meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - STOLT TILLBAKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 15:30 

Ingen av målvakterna tränade.

I dag var det sista träningen före sista cupmatchen för ÖFK.

Kylan hade gett med sig och det var, trots vinden, ganska behagligt att vara på läkaren på Jämtkraft Arena i dag.

Det meddelar medarbetarna i fotbollz.se, som kollade på träningen. Vi hoppas därmed, att fortsättningsvis den värsta kylan har gett med sig. En mänskligare temperatur kan borga för mycket folk på läktaren på lördag.

Det var många spelare som saknades på träningen idag. Det behöver i och för sig inte betyda så mycket, men en liten varningsklocka kan det dock vara. Det går förkylningar och magsjuka i stan. Jag har själv drabbats. Det ryktas att många spelare är sjuka. Perry och Sinyan kan vi i alla fall räkna med att de inte startar.

Glädjande var att Malcolm Stolt var tillbaka i träning. Han är säkert ivrig att komma tillbaka, om jag känner honom rätt, men hopps att han inte hastar för mycket.

Att ingen av målvakterna tränade. Det kan göra att vi höjer på ögonbrynen och undrar lite, men vi låter den frågan stå öppen.

Simon Marklund har inte tränat på länge och gjorde det heller inte i dag. Vi kan nog räkna bort honom på lördag, liksom den andre Simon. Kroon räknar med att komma tillbaka när serien startar.

Som vanligt var det inget att anmärka på tempot på träningen idag. Det gäller att överföra detta även till matcherna. Det fanns det nog en del att önska i matchen mot BP senast. Notabelt är att BP heller inte var så mycket bättre i vad det anbelangar.

Jag har många gånger skrivit om att ÖFK måste förbättra skyttet genom att placera bollen i mål istället för att skjuta hårt och okoncentrerat. Det är en konst. Det fick vi se prov på idag det par gånger av Hopcutt. Han kan det. Hoppas fler tar efter.

Eftersom matchen inte gäller något för ÖFK, utan får betraktas som en träningsmatch samt, så kanske vi får se att Powell testar några flera av de nya spelarna.

Jag skulle inte ha något emot att få se Philip Bonde som mittback. Han kan bli något stort. Han är mycket ung, men jag tror på att man inte ska vara rädd att låta unga spelare få tidigt förtroende. Och varför inte testa Henrik Norrby, då kan Brendon flytta lite längre upp i banan.

Landskrona har en viss chans att gå vidare i Svenska cupen, men då måste det vid vinst mot ÖFK mycket falla på plats för dem. Det kan bli en målskillnadshistoria.

Vi ses på arenan!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Mats skrev | 2 Mar 2024 - 11:29
Bra med Stolt tillbaka, han behövs där framme❤️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bra forcering räckte inte  
  av Niclas Sundström | Idag - 18:13  
 

Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 18:05  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Blek insats, men bra forcering.  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:28  
 

ÖFK började svagt, och det hände endast undantagsvis något positivt fram till dubbelbytet i andra halvlek. Då brakade det loss en del framåt.

Tappade tyvärr internet när jag skulle spara, och sedan var allt jag skrivit borta. Krönikan kommer senare ikväll när jag är åter i Östersund. Hinner inte fullfölja där jag är nu....

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:16  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
15 Dec 2023 - 12:06 Fastställda datum och tider för gruppspelet i Svenska Cupen
13 Dec 2023 - 13:43 ÖFK offentliggör att tre spelare slutar i ÖFK
12 Dec 2023 - 17:44 André Österholm öser beröm över ÖFK, men nu lämnar han - Utl
11 Dec 2023 - 13:53 Stefan Lundin om nya spelare inför nästa säsong
10 Dec 2023 - 18:01 Statistikgenomgången för Superettan
8 Dec 2023 - 21:13 Säsongens vinnare av Hos Andreas tipset Richard Kingstad hed
7 Dec 2023 - 22:09 Från ÖFK-s matchtröja till polisuniform - Bobo Sollander
7 Dec 2023 - 17:04 Håller Saman Ghoddos på att omskolas till back?
6 Dec 2023 - 20:09 Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye
6 Dec 2023 - 10:21 Kort om ÖFK
5 Dec 2023 - 22:59 Vi minns - Segertåget till Berlin avgick idag för sex år sed
4 Dec 2023 - 16:12 Bröderna Kapcevic - före detta ÖFK - i nya roller
3 Dec 2023 - 15:55 Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst