meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LARS LARSSONS TANKAR
av Lars Larsson Stockholm
Publicerad 25 Nov 2022 - 09:58 

Olle Lundin, professor inom förvaltningsrätt på Uppsala universitet har, avseende tilltänkt inköp av ÖFK biljetter, i ÖP redovisat synpunkter på Östersunds kommuns avsikt att upphandla OFK biljetter till sin personal.

Att Östersunds kommun beslutat att upphandla detta är inget brott mot upphandlingsförordningen. Däremot bör ett förfrågningsunderlag upprättas för att säkerställa att så inte sker. Östersunds kommun bör alltså gå ut till europeiska allmänheten med ett förfrågningsunderlag där alla intresserade kan inkomma med anbud på x antal ÖFK biljetter säsongen 2023. Då undanröjs alla formella felaktigheter, men resultatet lär bli detsamma som det initialt tilltänkta.

 
 
11 Kommentarer:
Gäst: pålle skrev | 25 Nov 2022 - 20:47
Östersunds kommun kan lägga till uppdraget till ÖFK attFE det ska ingå tröjreklam i form av stadsvapnet (snöstjärnan)på ÖFKs matchställ i beställningen till ÖFK så är problemet ur värden antar jag och beloppet kan då till och med ökas.
5
Gäst: Anton King skrev | 25 Nov 2022 - 18:59
Sluta leta fel nu öp .
Ni måste byta personal och satsa på de som vill jobba nära föreningslivet och få känna känslan hur det känns att vara i ett lag.
Nu är det några virus som bara försöker hitta fel.
ÖFK vill alla oss väl och vi bör stötta de till 100%
22
Gäst: Martin Nylander skrev | 25 Nov 2022 - 18:31
Håller med!

Alla, ÖP som läsare, skulle vara vinnare om dom var positiva i sin journalistik. Visst ska man belysa saker objektivt men den negativa sidan har slagsida och det är inte bra. Läsarna skulle dessutom må bra av positiv journalistik.
18
Gäst: Andreas skrev | 25 Nov 2022 - 17:41
Väntar på Öp s svar på detta
Är så otroligt less på våran tidning att skriva ut negativa saker Men när det är åt Andra hållet då står dom som förstelnad som en mumie
Otroligt dåligt.
Sluta hitta fel och gör hellre reportage om ÖFK s spelare som är mera intressanta för oss som gillar sporten
21
Gäst: pyret85 skrev | 25 Nov 2022 - 15:22
Lundin har rätt i fråga om gränsvärde för direktupphandling. Fotbollskanalens påstående är fel och den siffra de hänvisar till är gränsvärdet för när en upphandling behöver ut på hela EU-marknaden (det s k tröskelvärdet).

Se följande matnyttiga fråga/svar på Upphandlingsmyndighetens hemsida:

https://www.upphandlingsmyndigheten.se/frageportalen/2635717/vad-ar-skillnaden-mellan-direktupphandlingsgrans-o?fromPopularityListing=true

Det jag tycker är intressant och som man kan ifrågasätta med Lundins påståenden är vad upphandlingsobjektet egentligen är och vad som är möjligt att konkurrensutsätta. Det finns inte någon annan som kan leverera elitfotboll live i kommunen, så att säga. Är problemet att kommunen i sitt åtagande nämnt "korvgrillning" och "övriga lämpliga familjeaktiviteter"?

Sedan kan man dra intressanta paralleller till "vanliga" sponsringsavtal där kommuner skjuter till pengar i utbyte mot tröjreklam/arenareklam. Bör inte det också konkurrensutsättas i så fall? GIF Sundsvall skrev i våras ett 2-årsavtal med Sundsvalls kommun värt 3,6 miljoner kr. Vad skulle Sundsvalls kommun få i utbyte? Jo, i Sundsvalls Tidning förklarade kommundirektören Jonas Walker att "- Vi syns vid matcher och får hjälp att marknadsföra Sundvall och stärka vårt varumärke både lokalt och nationellt. Det är till exempel skyltar vid arenan, logotyp på matchställ, reklamplats på storbildsskärmen med mera."

