genom en flytt till Östersunds FK, där han etablerade sig på den nationella scenen innan den fortsatta resan ut i Europa.

Ett nytt möte efter vårens kryss
När LSK och Östersunds FK möttes tidigare under säsongen blev det en jämn tillställning. Matchen spelades den 14 juni och slutade 1–1. Historiskt har Östersunds FK haft övertaget i mötena mellan lagen. Klubbarna har mötts sju gånger tidigare, där Östersund vunnit fyra matcher, LSK en och två matcher har slutat oavgjort. Målskillnaden är 11–5 i Östersunds favör. Nu får LSK chansen att skriva ett nytt kapitel i statistiken.

I juni var det LSK som tog ledningen genom Alex Rasheed, innan ÖFK kvitterade i 80:e minuten och lagen fick dela på poängen. Sedan dess har båda lagen spelat ytterligare 7 matcher i Superettan och måndagens möte blir därför ett nytt test för två lag som befinner sig på olika delar av tabellen.

För LSK finns samtidigt möjligheten att ta poäng mot ett topplag och på så sätt få ytterligare utdelning på den prestation som laget visade i cupmatchen mot Franke.

Östersund – ett svårslaget hemmalag
Östersunds resultat under sommaren visar varför laget befinner sig i toppen av Superettan. Segern mot Öster följdes av vinsten mot GIF Sundsvall, och därefter har ÖFK spelat oavgjort borta mot Värnamo. I hemmamatcherna mot Öster och GIF Sundsvall har Östersund dessutom hållit nollan och tagit två raka segrar.

För LSK väntar därför en match där det kommer att krävas noggrannhet och kämparglöd över hela planen. De grönvita behöver vara beredda på ett Östersund som trivs med att kontrollera matcher på hemmaplan, samtidigt som möjligheterna framåt behöver tas tillvara när de väl dyker upp.

Truppläget i LSK
Efter den intensiva veckan återstår att se hur tränarstaben väljer att formera laget inför måndagens match. LSK har spelat två matcher på relativt kort tid, först hemma mot Öster och därefter borta mot IK Franke i Svenska Cupen. Det som vi kan konstatera är i alla fall att William Nilsson och Emilio Reljanovic ej kommer till spel, då de är avstängda efter att ha fått sitt tredje gula kort i senaste omgången mot Öster. Tillbaka i matchtruppen efter avstängning senast är Gideon Mensah. Därtill är Shakur Omar tillbaka efter en tids skadefrånvaro.

Ny bortamatch väntar
På måndag väntar alltså nästa utmaning för LSK när laget gästar Östersunds FK på Jämtkraft Arena. Avspark sker klockan 19:00. Efter förlusten mot Öster och det positiva cupavancemanget mot IK Franke är det dags att åter rikta fokus mot Superettan. LSK går in i matchen med 20 poäng på kontot och ambitionen är tydlig: att göra en stark bortainsats och få med sig poäng hem från Jämtland.

Nu laddar vi om – och ser fram emot en ny viktig match i Superettan.

Matchtruppen

Målvakter:
Lukas Eriksson, Cameron Hogg

Försvarare:
Ivan Maric, Gustav J. Hedin, Filip Örnblom, Gideon Mensah, Mehmet Uzel

Mittfältare/Anfallare
Daniel Lagerlöf, Filip Ambroz, Samuel Adrian, Daniel Ljung, David Frisk, Elton Hedström, Vilmer Tyrén, Shakur Omar, Hugo Borstam, Jonathan Liljedahl, Alex Rasheed, Lukas Lindholm Corner

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Ljungskile 0-0 I halvtid  
  Idag - 19:31  
 

Matchen pågår

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan mot Ljungskile ikväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:37  
 

Startelvan: Rasmus Forsell, Daniel Miljanovic, Dennis Widgren, Jonathan Westerberg Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Curtis Edwards, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Jabir Abdihakim Ali

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - får vi se tre poäng på måndag mot en nykomling som kan överraska?  
  av Haldo Jonsson | 22 Aug 2026 - 22:43  
 

Ljungskile SK spelar ofta oavgjort på bortaplan

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ-ÖFK - Ljungskile via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 22 Aug 2026 - 22:34  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Jun 2026 - 21:57 Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt
29 Jun 2026 - 13:23 Sagt efter matchen
28 Jun 2026 - 22:21 Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall
28 Jun 2026 - 12:04 Slagsmål på läkaren på NP3 Arena
27 Jun 2026 - 23:24 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
27 Jun 2026 - 19:52 Matchreferat GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)
27 Jun 2026 - 19:50 Matchens prestation
27 Jun 2026 - 19:49 Matchens överraskning
27 Jun 2026 - 19:02 Nädå, vi slipper det nedre strecket
27 Jun 2026 - 15:45 Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall
26 Jun 2026 - 15:09 Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt
26 Jun 2026 - 10:51 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse
25 Jun 2026 - 21:53 ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit
25 Jun 2026 - 11:07 Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Nor
24 Jun 2026 - 20:25 Tufft motstånd i Svenska Cupen
24 Jun 2026 - 15:04 Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
24 Jun 2026 - 10:52 Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping
24 Jun 2026 - 10:44 Matchens bild mot IFK Norrköping
23 Jun 2026 - 19:28 GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
22 Jun 2026 - 16:02 Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.