meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ATHLETIC ESKILSTUNA INGEN LÄTT MOTSTÅNDARE - VARNINGSFLAGG?
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Maj 2023 - 20:00 Uppdaterad 20 Maj 2023 - 10:27

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur och den låga nivå som man hade de första matcherna av serien.


ÖFK möter Athletic Eskilstuna på söndag och därtill på bortaplan.

Vad kan vi då ha för synpunkter på den matchen?

Ja, inte är det så mycket, men en sak är säker. Eskilstuna är i dag ett avsevärt bättre lag spelmässigt än var de var i de inledande matcherna av serien. Efter tre spelade matcher låg Eskilstuna på nedflyttningsplats. Nu ligger AFC tolva eftre en meriterande vinst över Jönköpings Södra på bortaplan.

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur den låga nivå som man hade i de första matcherna av serien.

I dag har AFC återfått självförtroendet när man springer ut på planen. De känner sig inte längre som losers, utan som att lag som har chans mot alla lag i serien. Vinsten borta mot topplaget Jönköpings Södra och oavgjort mot topplaget Utsikten har satt sina positiva spår. Nu siktar man på att klara av topplaget ÖFK.

Det är inte ovanligt att Eskilstunas taktik går ut på, att man stänger ner första halvlek genom att begränsa ytorna för motståndarna, och i andra sätter man in snabba spelare som är målfarliga och svåra att stoppa och som kan öppna ytor.

Tränare i AFC är Jawad Al Jebour som tidigare varit sportchef i klubben. Han är nog Superettans yngste tränare. Han kommit från Djurgården ungdom. Han har höga ambitioner.

Den mest meriterade spelare är mittbacken 30-årige Ezekiel ”Zeki” Fryers som varit proffs i Manchester United och Tottenham. Han bildar ofta mittbackspar tillsammans med lagkaptenen Jesper Modigh som är en stabil och erfaren back samt en riktig vinnarskalle. Han är trygg med fötterna och kommer att kunna vara delaktig i spelet med sina uppspel.

I försvaret finns även an annan profil, nämligen Ali Suijic som är fotbolls uppfostrad i Chelsea. Han har fina fötter, ettrig och snabb och bra speluppfattning och är också en stark duellspelare med rätt karaktär.

Eskilstunas försvar har trots det. ännu inte imponerat. De har släppt in hela 12 mål. Det är ett av de sämsta i serien. Det kan jämföras med ÖFK som har fått vittja nätet sex gånger.


Flest mål, sammanlagt två, har 19-årige Leo Lif gjort. Han flyttades upp från akademin i våras.

Tre mål i ÖFK har Chovanie Amatkarijo och Sebastian Karlsson Grach gjort.

ÖFK brukar genom hävd ha svårt mot Athletic Eskilstuna. I fjol förlorade ÖFK båda matcherna, men nu är det dags att bryta den statistiken. Som ni vet så ger sig aldrig ÖFK. Nu är man dessutom revanschsugna efter den snöpliga förlusten mot Trelleborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:19  
 

William Tönning, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41  
 

Dennis Widgren. Foto: Michael Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Hallen mot Stjørdals Blink  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 17:56  
 

Ole Gunnar Solskjærs son spelar i Stjørdals Blink

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Okt 2023 - 15:47 Träning med provspelare idag
24 Okt 2023 - 23:38 Nu gäller det
24 Okt 2023 - 10:20 ÖFK - Det ni gör är viktigare än många kan tro
23 Okt 2023 - 21:42 Aly Keita i europaform - blev Trissvinnare mot GAIS
21 Okt 2023 - 19:20 Sagt efter matchen
21 Okt 2023 - 16:07 Matchens prestation
21 Okt 2023 - 15:39 Matchreferat Oturligt självmål knäckte ÖFK
21 Okt 2023 - 15:25 Matchens överraskning
21 Okt 2023 - 15:01 En otrolig kämpamatch
21 Okt 2023 - 12:03 Startelvan i dag
20 Okt 2023 - 22:39 Osäkert om största stjärnan i GAIS Jonas Lindberg och f.d ÖF
20 Okt 2023 - 15:23 Följ GAIS - ÖFK via fotbollz.se
20 Okt 2023 - 10:29 Kämpen Simon Kroon tränade för fullt i går - det gläder oss
19 Okt 2023 - 15:13 Yannick Adjoumanis kontrakt går ut i höst - vad händer sedan
18 Okt 2023 - 22:40 ÖFK håller god form - bara en förlust på 13 matcher.
18 Okt 2023 - 16:30 Mittfältaren Nebiyou Perry åter i träning med ÖFK
18 Okt 2023 - 10:22 Erick Brendon har fått ett bud
17 Okt 2023 - 22:46 Före detta ÖFK- spelaren Henrik Bellman fick uppleva terrorn
17 Okt 2023 - 11:02 Mängder av före detta ÖFK-spelare finns i utländska klubbar
15 Okt 2023 - 19:47 Åk med på bussresan till Västerås den 11 november!