Är inte det också en tjänst eller vara (eller vad nu ett sådant behov av marknadsföring är att klassa som) som borde konkurrensutsättas? Det borde finnas åtskilliga lag såväl lokalt i Sundsvall som nationellt som borde vara intresserade av att bära Sundsvalls kommunlogga på sina matchtröjor under 2 års tid i utbyte mot 3,6 miljoner kr... :)

Jag förstår att exemplet framstår som absurt, men jag vill någonstans lyfta det absurda i att Östersunds kommun (om nu Lundin har rätt) inte får göra ett sådant här sponsorupplägg som faktiskt också gynnar deras (fotbollsintresserade) medarbetare. Däremot skulle Östersunds kommun kunna pumpa in 2 miljoner kr utan krav på motprestation (eller ja möjligen krav på ytterligare tröjreklam) och upplägget skulle då inte mötas av några som helst protester (från rättsligt håll)?
11
Gäst: Robert skrev | 25 Nov 2022 - 15:17
https://www.fotbollskanalen.se/superettan/kommunen-klev-in-i-krisen-skickade-in-tva-miljoner-kronor-i-ofk/

Fotbollskanalen har uppdaterat text
2
Gäst: @Martin skrev | 25 Nov 2022 - 15:10
Tror du har rätt, och skulle det sedan visa sig att det man skrev kanske inte stämde så skriver man inget om det.
5
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Nov 2022 - 15:10
Håller med dig Martin.
4
Gäst: Martin Nylander skrev | 25 Nov 2022 - 14:49
Jag får ibland känslan av att ÖP främst letar fel och brister och hugger på det. Vänd på synsättet och se möjligheterna istället. Artikeln är ju kass, vem skulle annars leverera tjänsten?
21
Gäst: Curva Middle skrev | 25 Nov 2022 - 14:25
Är detta sant är denn artikel en ofattbart nonchalans från den så kallade professorn och ÖP. Är avsikten att skada ÖFK? Journalistik när den är som sämst. Nu väntar vi på en ursäkt och en dementi från ÖP.


17
Gäst: ÖFK:are skrev | 25 Nov 2022 - 13:53
Olle Lundin professor i förvaltningsrätt är fel ute ang offentlig upphandling inom kommuner, hans siffra 700.000- som tak för sponsring stämmer ej, från 1 jan 2022 så är taket 2.236.000-kr. Ingen dementi från den lokala tidningsblaskan.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Igår - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 17:39  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:08  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Apr 2024 - 19:04 Matchens överraskning
13 Apr 2024 - 16:51 Från uruselt till halvdant
13 Apr 2024 - 14:06 Startelvan
13 Apr 2024 - 07:03 Inför matchen: Varbergs BOIS - ÖFK
12 Apr 2024 - 18:36 Vi har bra förberedda spelare med gott sinnelag som ser fram
12 Apr 2024 - 10:20 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
10 Apr 2024 - 11:41 ÖFK har löst anpassningen till gräs på ett utmärkt sätt
8 Apr 2024 - 21:26 En trevlig stund vid Västra Station och en hälsning till läs
8 Apr 2024 - 21:22 Han bidrog starkt till vinsten mot Trelleborg - Yannick Adjo
8 Apr 2024 - 21:21 Korta nyheter - Om före detta ÖFK-aren Henrik Bellman
8 Apr 2024 - 20:54 Albin Sporrong skadad.
7 Apr 2024 - 17:05 ÖFK - Trelleborg 1-0 (0-0)
6 Apr 2024 - 23:07 Första trepoängaren efter en helt annan prestation!
6 Apr 2024 - 18:36 Matchreferat ÖFK - Trelleborg 1-0 (0-0)
6 Apr 2024 - 17:04 Matchens prestation
6 Apr 2024 - 16:58 Matchens överraskning
6 Apr 2024 - 14:53 Oj, så viktigt
6 Apr 2024 - 00:16 Inför matchen: ÖFK - Trelleborgs FF
5 Apr 2024 - 10:43 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
4 Apr 2024 - 22:14 Efter många om och men - nu är han här amerikanen - Arquímid