meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

INSÄNDARE : SVÅRT ATT STÄRKA ÖFK:S EKONOMI UTAN FUNGERANDE UNGDOMSVERKSAMHET
Publicerad 6 Mar 2026 - 22:21 Uppdaterad 6 Mar 2026 - 22:52

Insändare till fotbollz.se



Jag får upp den här sidan i mitt Facebookflöde ibland och brukar titta in och läsa lite då och då. Såg nu att ni skrev att ekonomin blivit bättre och att ÖFK går mot ljusare tider. En sak som vore intressant att läsa om vore om varför ÖFK inte kan satsa mer på den egna ungdomsverksamheten och akademien. De flesta klubbar satsar mycket på sina egna ungdomar för att sedan kunna sälja vidare och bygga verksamheten och stärka ekonomin långsiktigt genom spelarförsäljningar på egna produkter. Till ÖFK:s A-lag köper man eller lånar in spelare utifrån, man tvingas skriva för korta avtal för att ekonomin inte finns och man har därmed svårt att tjäna större pengar vid försäljningar. Det blir en ond spiral. Så det borde vara svårt att få en ljusare e konomi utan en väl fungerande akademi där man kan plocka fram egna produkter.
Nu har det blivit så att många duktiga ungdomar i ÖFK lämnar för att verksamheten inte håller måttet.
Minns att ni i somras skrev om ÖFK:s seger i Storsjöcupen i P16-klassen och hade även en intervju med tränare Adam Edvinsson. Adam som ör en lovande tränare slutade i ÖFK i december och tränar nu i Umeå, likaså slutade båda assisterande tränarna (Nils och Gustav) i fjolårets P16-lag. Ni hade en bild i den artikeln på Robin Stenby, Osman Haroun, Daniel Smolak och Leo Ramberg som var de fyra som låg bakom finalsegern. Robin som blir 17 i år flyttade hemifrån till Degerfors akademi efter jul, Osman som blir 16 år i år slutade i ÖFK häromdagen och skrev på ett kontrakt för Häcken och har nu precis flyttat dit. Daniel har provtränat med flera klubbar i vinter, bl.a. Cosmos A-lag och GIF Sundsvalls akademi och verkar vilja lämna ÖFK. Leo Ramberg som o ckså blir 17 i år har fått testa på A-laget en del och är nu och provtränar med GAIS den här veckan. Snart kanske alla på den segerbilden från Storsjöcupen lämnat Östersund. Även andra spelare från det vinnande laget i somras har redan lämnat truppen till andra lokala lag i Östersund eftersom ÖFK:s ungdomsverksamhet inte fungerar tillräckligt bra.
Jörgen Z Zetterström har byggt en egen ungdomsförening i Östersund som många menar funkar bättre än ÖFK:s, hans Öztersund Ungdom spelar P16 Allsvenskan i år. Så borde det inte vara, ÖFK borde naturligtvis ha de bästa och mest lovande spelarna hos sig för att stärka ekonomin på lång sikt.
Jag sitter inte på svaren till varför det är och blivit så här, men man undra om styrelsen är medveten om att man går miste om många unga duktiga spelare? Det vore spännande om någon kunde reflektera kring ämnet. Alla i Jämtland borde ju vara angelägna om att ha en väl f ungerande akademi där länets unga spelare vill spela och där man vill stanna kvar och kunna utvecklas och ha möjlighet att ta sig upp i A-laget. Extra angeläget också för klubben att kunna ha kvar spelare som sedan kan säljas vidare och stärka klubbens ekonomi även om det är en kostnad kortsiktigt. Tyvärr fungerar det för dåligt och ÖFK går miste om många duktiga spelare som lämnar för tidigt.


 
 
4 Kommentarer:
Gäst: AIK skrev | 9 Mar 2026 - 16:11
Z har väl tränat lag i Damallsvenskan?

Däremot har jag hört att han ogillar när spelare söker NIU istället för Storsjögymnasiet efter allt som han satsat på utveckling av spelare för spel i pojkallsvenskan. Det låter tråkigt att de inte får välja själva.
0
Gäst: Why skrev | 9 Mar 2026 - 15:56
Är Z så duktig , varför har han då aldrig tränat ett senior lag ? Z är mest intresserad av att få spelare till sin skola , som är andra handsval av dom flesta !!
2
Gäst: PEP skrev | 9 Mar 2026 - 07:26
Att öfk inte lyckats knyta upp Z till sin verksamhet är en otrolig miss. Finns ingen i öfk som har samma erfarenhet av talangutveckling som han. Att spelarna väljer att gå till hans verksamhet före öfk visar allt.
0
Gäst: Funderaren skrev | 7 Mar 2026 - 14:50
Det är inte bara spelarna som vill flytta.
Oftast är det föräldrar och ledare som erbjuder spelare att flytta.
Det är inte lett att stå emot föräldrar som åker runt och erbjuder sig.
Det finns många tallangfulla spelare som skulle kunna röra på sig men saknar föräldrar som fraktar sina barn runt om i Sverige.
Det är inte lätt som klubb att hålla kvar dessa spelare
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday Anyanwu trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:38  
 

Bild: Sunday Anyanwu. Foto Thord-Eric Nilsson

I den sammanlagda Trissen delar Simon Marklund och Amar Begic ledningen.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och trea Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildkavalkad och statistik från ÖFK- Öster 1-0 (0-0)  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 20:56  
 

Foto och text Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Emil Özkan fick högsta poängen av ÖFK- spelarna mot Östers IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:17  
 

Emil Özkan. Foto. Haldo Jonsson

Klar dominans av ÖFK- spelare och förkrossande statistik

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen -  
  av Haldo Jonsson | 1 Aug 2026 - 20:12  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen
6 Jan 2025 - 22:50 Om Sebastian Karlsson Grach och Saman Ghoddos
4 Jan 2025 - 18:13 Tredje nyförvärvet klar- det blir backen Adrian Edqvist från
4 Jan 2025 - 12:43 Allhallen i Krokom ännu inte godkänd för användning
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.