meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

I GÅR TEKNIKTRÄNING INFÖR LEVANGER- TVÅ AKADEMISPELARE TILL STARTELVAN?
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Feb 2025 - 17:20 Uppdaterad 14 Feb 2025 - 20:28

Eseg Yossief. Foto: Micke Olofsson

Gårdagens träning var teknikbetonad.

Det ser bra ut i truppen.

Mittfältarna Sporrong och Norrby är på väg tillbaka och tränar för fullt. Skadade forwarden Kirby har en bit kvar. Navassardian och Oluwayemi tränade inte. Anledning okänd, men Oluwayemi har varit sjuk.

Träningen ingick i det långsiktiga upplägg som Livani har, för att så bra som möjligt förbereda ÖFK för seriestarten.

En tränare med så höga ambitioner och krav som Livani har, är svårt att hitta.

Vi som gillar ÖFK ser verkligen fram emot nästa säsong. Det känns som en nystart med Livani vid rodret.

Man får en känsla av att tränaren Livani vet vad han gör i sitt första uppdrag som huvudtränare på elitnivå.

Vissa gör gällande att han var den som styrde och ställde mest när det även gällde Sandvikens förberedelser och matchning i fjol, så om det stämmer, är han inte ovan med hetluften, även om det är första gånga han har så stort ansvar som nu.

Han är olik alla andra tränare som ÖFK har haft tidigare och han har ofta ett annat sätt att träna.

Det var nog många som höjde på ögonbrynen och blev förvånade när unge Eseg Yossief fick starta mot Degerfors. Visserligen i en träningsmatch, men ändå.

17-årige Eseg Yossief fick chansen och han tog den. Han var en av matchens bästa spelare.

Yossief håller nog på att spela till sig en plats i truppen. Den saken står utom alla tvivel.

En annan aspirant på en trupplats är Arvid Holgén som tidigare har observerats nationellt och varit uttagen till landslagsläger.

För många länsbor är det viktigt, att det finns lokala inslag av spelare i truppen och på plan och för andra har det ingen betydelse, men det är i varje fall betydelsefullt för alla fotbollsungdomarna, att se att det går att ta en plats i ÖFK:s trupp. Det är en sporre.

Träningen och matchandet i SEP hallen närmar sig sitt slut. Nästa hemmamatch, som blir mot GIF Sundsvall, spelas den 1 mars och enligt planerna kommer den att spelas på Jämtkraft Arena.

När vi snart gör bokslut för i vår med SEP-Arena så kan vi än en gång konstatera, att den tämligen nyuppförda fullstora hallen i Krokom har varit till välsignelse för ÖFK:s förberedelser.

Såväl spelare som ledare i ÖFK har lovordat möjligheten att få träna inomhus i bra temperatur på utmärkt gräs.

Allt har sin tid.

Nu kommer förberedelse snart att ske utomhus i mer eller mindre bra väder. Det är fotbollens villkor att spela alla seriematcher utomhus i bra eller dåligt väder. Det finns dagar som kan vara underbara. Vi har ett variationsrikt väder här uppe.

På lördag möter ÖFK det norska laget Levanger i en träningsmatch på SEP Arena.


Foto: Micke Olofsson



 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tränarpensionären skrev | 16 Feb 2025 - 16:52
En ung talang med ett driv i det han företar sig. En målmedveten och ambitiös kille som vill göra ifrån så bra som möjligt
Jag har själv varit fotbollstränare i nästan 40 år på olika nivåer. Allt från pojk/flick fotboll.till fotbollstränare i utlandet ( landslag seniorer ).
Eseg är kanske den mest talangfulle spelare som passerat revy under mina år. Blir inte förvånad om Eseg om 5-7 år spelar i allsvenskan eller i
en klubb utomlands.
Mitt råd till ÖFK är att kontraktera honom så fort som möjligt. Senast vi tog fram en egen produkt i Jämtland som gjort intryck inom rikets fotboll är väl Dennis Widgren. Så nu är det dags att vi tar hand om denna juvel.
Coach Morgan Moverare
4
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Feb 2025 - 08:36
Klart att han ska ha ett kontrakt, generellt så är vi dåliga i Sverige på att ge unga spelare chansen. Det finns fler också som kan vara aktuell, i fotbollens värld så värvar man hellre spelare från när och fjärran än dem som finns nära, av någon outgrundlig anledning. Så in med unga hungriga spelare, och till.Nylander, tyckte du ex Kirby dominerade mot Umeå?
2
Gäst: Vipp skrev | 14 Feb 2025 - 21:02
I Jämtland är det invändningar mot att en ung spelar på elitnivå. I utlandet är det önskvärt. Inte att undra på att vi här inte får fram några bra spelare
4
Gäst: MM_ skrev | 14 Feb 2025 - 20:52
Jag håller inte med att man måste dominera i en match där hela laget mer eller mindre är akademi + provspelare som knappast tränat mycket (om ens något) ihop för att vara aktuell för Superettan, speciellt inte när man är 17 och har mycket utvecklingspotential framför sig.

8
Gäst: Martin Nylander skrev | 14 Feb 2025 - 18:20
Eseg Yossieff har gjort det bra. Men han är bra när omgivningen är bra. I matchen mot Sandviken med ett betydligt sämre ÖFK lag blev han en doldis. Hade han dominerat i den matchen hade han definitivt varit en spelare för Superettan, men som det är just nu är han inte det.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg! Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Idag - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Härliga tre poäng  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:05  
 

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2024 - 12:08 Startelvan i dag
30 Mar 2024 - 10:27 Förväntansfulla Falkar på väg till norrlandsderbyt - nu på p
30 Mar 2024 - 00:14 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
29 Mar 2024 - 17:49 ÖFK har inte vunnet en premiär sedan 2016 - ett dåligt omen
29 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen och synpunkter på laguttagningen
29 Mar 2024 - 09:39 Vänta med att sätta betyg på årets ÖFK
28 Mar 2024 - 10:48 GIF Sundsvall är en förening i förvandling.
27 Mar 2024 - 14:45 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 10:44 ÖFK höll vad man lovade - en sistaminutenvärvning - men inge
27 Mar 2024 - 10:34 ÖFK:s tidigare spelare Henrik Bellman aktuell för Helsingbor
25 Mar 2024 - 10:34 Bråda dagar för ÖFK
23 Mar 2024 - 14:17 Var är målsinnet?
23 Mar 2024 - 12:55 Matchreferat ÖFK borde ha avgjort i första halvlek
23 Mar 2024 - 11:12 Startelvan i dag
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet
22 Mar 2024 - 10:12 Så här gjorde vi för att ta in pengar till ÖFK - kanske ett
21 Mar 2024 - 16:04 En annorlunda dag
20 Mar 2024 - 19:27 - 'Vi ska värva en ny forward'
20 Mar 2024 - 15:24 Det syns på alla att det börjar närma sig seriestart - rappo
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst