meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HUR GICK DET EGENTLIGEN MED EKONOMIN INFÖR 31/8 FÖR ÖFK OCH HUR GÅR MAN VIDARE?
av Lars Larsson
Publicerad 6 Sep 2023 - 09:34 Uppdaterad 6 Sep 2023 - 09:50

Många kanske inbillar sig att jag sitter inne med all information om hur det egentliga resultatet blev för ÖFK med anskaffningen av kapital och att säkra det egna kapitalet per 31/8. Då måste jag göra dig/er ledsna. Så är icke fallet. Lite vet jag men inte totalen. Med tiden kommer resultatet ändå att visa sig. Sannolikt redan i mötet med Licensnämnden.

Ibland så stannar man bara till i sina tankar om överlevnad. I alla fall jag. Bill Shankly, fd manager i Liverpool FC lär ha sagt; ”Fotboll handlar inte om liv eller död. Det är betydligt viktigare än så”. Lite av den andan har vi nu också sett inom ÖFK, dess sponsorer, medlemmar, sannolikt också hos Transferintressenter AB och många övriga. Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändlös. Till och med journalisten Linda Hedenljung på ÖP antydde det. Detta skedde faktiskt i sändningen från Fotbollsmorgon för ett antal dagar sedan, där hon deltog.

Idag vet vi att 8,1 miljoner i ökning av eget kapital har säkrats och massmedialt kommunicerats. Det var ju vad styrelserna i Östersunds FK Ideell förening och Östersund FK Elitfotboll AB tidigare i sommar ansåg nödvändigt för att senast 31:a augusti 2023 lösa utmaningen med anskaffning av elitlicens 2024. Hur det skedde och vad som gjorts skall presenteras på mötet med Licensnämnden i oktober. Vi vet dock inte hur mycket mer än nämnda 8,1 som inkom. Det har ju antytts från ÖFK att utmaningen löstes med marginal.

Dessutom måste man skilja på resultat och likviditet. Ta till exempel. Akademihuset som såldes för 3,1 miljoner. Detta enligt ideella föreningens ordförande Bengt Olsson i ÖP
2023-09-01. Huset var dock redan bokfört till cirka två miljoner i balansräkningen, vilket i nettoökning av eget kapital innebär 1,1 miljon. (3,1-2). Däremot inflyter 3,1 miljoner i kassan, vilket givetvis ej är att förakta. Kostnadsposter som reavinstskatt kan eventuellt tillkomma beroende på omkostnadsbelopp vid anskaffningen. I så fall påverkas affären av en kostnad och det egna kapitalet negativt, i konsekvens med detta.

Jag förlitar mig dock till fullo på att de kontakter jag har haft med ÖFK i detta ”projekt” och vad de förmedlat. Däremot går det inte nu att slå av på takten när det gäller att sälja och få in medel. Det är redan dags att planera och inom kort börja sälja sponsring inför säsongen 2024. Visst måste hänsyn tas till det sportsliga utfallet innan t ex prissättning, men strukturer för försäljningen och planering hur den sker kan göras redan nu. Det ör värt att notera att årets kostnader och vissa intäkter följer budget, men sponsringen understiger budget med cirka 5 miljoner (per sista juni-23). Budgeten kan inte heller beskyllas för att vara för tilltagen utan snarare rimlig. Detta är dock den i särklass största avvikande posten i innevarande års budget. Misstaget får inte upprepas inför 2024. Då skall minst 10 miljoner uppnås.

Transfers av spelare, dvs försäljning och inköp måste också omgående ses över. Försäljning av årskort 2024 skall ”kickas” igång omedelbart efter årets avslut i Superettan. Medlemsavgifter för 2024 likaså. Med mera, med mera. Sköts detta kan det inbringa runt 15 miljoner kronor i början på nästa år. Detta i tillägg till den kassa ÖFK kommer att gå in i 2024 med.

Allt detta, under förutsättning av fortsatt kostnadskontroll, effektiv försäljning av sponsring och övriga intäktskällor, borgar i så fall för en god ekonomisk framtid. Andra klubbar blir nog sannolikt avundsjuka på ÖFK:s ekonomi. Kanske får ÖFK återigen höra glåpord, men denna gång vet man att korten har skötts som de ska.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Äntligen flyt  
  av Per Lagerbäck | Idag - 21:56  
 

Tack tränare Miljanovic för att Navassardian faktiskt byttes in!

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 21:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 21:21  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage - ÖFK 2-4 (1-2)  
  Idag - 19:22  
 

Referat kommer!

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari