meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK HAR ALLT ATT VINNA OCH INGET ATT FÖRLORA - MÖTER VARBERG SOM HAR HAFT DET TUNGT I PORTGÅNGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Feb 2023 - 15:24 Uppdaterad 17 Feb 2023 - 16:12

Jamie Hopcutt gör 1-0 på Varberg för ÖFK i Superettan 2015. ÖFK vann md 4-1. Foto:Jenny Åhgren

Nu är dags för ÖFK att pröva sina vingar i en tävlingsmatch.

Efter åtminstone en bra träningsmatch kommer det att bli spännande att få se ÖFK mäta mot ett allsvenskt lag. Nu får man möta ett ettrigare lag än GIF Sundsvall och med bättre tempo. Möjligen ligger Varberg lite före i träningshänseende. De har spelat fem träningsmatcher mot ÖFK:s dubbla.

ÖFK har fina cupanor. De kan stoltsera med att ha varit Svenska Cupmästare efter en vinst i finalen med 4-1 år 2017 mot IFK Norrköping. Det var då dörren öppnades mot Europa League och alla vet ju hur det gick.

Det är väl ingen som kan kräva en upprepning av den prestationen, men ÖFK har fördelens att slå i underläge, eftersom Varberg är tvungen att vinna hemma. Vi hoppas på att det kan bara en grund för att ÖFK kan överraska. ÖFK skall i varje fall inte känna sig slagna på förhand. ÖFK sjuder av självförtroende.

Varberg har inför säsong tappat många duktiga spelare däribland Tobias Carlsson, Robin Book, Nahom Girmai Netabay och Perparim Beqaj och fyllt med andra ofta yngre spelare. Varberg situation påminner lite om var ÖFK befann sig i fjol vid samma årstid. De håller på att träna för att bli ett sammansvetsat lag.

Matchen spelas på Håsten IP i Varberg. Underlaget är konstgräs. Det ser ut att kunna bli hård vind.

Varberg tränas av förre storspelaren Joakim Persson. Han är en taktisk räv som man inte vet var man har. Jag har pratat med Joakim Persson ett par gånger på telefon. Han ser barsk ut, men är en trevlig person. Hans breda skånska gör att han är svår att förstå för en norrlänning.

ÖFK har gått till gruppspelet genom vinst med 3-1 mot Lucksta och med 1-0 mot IFK Östersund. Varberg har gått vidare med vinst över Ljungskile från div 1 Södra med 4-0

ÖFK är placerad i grupp fem och har dessa motståndare i serien: AIK, Varberg och Västerås SK.

Varberg har haft det trögt i portgången under våren. Av fem spelade träningsmatcher kom nu första vinsten mot Astrio.

Resultat: Astro - Varberg BOIS 0-2, Varberg GIF - Varbergs BOIS 2-1. Varberg BOIS - Tvååker 1-2 GAIS - Varberg BOIS 2-1. Varberg BOIS -Falkenberg 1-1


Tidigare resultat för Varberg: I fjol i allsvenskan hamnade Varberg på kvalplats. I kvalet mötte man superettanlaget Öster. Det blev 2-1 två gånger till respektive lag, men Varberg klarade sig kvar tack vare en bortaseger.

Varberg har en del andra problem som inte spelarna märks så mycket av. Hela styrelsen har sagt upp sig och ett bokföringsföretag drar föreningen till rättslig prövning i tingdrätten på grund av en obetald skuld

Deltagande lag i Svensk Cupens gruppspel 2023

  • Allsvenskan (14): Häcken, Djurgården, Hammarby, Kalmar FF, AIK, Malmö FF, IFK Göteborg, Mjällby, Sirius, IFK Norrköping, Degerfors, Varberg, Brommapojkarna, Halmstad.
  • Superettan (13): Helsingborgs IF, GIF Sundsvall, Trelleborgs FF, Skövde AIK, Landskrona BoIS, Brage, Västerås, Örebro, Utsikten, Jönköpings Södra, Östersunds FK, Norrby, GAIS.
  • Ettan Norra: Dalkurd.
  • Ettan Södra: Oskarshamns AIK, FC Trollhättan.
  • Division 2 Norrland: IFK Luleå.
  • Division 2 Västra Götaland: Onsala BK

Matchen visas på betalkanalen CMore

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | Igår - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hjälteinsats trots förlust  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:45  
 

Om ÖFK kan bevara inställningen efter utvisningen så tror jag på en rolig säsong. Samtidigt hoppas jag på mod i laguttagningarna

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Mar 2024 - 21:23 Mittfältaren Albin Sporrong åter till ÖFK
18 Mar 2024 - 20:41 Tråkigt, tråkigt - Mansour Sinyan långtidsskadad
18 Mar 2024 - 17:52 Träning inför genrepet mot Skövde
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
16 Mar 2024 - 15:48 Matchreferat ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
16 Mar 2024 - 14:13 Startelvan i dag
15 Mar 2024 - 16:13 Inför ÖFK - Gefle IF
14 Mar 2024 - 22:29 Några ord om kvällens positiva årsmöte
14 Mar 2024 - 10:20 Östersunds FK Elitfotboll AB har haft bolagsstämma
13 Mar 2024 - 20:47 Visst finns det godbitar i ÖFK:s trupp!
13 Mar 2024 - 11:10 Åsikt om att införa VAR
11 Mar 2024 - 21:59 Ska VAR införas i Superettan?
10 Mar 2024 - 16:16 Tränaren i Piteå IF Tomas Eriksson ger sin syn på matchen
9 Mar 2024 - 15:48 Matchreferat Effektivt ÖFK vann klart mot Piteå IF
9 Mar 2024 - 14:08 Startelvan i dag
8 Mar 2024 - 11:43 Match mot Piteå på lördag - flera spelare nu friska
7 Mar 2024 - 10:58 ÖFK har öppnat ett popup-ställe på Mittpunkten- i går var fo
6 Mar 2024 - 14:18 Rena sjukstugan i ÖFK - 10 spelare borta från dagens träning
6 Mar 2024 - 14:13 Välkommen satsning - Mittpunkten öppnar för biljettköp, säso
5 Mar 2024 - 17:19 Nu har ÖFK startat kulturprojektet för 2024
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst