meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEN SOM VILL KAN TA LÄRDOM AV PROFESSOR TORBJÖRN STOCKFELT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2025 - 11:09 Uppdaterad 8 Apr 2025 - 22:24

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Fotbollz.se presenterar för andra gången den amerikanske universitetsprofessorn nyligen avlidne Torbjörn Stockfelt. Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur till Sverige för att hjälpa elitklubbar här. Jag har nedtecknat vissa delar av hans budskap.

Här är budskapet:

UTVALDA DELAR AV IDROTTSPSYKOLOGEN OCH USA-PROFESSORN TORBJÖRN STOCKFELDTS TANKEGÅNGAR OM FOTBOLL

-"VAR I NUET. Tänk inte under matchen på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Tänk istället på att du ska vara bättre än din motståndare i varje kamp om bollen, i varje löpning, i varje nickduell, i varje duell. Då vinner ni matchen.

Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra en bra klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv.

Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

Uppmuntra istället. Ingen gör något medvetet dåligt. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas det. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Det gör inget om Du misslyckas. Kom bara igen. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj.

Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir utumpad. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på dig att göra något ingripande under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Roy från FC Rovers skrev | 9 Apr 2025 - 16:55
Torbjörn Stockfelt med rötterna i Lit so,m många andra storheter. Jag tror att Sven ”Plex” Pettersson till och med växte upp i en av familjen Stockfelts fastigheter i Lit. Andra storheter från Lit.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:12  
 

Navanja Miljanović Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:28  
 

Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare  
  av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06  
 

Michael Oluwayemi. Kommer han att utvecklas och ta en plats i startelvan i år? Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Maj 2024 - 12:17 Bilder ÖFK - Örebro 1-1
5 Maj 2024 - 20:44 Matchreferat ÖFK - Örebro SK 1-1 (1-0)
5 Maj 2024 - 20:07 Onödig poängförlust
5 Maj 2024 - 19:14 Matchens prestation
5 Maj 2024 - 19:12 Matchens överraskning
5 Maj 2024 - 17:05 En första betraktelse
5 Maj 2024 - 14:02 Startelvan
5 Maj 2024 - 06:50 Inför matchen: ÖFK - Örebro SK
4 Maj 2024 - 21:25 Lång skadelista i Örebro SK
4 Maj 2024 - 21:20 Örebros tränaren Christian Järdler inför matchen mot ÖFK
4 Maj 2024 - 11:29 En stark fyrklöver håller på att växa fram - flera spelare h
4 Maj 2024 - 11:22 Följ ÖFK - Örebro SK via fotbollz.se
2 Maj 2024 - 18:53 Publikrekord för i år på söndag i matchen mot Örebro SK?
2 Maj 2024 - 18:50 Om Malcolm Stolt tränade försiktigt i idag
1 Maj 2024 - 18:13 'Nu ska Örebro möta ett tufft ÖFK på bortaplan'.
30 Apr 2024 - 18:04 Träningstider denna vecka inför Örebro
29 Apr 2024 - 18:43 Sex spelare runt 20 år på plan samtidigt - Kan det gå bra ?
29 Apr 2024 - 14:40 Aly Keita matchens bästa spelare Helsingborg - ÖFK
28 Apr 2024 - 20:15 Helsingborg tränare Saarenpää
28 Apr 2024 - 16:35 Matchreferat Godkänt med en poäng i jämn match