meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SAM MENSIRO MOT NY KARRIÄR? - HAR VARIT PÅ KURS
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Jan 2023 - 17:48 Uppdaterad 15 Jan 2023 - 22:40

Sam Mensiro efter att ha hyllats för att han gjort 200 matcher för ÖFK. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sam Mensiro tillhör den grupp av spelare från talangfabriken Right to Dream Academy i Ghana som kommit till ÖFK via England. Han kom redan 2011. Efter att kort avbrott i Örebro SK har han varit ÖFK trogen. När jag säger trogen så gör jag det med betoning.

Mensiro är en spelare som älskar sitt ÖFK och som under lång tid har förberett sig för att bosätta sig i Östersund och nu har han för något år sedan, nått målet. Han har trivts med stan och han har känt glädje i att tillhöra sin klubb som han alltid gillat.

Mensiro har nu familj här och fortfarande är han en spelare som tillhör truppen.

Det blev mindre speltid för honom i fjol, men han visade bra klass när han spelade hela matchen i avgörandet i serien mot Norrby.

Mensiro är nu 33 år. Hans fotbollskarriär lider mot sitt slut, men ÖFK släpper nog inte taget om honom.

Nu verkar det som Mensiro kommer att satsa på att bli tränare. Vid tre tillfällen per vecka ska han vara fystränare eller lagtränare för den äldsta åldersgruppen i ÖFK:s Akademi. Han har gått kurser, säger fotbollschefen Stefan Lundin.

De vore förnämligt om Mensiro kunde ges möjlighet att vara kvar i ÖFK som ledare. Han är en kille som gillas av alla med i sitt ödmjuka och trevliga sätt.

Mensiro är redan nu inte främmande för att leda ett fotbollslag. Han har några gånger skött uppvärmningen före träningen i Superettan och han har skött det med den äran.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: ÖFK ÖFK ÖFK skrev | 18 Jan 2023 - 15:49
Hade du tillgång till den främsta medicinska expertisen i världen med det senaste med stamceller mm?

Kolla runt så får du se att på högre nivå höjs åldern hela tiden på elitaktiva. Snabbhet kanske man tappar delvis. Men den går att bibehålla mer än man tidigare trott och vi svarar på styrketräning (tung styrketräning ett måste för att bibehålla explosivitet då maxstyrka är grunden för explosiv styrka). Excentrisk träning är också mycket bra (rätt utförd) för skadeförebyggande samt maxa sin styrka.

Kolla upp det senaste inom idrottsvetenskap och medicin så kommer du att få se att det är "nya tider" för de som vill. Å snart kommer det även att gå att rejuninera celler (backa dem till stamceller och göra om dem till vilka celler som helst som behövs) och en massa annat med regenerativ medicin (som är det stora som kommer).

Nyckeln är även balans. Mer träning är inte alltid bättre. Utan kvalitet och timing. Träna rätt. Tråkigt med din menisk och att man på den tiden inte kunde göra bättre för att återställa skadan. Men nu är som sagt nya tider. Ju hårdare du tränar desto noggrannare måste man vara med vad man äter och annan återhämtning (kan inte dricka sprit mm som många verkar tro. Jag tränar ju....).

Det vi gör idag får konsekvenser åratal framåt i tiden. Skador i kroppens celler ansamlas av vårt leverne och till slut får det konsekvenser på vår hälsa. Så gäller att sköta sig maximalt om man vill hålla maximalt länge.

Kolla även gärna in det här företaget och den här killen om att bygga hållbar fysik oavsett ålder:
https://www.youtube.com/@TheKneesovertoesguy

https://www.atgonlinecoaching.com/

Med hans tips kanske du kunnat undvika korsbandsskadan. Å håller med om att om man inte håller för en nivå så kan man ju gå ned till den nivå där man kan få fortsätta med det som man älskar.
0
Gäst: Robert skrev | 16 Jan 2023 - 10:29
Klart man kan spela fotboll till man är 50, det gäller bara att gå nedåt i seriesystemen och avsluta på korpennivå.

Men i de högsta divisionerna är snabbhet väldigt viktig och den blir alltid sämre oavsett hur bra man tränar och äter. Sen gäller det att vara skadefri också.

Jag kunde spela till jag var 38, men när främre korsbandet gick av så var det ingen idé att fortsätta spela iom att risken att skada sig igen bara blir större för varje år.

7
Gäst: ÖFK ÖFK ÖFK skrev | 16 Jan 2023 - 03:05
På den nivå som fotbollen är i Sverige (även i så gott som alla länder med den medicinska utvecklingen) så kan Mensiro om han så vill forsätta i 7-17 år. Men det är om han vill och kan bibehålla sin fysik och prestationsförmåga.

Tack vare den medicinska utvecklingen och att dess ökade kunskaper mer och mer kommer in i idrotten så kan de som vill hålla på längre och längre då man tränar "smart" samt sköter sina kroppar optimalare än förr så de håller längre (bättre balans och precision i allt).

Hoppas verkligen att han fortsätter länge till om det är det han vill och brinner för och inte ser sig som "gammal" bara för att vissa som inte hänger med i utvecklingen och lever kvar i hur det har varit (att man är gammal i hans ålder) kanske säger det till honom mm (även journalister och så kallade experter).

Mycket kommer att förändras och det snabbt vad gäller detta. Men kanske han inte tycker om att få spela fotboll längre? Vad vet jag? Men det är inte alla som kan ha fotboll som sitt jobb. Å inte alla som älskar sitt jobb.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | 26 Apr 2026 - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Sep 2024 - 22:40 Åtta spelare i ÖFK med utgående kontrakt i höst
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 Matchreferat FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
16 Sep 2024 - 21:47 Anders Cederberg ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll A
16 Sep 2024 - 20:05 Rapport från träningen
16 Sep 2024 - 17:03 Slaget om Norrland
15 Sep 2024 - 19:17 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Helsingborg - Albin Sporron
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst