meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TILL SLUT RÄTTVIS POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 20 Apr 2024 - 17:07 Uppdaterad 21 Apr 2024 - 17:27

Det var länge trögt och slarvigt, men inte lika svagt som i Varberg. Men med lyckade byten och ett allt tydligare tryck mot ett backande Örgryte gjorde kvitteringen oerhört rättvis.

Örgrytes målvakt tippar ut Brendons frspark. Foto: Thord-Eric Nilsson

Vanligen viktiga spelare som Brendon och Musolitin gjorde en ovanligt blek första halvlek. Norrby bidrog inte mycket, och då blir det inte så mycket spel framåt, trots att Kroon och framför allt Ordonez verkligen försökte. Örgryte träffade både ribba och stolpe i första halvlek och de kunde ha haft en ledning med ett par mål. Målet kom istället tidigt i andra halvlek, vilket jag tror var bra för ÖFK. Nu gällde det att börja satsa framåt ordentligt, och det gjorde man. Hopcutt gjorde ett riktigt bra inhopp, Oluwayemi var rörlig även om han inte lyckades med allt, men med Nsa blev det rejält tryck framåt, och Marklund bidrog också. Ordonez har en fantastisk bollbehandling och är hela tiden beredd att ta löpningar bakom backlinjen. Det skapar osäkerhet i motståndarförsvaret, och även luckor för andra. Jag ser fram emot att para ihop honom med Stolt respektive Karlsson Grach framöver.

Det finns fortfarande mycket att fila på för ÖFK, och jag fortsätter att önska något snabbare beslut i att ta sig ut från den bakersta fjärdedelen av planen. Dessutom önskar jag som vanligt snabbare inkast och frisparkar emellanåt. Jag ska senare ta mig tid att ha lite mer funderingar runt detta.

Dagens betyg:

Keita 3 - Gjorde en säker match med något undantag och ett par riktigt bra räddningar.

Adjoumani 3 - Fortsatt ett yrväder, och på slutet väldigt bra framåt, med flera fina inlägg. Men några misstag och farliga ageranden gör att en trea räcker idag. Men jag förstår om många tycker att jag är snål.

Suljic 4 - Åter stabil. Hade hela tiden brottningsmotståndare vid ÖFK:s hörnor, och någon gång måste fotbollen besluta att sådant faktiskt ska leda till bestraffningar.

Ghanoum 3 - Gjorde en riktigt bra insats, och visar att han borde vara förstavalet bredvid Suljic ett tag framåt.

Hedenqvist 3 - En ovanligt slätstruken match för honom.

Brendon 3 - Även han en nästan svag första halvlek, men en tydligt bättre andra.

Norrby 2 - Var inte alls optimalt idag. Lite segt och inte helt vän med bollen.

Musolitin 3 - Blandade en hel del, men visar tidvis hur viktig han är.

Kroon 3 - Stark trea, men fick inte ut tillräckligt av sitt agerande.

Bonnah 3 - Sådär insats, men jobbade en hel del, och fanns med i en del framåt. Inte en solklar trea.

Ordonez 4 - En stark fyra. Hade en fyra på honom redan före målet, och kanske skulle han ha fått en femma därefter.

Hopcutt 3 - Når inte riktigt en fyra, men bästa insatsen sedan återkomsten.

Oluwayemi 3 - Ligger också hyfsat nära en fyra, men det blir lite stopp ibland.

Nsa 4 - Med sin styrka och beslutsamhet så ställer han verkligen till det för Örgryteförsvaret idag.

Marklund 3 - Godkänd.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Kjell d skrev | 20 Apr 2024 - 23:06
det ska sägas att ghanoum gjorde ett mycket dåligt jobb med 1-0-målet till örgryte
2
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 20 Apr 2024 - 18:42
Tack Per för en bra krönika. För första gången på mycket länge så missade jag en hemmamatch. \r\n\r\nJag håller med om att ÖFK ofta tar alldeles för lång tid på sig att göra inkast eller en frispark. Möjligheten till överraskningsmoment försvinner helt. Ska bli intressant att läsa dina funderingar kring det.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera  
  av Haldo Jonsson | 1 Feb 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 15:51  
 

Mål av provspelaren och Spanjoren Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Levanger  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 14:04  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Michael Oluwayemi, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Mar 2024 - 14:13 Välkommen satsning - Mittpunkten öppnar för biljettköp, säso
5 Mar 2024 - 17:19 Nu har ÖFK startat kulturprojektet för 2024
4 Mar 2024 - 22:47 Kan Jamie Hopcutt påverka att Curtis Edwards återkommer till
4 Mar 2024 - 21:11 Publiken återvänder till ÖFK:s matcher
4 Mar 2024 - 11:11 Urban Larsson blir ny fotbollskoordinator för utvecklingslag
2 Mar 2024 - 21:05 Bilder ÖFK - Landskrona
2 Mar 2024 - 20:05 Matchreferat Lovande insats av ÖFK i andra halvlek
2 Mar 2024 - 19:38 Matchens prestation
2 Mar 2024 - 19:31 Matchens överraskning
2 Mar 2024 - 17:12 Så lovande
2 Mar 2024 - 14:02 Startelvan i dag
1 Mar 2024 - 22:44 Så här ser Landskrona på matchen
1 Mar 2024 - 18:35 Följ ÖFK -Landskrona BoIS genom fotbollz.se
1 Mar 2024 - 18:24 Inför ÖFK - Landskrona
1 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen - Stolt tillbaka
29 Feb 2024 - 14:48 Öppen träning fredag inför Landskrona
29 Feb 2024 - 09:59 Örebro SK ratade Theodore Rask - nu utan klubb
28 Feb 2024 - 21:43 En trogen och hängiven ÖFK-are har gått bort
27 Feb 2024 - 19:51 Fotbollz.se fungerar inte bra
27 Feb 2024 - 16:36 ÖFK:s match mot Brommapojkarna - Det var liksom inte drag un