meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HAR KNAPPAST KUNNAT SE BÄTTRE UT
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Okt 2022 - 18:41 Uppdaterad 28 Okt 2022 - 18:42

Senaste träningen på hemmaplan före matchen mot Utsikten var i fredags, alltså i går. Sedan bär det iväg till den sista bortamatchen och långresan för ÖFK i Superettan 2022.

Nu finns det inte längre så mycket att förfina hos ÖFK. Det har varit många minuters träning och slit på Jämtkraft Arena i ur och skur för att slipa och åter slipa. Det är ett av fotbollens villkor. Vi har frapperats över spelarnas vilja att bli bättre, även om det har varit tungt, åtminstone i första delen av säsongen, men hoppet och drivkraften att lyckas och bli bättre har alltid funnits.

Det kan knappast kunnat se bättre ut än det gör inför matchen mot Utsikten. Det såg mörkt ut ett tag på skadefronten, men spelare som kan bli nyckelspelare, har återkommit efter skador. Jag tänker då mest på Stolt och Kroon. Det har inte kunnat passat bättre än så, inför det två återstående mycket viktiga matcherna med kanske efterföljande kval.

Det är Bellman och Adjoumani som varit i elden på sistone som kan vara lite tveksamma till spel. Adjoumani fick en smäll på senaste träningen och Bellman åkte på en lättare skada i en matchsituation tidigare. Annars ser det mycket bra ut, bättre än på länge. Keita och Weilid har återkommit efter avstängning.

Nu går det inte att skylla på något. Nästan alla träningarna är slutförda i Superettan. Har ÖFK rätta orken och marginalerna med sig mot stabila spelarna i Utsikten så kan vi få glädjas i morgon eftermiddag.
.

Efter sommaruppehållet har ÖFK varit ett nytt och starkare lag, kanske en hel del beroende på nyförvärven. Helt plötsligt började mittfältet att fungera. Jag behöver bara nämna Erick Brendon, så förstår alla. ÖFK behöver i dag inte stå tillbaka för något lag.

Det är märkligt att ingen tränare efter Potter har satsat på ett starkt mittfält. Det som har varit ÖFK:s kännemärke genom åren.

Men, det är inte bara mittfältet. Många spelare har avsevärt förbättras under seriens gång. Det är i mångt och mycket tränarnas förtjänst att det blivit så, men spelarnas vilja att bli bättre och deras vilja att rädda ÖFK kvar i Superettan har varit betydelsefullt.

Nu är det bara två kraftansträngningar för ÖFK kvar i årets Superettan. Ta befälet och satsa allt i varje situation på plan. Då kan ÖFK gå mot kval att kanske får möta Falkenberg som ramlat ner från allsvenskan och som sedan föll rakt genom Superettan. Falkenberg är ett trist exempel och ingen förebild, men nu har man haft kraften att resa sig. I det fallet har de varit en förebild.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningar denna vecka  
  av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 23:04  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Maj 2024 - 11:22 Följ ÖFK - Örebro SK via fotbollz.se
2 Maj 2024 - 18:53 Publikrekord för i år på söndag i matchen mot Örebro SK?
2 Maj 2024 - 18:50 Om Malcolm Stolt tränade försiktigt i idag
1 Maj 2024 - 18:13 'Nu ska Örebro möta ett tufft ÖFK på bortaplan'.
30 Apr 2024 - 18:04 Träningstider denna vecka inför Örebro
29 Apr 2024 - 18:43 Sex spelare runt 20 år på plan samtidigt - Kan det gå bra ?
29 Apr 2024 - 14:40 Aly Keita matchens bästa spelare Helsingborg - ÖFK
28 Apr 2024 - 20:15 Helsingborg tränare Saarenpää
28 Apr 2024 - 16:35 Matchreferat Godkänt med en poäng i jämn match
28 Apr 2024 - 15:50 Matchens prestation
28 Apr 2024 - 15:18 Matchens överraskning
28 Apr 2024 - 15:16 Skön poäng
28 Apr 2024 - 12:04 Startelvan
28 Apr 2024 - 09:50 Helsingborgs tränare Klebér Saarenpää
27 Apr 2024 - 21:13 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
27 Apr 2024 - 17:52 Snabba beslut - Mittfältaren Albin Winbo klar för ÖFK
27 Apr 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Modet och viljan hos spelarna fanns
26 Apr 2024 - 22:18 Hall of fame - namn och bilder
25 Apr 2024 - 14:58 Helt klart är att ÖFK är bättre än vad tabelläget visar.
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta