meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHEN MELLAN IK ODDEVOLD OCH ÖFK BÖR SPELAS OM
av Martin Nylander
Publicerad 24 Maj 2026 - 13:58 Uppdaterad 24 Maj 2026 - 14:07

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

Den avslutande minuten i gårdagens match mellan IK Oddevold och ÖFK blev dramatisk med en situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tydligt tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs.

Att en domare missar en hands i straffområdet är sannolikt ganska vanligt, även det motsatta kan säkert ofta hända och diskuteras, var det straff eller inte. Men förseelsen vid gårdagens match är så uppenbar och grov att jag inte kan dra mig till minnes annat exempel än "Guds hand" syftande på Diego Maradonas kontroversiella mål med handen mot England i VM 1986.

Att Svenska Fotbollsförbundet beslutar om omspel av en fotbollsmatch hör också till ovanligheterna och kräver synnerliga skäl som grund. Själv kan jag inte dra mig till minnes att någon match i Sverige blivit föremål för omspel på grund av brister i domarinsatsen.

Dock framgår av "Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser 2026, kapitel 7 §6 Prövning av domares beslut" att om det finns synnerliga skäl får tävlingsstyrelsen, på ansökan av berörd förening, i fråga om andra domarbeslut besluta att match ska spelas om i dess helhet.

Frågan är då om gårdagens situation i kombination med domarens beslut är av karaktären synnerligt skäl. Sett till situationens tydlighet, grovhet, att det finns två domare i omedelbar närhet och att situationen med stor sannolikhet fick stor konsekvens för matchens utgång bör detta om något betecknas som synnerligt skäl. I sammanhanget ska såklart sägas att jag är part i "målet" men vad skulle annars vara ett synnerligt skäl?

Prövningen av om ett domarbeslut är uppenbart felaktigt utgör ett tävlingsbestraffningsärende. ÖFK bör lämna in en anmälan, detta ska ha inkommit till berört beslutsorgan senast nästkommande vardag från matchdagen för att kunna prövas, med andra ord i morgon måndag.

En anmälan medför kostnader i resor samt ett tajtare spelschema för ÖFK, men mot detta ska vägas att kunna vinna 1 eller 3 poäng. Själv hoppas jag att ÖFK anmäler och tar gårdagens händelse till prövning med hopp om omspel.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Antingen/ Eller skrev | 25 Maj 2026 - 16:24
Man har ju under alla tider sett situationer som man tycker är solklar straff. Trams att tro att man ska få ett omspel. Så länge vi inte har VAR får vi ta skeden i vacker hand och acceptera att en domare missat en solklar straff. Kommer aldrig bli omspel. Skulle en överklagan gå igenom, kommer vi att ha massa protestsiuationer som skulle kunna ge omspel. Så det finns inget mellsnmjölksläge. Antingen har vi var el inte då det gäller matchsitustioner.
12
Gäst: Olov skrev | 25 Maj 2026 - 14:37
När Erik Hedenquist dessutom går ut i media och erkänner det så behöver ju i den biten granskas. Han har redan bekräftat fusket.
3
Gäst: Tord Andersson skrev | 25 Maj 2026 - 10:26
Finns det en möjlighet att domarmissen kan betraktas som ett synnerligt skäl så håller jag med dig, då ska ÖFK göra en anmälan. Men tyvärr tolkar jag det som att paragrafen bara gäller formella ”administrativa” fel som förväxling av spelare eller andra feldomslut som ger disciplinära följder efteråt. Men jag hoppas du har rätt Martin, och jag tycker att ÖFK ska ta chansen om den finns. En poäng kan betyda allt i höst.
1
Gäst: Sixten skrev | 25 Maj 2026 - 06:18
Handen på hjärtat, hur många såg handsen live, precis när den hände? Och inte bara vid alla repriser ur olika vinklar?
Så länge vi inte har VAR får vi leva med att detta händer.
Och VAR vill vi ju inte ha?
6
Gäst: Ope if skrev | 24 Maj 2026 - 15:26
Rätt ska vara rätt, en solklar straff det va bara domaren som inte såg den
8
Gäst: Per Svensson skrev | 24 Maj 2026 - 14:15
Bra jobbat IK Oddevold. 👍
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så var José Masllorens.första träning med ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:43  
 

José Masllorens Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spanske mittfältaren José Masllorens klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:34  
 

Avtalet med José är skrivet på 1,5 år och gäller till och med december 2027.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK värvar spansk mittfältare ?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards - högsta poängen av ÖFK mot Landskrona  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:11  
 

Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
9 Feb 2025 - 16:27 Matchreferat Sandvikens iF - Östersunds FK 4-0 (1-0)
9 Feb 2025 - 12:40 Startelvan i dag
8 Feb 2025 - 21:02 Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK
8 Feb 2025 - 16:57 Matchreferat ÖFK stod upp bra mot allsvenskarna
8 Feb 2025 - 16:54 Matchens prestation
8 Feb 2025 - 12:04 Startelvan i dag
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Matchreferat Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.