meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLÅSER DET NYA VINDAR ÖVER GIF SUNDSVALL
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Feb 2023 - 21:50 

I morgon möts GIF Sundsvall och ÖFK i en prestigefylld träningsmatch.

Det har sedan i fjol skett stora förändringar på ledarsidan i GIF Sundsvall.

Det mest överraskande var att trotjänaren, Urban Hagblom, som styrt och ställt och varit ansiktet utåt i klubben i hela 28 år, inte finns med längre. Han är helt bortkopplad från den klubb som varit hans stora skötebarn.

Utan Hagblom känns Giffarna naket, men kläds väl upp så småningom av andra som vill föra klubben framåt.

Inom fotbollen finns numera inget som är statiskt. Allt är föränderligt. I dag röd i morgon död är ett talesätt som inte är överdrivet att använda.

Ersättare för Urban Hagblom blir ledargestalten Tommy Naurin.

Ny tränare är ganska oprövade 27 årige Douglas Jakobsen från Sollentuna. Han vill satsa på anfallsglad possessionfotboll.

Assisterande kommer att vara Benny Mattsson. Han är gammal i gården och kan det mesta om fotboll. Han är en tillgång. Jakobsen kan känna trygghet ihop med honom.

Det som imponerar är att Giffarna får behålla nästan alla spelare från fjolårets trupp trots nedflyttningen från Allsvenskan. Det måste tyda på klubbkänsla.

Sundsvall måste stärka sitt försvar. Detta skärptes ytterliga nu när vänsterbacken Dennis Olsson på träning blev långtidsskadad. Det var ett stort avbräck för laget.

I fjol i allsvenskan släppte GIF in överlägset mest mål av alla lag.

Därför har man förmodligen värvat högerbacken Lucas Forsberg från AIK och förlängt med målvaktstalangen Gustav Mohlin. Det ska bli intressant att se om nye 18-årige mittbacken Sammi David från Lecce tar plats i truppen.

Notera att för detta ÖFK- målvakten Andreas Andersson finns i truppen. Man har även Oscar Jonsson att tillgå.


ÖFK möter GIF Sundsvall i morgon i en träningsmatch.

GIF får räknas som favoriter. Det kommer att ligga i toppen av Superettan i år. De är seriefavoriter.

Lagen i Nordichallen möts på ett svårspelat torrt och hårt gräsunderlag där GIF är hemmastadda efter att hela vintern ha tränat där.

Det blir ovant för ÖFK. Det är någon helt annat att spela i en inomhushall är utomhus, men jag tror att ÖFK klarar omställningen.

ÖFK får räkna med att GIF kommer att ha mycket boll, men även kommer att satsa på snabba omställningar med målfarlige Pontus Engblom som avslutare.

ÖFK kommer att ställa ett slagkraftig lag på benen.

Simon Kroon uteblir på grund av sjukdom.

Frågetecken för Aly Keita som inte visat sig på träning efter Turkietvistelsen. Är han på väg bort?

Likaså frågtecken för Kalpi som uteblivit i de två senaste träningarna.

Det ska bli intressant att se vad Mykola Musolitin går för.

Han blev ju nyligen klar för ÖFK.

Vi gillar att höra att Mykola kan spela på olika positioner. De spelare som kan det är erfarenhetsmässigt ofta bra fotbollsspelare.

Vi gillar att höra att han är snabb. Det är bra att ÖFK kan krydda med en sådan spelare.

Vi gillar att höra att han kan göra många poäng och att han är en bra avslutare och skarp i ”sista” passningen. Sådana spelare är det smått om.

För första gången får vi se Jakob Hedenquist i en matchsituation. Vi kan även ögna ett öga åt nye André Nader.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Faktakoll skrev | 12 Feb 2023 - 12:18
”Det ska bli intressant att se om nye 18-årige mittbacken Sammi David från Lecce tar plats i truppen.”
Sammi Davis heter en 18-årig mittback från GIFs akademi som nyss skrev på för Lecce och således gått åt andra hållet, från Sundsvall, inte till.
https://www.st.nu/2023-01-31/davis-rekordtalang-for-gif--yngsta-forsaljningen-nagonsin
3
Gäst: Tvivlande skrev | 11 Feb 2023 - 13:32
Hög allsvensk klass? Jaha det var därför dom åkte ur då!
9
Gäst: Mike skrev | 11 Feb 2023 - 10:49
Tveksamt att Giffarna är några seriefavoriter. De har tappat i princip hela sitt mittfält och ersatt mest med egna akademispelare.

Däremot håller anfallet hög allsvensk klass. Trion Hallenius, Ronaldo och Engblom kan tillsammans göra 40 mål i år. Bakom dem finns landslagsspelarna Larsson och Bengtsson.

Men nej, seriefavoriter ska de inte vara.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:00  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | 29 Jan 2026 - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | 29 Jan 2026 - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Matchreferat Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
25 Okt 2025 - 14:06 Startelvan not Oddevold
24 Okt 2025 - 19:56 Rapport från träningen
24 Okt 2025 - 14:03 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2025 - 09:22 Jag vill ha mer publik!
23 Okt 2025 - 20:47 Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fredheim lycka
22 Okt 2025 - 21:27 Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖF
21 Okt 2025 - 10:38 Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Bra
20 Okt 2025 - 21:38 Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage
20 Okt 2025 - 12:55 Känns ändå ganska bra
20 Okt 2025 - 12:53 Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson klar för
20 Okt 2025 - 09:35 Graham Potter tar över Svenska landslaget
19 Okt 2025 - 22:38 Fotbollsakrobatik på hög nivå.
19 Okt 2025 - 19:27 Bilder ÖFK - IK Brage 1-0
19 Okt 2025 - 14:13 Sagt efter matchen