meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STOR REVANSCHLUSTA INFÖR NÄSTA MATCH MOT AFC ESKILSTUNA - FLERA SPELARE PÅ VÄG TILLBAKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Maj 2023 - 19:35 Uppdaterad 18 Maj 2023 - 22:54

Radarparet Magnus Powell och Stefan Lundin fångade på samma bild vid träningen i dag, torsdag. Foto: Haldo Jonsson

I dag, torsdag, gjorde fotbollz.se ett kort besök på Jämtkraft Arena.

Träningen var som vanligt, och då vet alla vad jag menar. Jag har skrivit om det många gånger. Ibland har jag haft omdömet: - Bästa träningen jag sett ÖFK göra på Jämtkraft Arena. Det säger en hel del, för jag har sett många träningar sedan starten 1996.

Jag har väntat ett tag på att få ta en gemensam bild på radarparet Magnus och Stefan. I dag slog jag till efter träningen.

På den platsen jag tog bilden på idag, har jag genom åren stått och tagit hundratals bilder på spelare och ledare med läktaren som majestätisk fond.

Jag blir nästan nostalgisk, när jag tänker tillbaka på alla stunder jag tillbringat på Jämtkraft Arena för att dela fram-och motgångar med såväl ledare som spelare.

Hittills i år har det inte blivit så många besök, beroende på att den korta tid som arenan har varit olåst har inte varit så passande för mig. Sedan finns det även andra orsaker, men desto roligare nu när jag gör ett besök.

Tidigare kände jag alla spelare. Det har av förståeliga skäl varit lite brist på den varan i år, men jag hoppas på att det ska bli bättre även i detta avseende.

Jag samtalade en stund med Magnus och Stefan.

Det är två tränare jag ser upp till. Varför jag gör det ska jag inte upprepa en gång till. Alla läsare av fotbollz.se vet det.

Som vanlig stod de med båda fötterna på jorden i dag som de alltid har gjort. Det har varit viktigt för dem i både i fram - och motgång och en av anledningarna till att de kunnat föra ÖFK framåt ur en djup sänka.

Trots att man råkade ut för den bittra första förlusten mot Trelleborg, har man som vanligt analyserat matchen och förberett sig med samma lugn och metodik inför nästa match mot Athletic Eskilstuna. Inga överdrifter eller negativism, utan ett lugnt konstrande att det svider att förlora. Det är ibland oundvikligt, men att man kommer igen med samma krav på sig själv att vinna.

Jag kan garantera, revanschlusten lyser i Magnus och Stefans ögon och med tanke på den fart det var på träningen idag så är det detsamma hos spelarna. Samtidigt vet de att AFC är ett lag som inte är lätta att möta.

Slutsatsen är att ÖFK åker ner med ett bra lag, alltså inga flera skadade spelare utan istället är det spelare på väg tillbaka.

Först åker ÖFK under lördagen till Västerås där man övernattar för vidare färd till Eskilstuna på söndag.

Jacob Jonssons och Erick Brendon förkylningar har blivit bättre. Ganska säkert att de är disponibla på söndag.

Lite osäkrare dock med Teodore Rask, men osvuret är bäst, enligt Stefan.

Albin Sporrong kommer mer och mer och närmar sig start. André Nader ser riktigt bra ut nu, likaså Jakob Hedenquist.

Mills tränade lite med händerna i dag men mest blev det fötterna och närmar sig come back och faktiskt var Novak ute och visade sig på träningen och spelade lite boll, men han har långt kvar.

Det var ett par spelare som inte visade sig träning idag, bland andra en viktig spelare som Kroon, men det är nog bara i förebyggande.

Magnus och Stefan övervakar träningen idag.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 20 Maj 2023 - 11:53
Rask har sagt i intervju att han står över helgerna match egestion han har haft fyra hjärnskakningar och då är det extra viktigt att ta det lugnt tillbaka. Jag tror han missar nästa också.
0
Gäst: Historia skrev | 18 Maj 2023 - 21:05
Vi kan ju hoppas det var bästa träningen någonsin, men det är knappst troligt.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
15 Jan 2024 - 18:41 Mittbacken Philip Bonde klar för ÖFK
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
11 Jan 2024 - 15:31 Korta nyheter
11 Jan 2024 - 14:50 Myroslav Mazur lämnar ÖFK
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst