meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÅGRA ORD OM SISTA TRÄNINGEN FÖRE PREMIÄREN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Apr 2023 - 21:33 Uppdaterad 1 Apr 2023 - 21:41

"Jag tycker att träningarna under våren har varit mycket tempofyllda. Jämfört med i fjol har farten i momenten och löpningarna ökat. Det tycker jag att man kan säga, utan att använda sig av statistiska beräkningar, utan bara genom ögonmått."

På söndag startar festen som vi länge har sett fram emot


Äntligen lite mindre kall träning i dag. Solen har faktiskt börjat värma en hel del.

Förberedelserna för matchen mot GAIS är klara. Nu finns inte möjlighet att göra några justeringar på varken det ena eller det andra.

När träningen pågick i dag så var motståndarna GAIS på väg till Östersund i buss. Först i kväll vid 21.00-tidenn väntas de kunna anlända till Östersund för inkvartering på något hotell. Sedan ska det antagligen få i sig lite mat i sig innan det är dags att kvarta.

I det fallet har ÖFK det bättre. De kan i lugn och ro och ta en kopp kaffe eller te och lägga sig i sina respektive sängar och sova gott.

Ja, vad ska man säga om dagens träning? Den flöt på som vanligt och det betyder bra tempo och kamp.

ÖFK:s trupp har utökats med flera nya spelare, så konkurrensen har har blivit hårdare om en startplats.

Jag tycker att träningarna i vår har varit mycket mera tempofyllda. Jämfört med i fjol har farten i momenten och löpningarna ökat. Det tycker jag att man kan säga utan att använda sig av statistiska beräkningar, utan bara av att använda sig av ögonmått.

Det blir intressant att se hur mång av det nya som Magnus Powell kommer att ge chansen. De beror på hur det har anpassat sig och kommit in i laggemenskapen.

En som antagligen kan räkna med att starta är mittbacken Theodore Rask, Trots att han dragits med en lätt skada sista tiden. Rask blir en intressant bekantskap. Han tränade idag. Det innebär att han och Myroslav Mazur bildar mittlås.

På kanterna blir det nog Yanick Adjoumani och jag tror att Ziad Ghanoum får chansen. Då är försvaret klart.

Amatkarijo kom nyligen hem från landskampsuppdrag. Frågan är om han har ork för hela matchen?

Jag hoppas att få se nye Calvin Kabuye på plan antagligen då som inhoppare. Han kan röra om motståndarnas försvar med sin snabbhet när tröttheten hos GAIS backlinje börjar infinna sig.

Vi kan räkna bort Jakob Hedenquist, Kevin Jablinsky, Kristian Novak och Kalpi Ouattara som inte är spelbara.

Jag läste nyss Kim Sundings "inför matchen". Där framgår att GAIS och ÖFK har mötts fem gångar och ÖFK har ännu inte förlorat.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Igår - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | 22 Apr 2026 - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jun 2024 - 17:41 Matchens överraskning
16 Jun 2024 - 17:29 Poäng som känns som en vinst
16 Jun 2024 - 14:03 Startelvan idag
16 Jun 2024 - 13:06 Östersund ska inte skojas bort hur som helst
16 Jun 2024 - 11:28 Öster syn på ÖFK inför matchen
15 Jun 2024 - 11:07 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
14 Jun 2024 - 13:45 Rapport från träningen - Ett betydligt starkare lag än mot S
13 Jun 2024 - 15:14 Ett nytt och inspirerat ÖFK ser fram mot mötet med Öster
13 Jun 2024 - 14:15 Björn Hamberg ytterst nära toppjobb
12 Jun 2024 - 11:12 Aly Keita tränar för fullt
11 Jun 2024 - 17:47 Bilder från dagens träning på Hissmovallen
10 Jun 2024 - 13:39 Före detta ÖFK-mittfältaren Curtis Edwards tränar med ÖFK- n
10 Jun 2024 - 11:02 ÖFK gör omstart - nytt spelsystem ?
10 Jun 2024 - 09:23 Träningstider ÖFK denna vecka
9 Jun 2024 - 15:08 ÖFK Akademi satsar stort - deltar med tre lag i Coppa Capita
7 Jun 2024 - 15:42 Den 6 april 2016 var en dag att minnas både för Alexander Is
7 Jun 2024 - 09:43 Personalkostnader i ÖFK och i andra lag Superettan
5 Jun 2024 - 21:22 Det var en kväll vi vill helst glömma, men som det är viktig
5 Jun 2024 - 15:38 Kallelse till extra bolagsstämma
4 Jun 2024 - 09:56 Akademikoordinator i ÖFK Akademi
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst