meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LÄTTAD, MEN INTE HELT NÖJD
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Maj 2023 - 17:38 Uppdaterad 6 Maj 2023 - 21:41

Idag var ÖFK lite tvärtom mot tidigare matcher. Ett delvis slarvigt och osynkat försvarsspel, men tämligen fyndigt framåt.

Sebsastian Karlsson Grach kvitterar till 3-3. Foto: Thord-Eric Nilsson

Jag känner mig både nöjd och inte nöjd med dagens enskilda insatser av ÖFK:s spelare, och det var bara en hyfsat bra laginsats. Det visar kanske att mina förväntningar börjar bli orimligt höga. Men jag tycker att det togs många felaktiga beslut, det slarvades en del och det fanns brister i kommunikationen. Men visst är det en styrka att kvittera tre gånger i en match, och att verkligen aldrig ge upp. Sammanfattningsvis så visade ÖFK ändå att man hör hemma bland topplagen i tabellen.

Återigen känns det som att de byten som gjordes skapade nya möjligheter, och Kabuye tycker jag lite synd om. Han levererar flera intelligenta instick framåt, sånt som jag önskat mer av, men endera blev de aningen för hårda, eller så var medspelarna inte alls beredda. Det senare tror jag kan ändras framåt, när alla inser vilket fantastiskt vapen det är framåt. Äntligen kommer Amatkarijo rätt vid någtra tillfällen, och visar hur målfarlig han kan vara, men han liksom Kroon har också en förmåga att fastna i motståndare lite för ofta.

Visst var publiksiffran bättre än på länge, men jag hade hoppats på ännu fler. Det blev dock ett riktigt bra drag under matchen, och det är laget värda.

Jag hävdar, som tidigare, att när alla ÖFK-spelare presterar nära sin topp samtidigt i en match, så slår ÖFK alla lag i Superettan. Börjar jag bli lite för optimistisk nu? Nja, jag tror inte det. Det kan bli ett fantastiskt år, men det gäller för alla spelare, och ledare, att förstå att ingen seger är given, och det gäller att jobba för dom. Och till matchen mot Trelleborg, så gäller det att montera ihop försvaret ett snäpp, och jobba för varandra, så ska nog förlustnollan hålla ett tag till.

Ett försök till betygsättning:

Keita 3 - Gör en fantastisk räddning och ställer inte till så mycket.

Ghanoum 3 - I huvudsak en bra insats, men hamnade lite fel ibland.

Mazur 4 - Han får fyran för att han inte ställer till det för sig, och han höll ihop försvaret så gott det gick.

Rask 3 - Märktes inte så mycket den tid han var inne.

Adjoumani 4 - Han gör viktiga brytningar, och han vimsade inte runt. Därutöver med väldigt bra framåt, även om det ibland ger underläge i spelare bakåt. Och två fantastiska målpass. Kanske skulle ha varit en femma.

Weilid 4 - Han gör mycket nytta.

Johnsson 2 - Kom tyvärr nästan helt bort idag.

Brendon 5 - Är ju nästan alltid spelbar, och levererar nästan alltid bollen säkert vidare. Och vilken framspelning till första målet!!

Amatkarijo 4 - Oj vad svårt. Två skickliga mål måste ju ge en fyra, men han fastnar ofta och försvinner ur spelet emellanåt. Men fortsatt allt bättre lagspelare. Finns ändå betydligt mer att hämta där.

Kroon 3 - Är fortsatt nyttig, men det vill sig inte riktigt. Och det tredje målet bakåt får han ju ta på sig.

Stolt 2 - Det verkar som att han spänner sig för att målskyttet inte lossnat, och då blir leveranserna färre till medspelare som har bättre lägen.

Musolitin 3 - Började fantastiskt bra efter inhoppet, men det bleknade lite.

Karlsson Grach 4 - Han är väldigt ofta på rätt plats, och ytterligare ett mål.

Kabuye 4 - Sån känsla för bollen det finns där, och han hittar fina instick, som tyvärr inte snappades upp så ofta. Kanske dribblar en gång för mycket ibland.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 7 Maj 2023 - 09:58
Håller överlag med om betyg, men jag hade nog gett Keita en tvåa iom att han bl.a. skadade Rask genom en utrustning som var helt åt skogen och Weilid behövde rädda på mållinjen.

Det var nog ett försök till kompensation efter att ha stannat kvar på mållinjen vid Jönköpings andra mål.
2
Gäst: Lasse J skrev | 6 Maj 2023 - 18:45
Enig med skriftställaren. Det som överraskade mig var att försvarslinjen blev stabilare efter Rasks olyckliga skada.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:25  
 

iBilden: Amar Begic Foto:Micke Olofsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Ali Suljic. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
15 Dec 2023 - 12:06 Fastställda datum och tider för gruppspelet i Svenska Cupen
13 Dec 2023 - 13:43 ÖFK offentliggör att tre spelare slutar i ÖFK
12 Dec 2023 - 17:44 André Österholm öser beröm över ÖFK, men nu lämnar han - Utl