meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

OJ, SÅ VIKTIGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2024 - 14:53 

Det var verkligen en skön och oerhört viktig trepoängare! Men varför får ÖFK såna svackor emellanåt?

Förra gången ville jag framhålla att det faktiskt fanns saker som såg riktigt bra ut, men den här gången kan jag inte låta bli att fundera på varför det ibland blir så tveksamt spel med direkt farlig hantering av bollen. Runt kvarten och efter c:a 25 minuter av första halvlek såg det särskilt virrigt ut. En period i andra tog också Trelleborg över. Helt i onödan enligt mig, då ÖFK egentligen har tydligt högre kvalitet.

Samtidigt vill jag verkligen trycka på att ÖFK:s högsta nivå faktiskt är i Allsvensk klass, och då finns det flera spelare som kan tillföra mer. Jag är t ex väldigt spänd på vad nye USA-födde Guatemalaspelaren Quimi Ordonez kan åstadkomma. Gör man fem mål och blir en av de bästa målskyttarna i CONCACAF:s U-20-mästerskap så finns potential.

Åter till matchen. Bitvis visar alltså ÖFK på ett verkligt högklassigt spel med bra rörelse och passningsspel, så det lovar gott. Hednqvist var redan före sitt mål bäst i ÖFK enligt mig, och målet befäste naturligtvis detta betyg. Passaren Adjoumani tillhörde också de allra bästa. Suljic, Brendon, Perry och Musolitin också riktigt bra.

Vi ska dock vara väldigt nöjda med att Trelleborgs nick under första svackan gick i stolpen och att flera av deras spelare tvekade att skjuta flera gånger i farliga lägen, när det var allmänt virrigt i försvaret. Defensiven idag sämre än mot Sundsvall, men offensiven tog flera steg upp på skalan.

Nu väntar i de tre närmsta omgångarna två riktigt svåra bortamatcher, mot Varberg och Helsingborg, och en hemmamatch mot Örgryte. Jag tror verkligen på årets ÖFK, och jag hoppas att man vågar spela ut i nästa match mot Varberg.

Betyg:

Keita 3 - Hade få svåra saker att hantera, men uppträdde helt ok.

Adjoumani 4 - Härlig virvelvind, idag med väldigt få misstag, men jag får ofta hjärtat i halsgropen ändå. Bra med boll, bra rörelse och fina inlägg.

Suljic 4 - Gör åter en väldigt stabil insats och är varje gång farlig på ÖFK:s hörnor.

Jablinski 2 - Idag för många farliga beslut med för svagt utförande. Beroende på det bara en tvåa trots flera fina brytningar.

Hedenqvist 5 - Fantastisk start på säsongen. Säker i defensiven och otroligt att han hela tiden orkar följa med upp i offensiven, och sedan tillbaka. Törs också driva bollen uppåt när möjlighet ges. Målet säkrade femman.

Brendon 4 - Idag väldigt viktig på alla sätt. I stort sett inte ett misstag.

Musolitin 4 - Jag undrar hur många som ser allt arbete han lägger ner. Dessutom till 90% väldigt fina inlägg.

Perry 4 - Jag tycker att han tar ett steg framåt sedan förra matchen. Har definitivt lyft blicken och tillhör de bästa idag.

Sporrong 4 - Gör nog den bästa matchen jag har sett i ÖFK. Synd att han tvingades utgå.

Hopcutt 3 - Glimtar till ibland, men tappar också möjligheter. Inte övertygat helt än.

Kroon 3 - Oerhört nyttig med sin bollbehandling och rörelse så länge han orkar. Dock svårt att utnyttja sina lägen idag, såväl för egen del som när det gäller att öppna för andra.

Norrby 3 - Syns inte så mycket, men gör en del bra saker och inte så tydliga misstag.

Marklund 3 - Det händer en hel del positivt runt honom, men det finns mer att hämta här.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Supporter skrev | 8 Apr 2024 - 22:20
Håller med dig om alla betyg! Musolitin, som jag var lite tveksam till förra året, har verkligen växt och gör ett jäkla bra jobb! Men som sagt - jag tror inte alla sett det ännu. Det lär bli uppenbart under säsongen. Och Jamie - superkul att han är tillbaka men behöver tvätta bort lite ringrost. Inte riktigt vass (än).
1
Gäst: Ope skrev | 6 Apr 2024 - 15:54
Betyg 2 till Jablinski är generöst. Maken till svagt passningsspel har sällan skådats på Jämtkraft Arena. Ok att norrmannens brytningsspel är godkänt men det duger inte att vara så tekniskt svag i Superettan. Ghanoum är ett mycket bättre alternativ.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:00  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | Igår - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Jun 2024 - 17:48 Följ Landskrona BOIS - ÖFK via fotbollz.se
29 Jun 2024 - 12:23 Rapport från träningen - Det måste på något sätt finnas plat
28 Jun 2024 - 22:29 Nytt fint tränarjobb för Björn Hamberg
27 Jun 2024 - 21:30 Landskrona har bara vunnit en match mot ÖFK på tio möten
27 Jun 2024 - 13:41 Curtis Edwards återvänder till England - har ny klubb
26 Jun 2024 - 15:14 Berners koncernchef Stefan Rasteby om fallet Keita
26 Jun 2024 - 15:10 Malcolm Stolt och Onahi Ogbu tränade för fullt i dag
26 Jun 2024 - 11:10 Ali Suljic, lagkaptenen och resen i försvaret - blev Trissvi
25 Jun 2024 - 17:51 Om skadad spelare i truppen
25 Jun 2024 - 11:16 Det fanns mycket att glädja sig åt i matchen ÖFK- Uppsikten.
24 Jun 2024 - 14:51 Målvakterna bäst i matchen mot Utsikten
24 Jun 2024 - 11:46 Bilder ÖFK - Utsikten 1-0
23 Jun 2024 - 19:00 Matchreferat Hopcutt fick in straffen - utan att bli målskytt!
23 Jun 2024 - 17:57 Matchens prestation
23 Jun 2024 - 17:54 Matchens överraskning
23 Jun 2024 - 17:42 Härlig, men oförtjänt seger
21 Jun 2024 - 22:43 Följ ÖFK -Utsikten via fotbollz.se
21 Jun 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Malcolm Stolt tränar nu
20 Jun 2024 - 22:03 vi ser att ÖFK arbetar sig hela tiden uppåt i form tabellen,
20 Jun 2024 - 19:12 Aly Keita tar time out från fotbollen på obestämd tid