meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - STOLT TILLBAKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 15:30 

Ingen av målvakterna tränade.

I dag var det sista träningen före sista cupmatchen för ÖFK.

Kylan hade gett med sig och det var, trots vinden, ganska behagligt att vara på läkaren på Jämtkraft Arena i dag.

Det meddelar medarbetarna i fotbollz.se, som kollade på träningen. Vi hoppas därmed, att fortsättningsvis den värsta kylan har gett med sig. En mänskligare temperatur kan borga för mycket folk på läktaren på lördag.

Det var många spelare som saknades på träningen idag. Det behöver i och för sig inte betyda så mycket, men en liten varningsklocka kan det dock vara. Det går förkylningar och magsjuka i stan. Jag har själv drabbats. Det ryktas att många spelare är sjuka. Perry och Sinyan kan vi i alla fall räkna med att de inte startar.

Glädjande var att Malcolm Stolt var tillbaka i träning. Han är säkert ivrig att komma tillbaka, om jag känner honom rätt, men hopps att han inte hastar för mycket.

Att ingen av målvakterna tränade. Det kan göra att vi höjer på ögonbrynen och undrar lite, men vi låter den frågan stå öppen.

Simon Marklund har inte tränat på länge och gjorde det heller inte i dag. Vi kan nog räkna bort honom på lördag, liksom den andre Simon. Kroon räknar med att komma tillbaka när serien startar.

Som vanligt var det inget att anmärka på tempot på träningen idag. Det gäller att överföra detta även till matcherna. Det fanns det nog en del att önska i matchen mot BP senast. Notabelt är att BP heller inte var så mycket bättre i vad det anbelangar.

Jag har många gånger skrivit om att ÖFK måste förbättra skyttet genom att placera bollen i mål istället för att skjuta hårt och okoncentrerat. Det är en konst. Det fick vi se prov på idag det par gånger av Hopcutt. Han kan det. Hoppas fler tar efter.

Eftersom matchen inte gäller något för ÖFK, utan får betraktas som en träningsmatch samt, så kanske vi får se att Powell testar några flera av de nya spelarna.

Jag skulle inte ha något emot att få se Philip Bonde som mittback. Han kan bli något stort. Han är mycket ung, men jag tror på att man inte ska vara rädd att låta unga spelare få tidigt förtroende. Och varför inte testa Henrik Norrby, då kan Brendon flytta lite längre upp i banan.

Landskrona har en viss chans att gå vidare i Svenska cupen, men då måste det vid vinst mot ÖFK mycket falla på plats för dem. Det kan bli en målskillnadshistoria.

Vi ses på arenan!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Mats skrev | 2 Mar 2024 - 11:29
Bra med Stolt tillbaka, han behövs där framme❤️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Poängbedömningen av spelarna klar i ÖFK - Oddevold - Curtis Edwards högsta poängen av ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:38  
 

Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK statistiskt bättre än Oddevold

 
  Läs mer...  
 


 
  Hårda ord i Brage efter degraderingen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:00  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildkavalkad från ÖFK - Oddevold  
  av Stefan Roos | Idag - 14:08  
 

. Foton: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Maj 2025 - 23:31 Bonde berättar hur det var att spela bredvid Sunday Anyanwu,
25 Maj 2025 - 18:00 Arnold Origi man of the match mot Örebro SK
25 Maj 2025 - 16:29 Simon Marklund jämförs med Zlatan i Fotbollskanalen.
24 Maj 2025 - 22:02 ÖFK söker klubbchef
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
24 Maj 2025 - 17:50 Härlig seger i regnet.
24 Maj 2025 - 17:13 Matchens överraskning
24 Maj 2025 - 14:27 Startelvan
23 Maj 2025 - 20:11 Nu ställs ÖFK mot ett lag man ofta har svårt mot.
23 Maj 2025 - 20:10 Rapport från träningen - det finns en ljusning i tunneln
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
22 Maj 2025 - 21:48 Dagens glada nyhet - akademispelaren Eseg Yossief har fått A
22 Maj 2025 - 15:43 Erick Brendon bäste ÖFK-are mot Västerås SK enligt Sofascore
22 Maj 2025 - 15:38 Läs här om Sofascors tillvägagångssätt för att bedöm spelarp
22 Maj 2025 - 14:22 Ali Suljic en försvarsgigant - blev Trissvinnare mot Västerå
21 Maj 2025 - 23:08 Matchens prestation
21 Maj 2025 - 22:46 ÖFK behöver fler volontärer!
21 Maj 2025 - 21:50 Matchreferat Tung förlust för ÖFK