meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DÄRFÖR FICK GRAHAM POTTER SLUTA I CHELSEA
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Apr 2023 - 09:22 Uppdaterad 3 Apr 2023 - 09:25

Graham Potter. Foto Haldo Jonsson

Nu har måttet blivit rågat. Graham Potter sparkas som tränare i Chelsea.

Det avgörande besluet fattades av Chelseas ledning efter gårdagens förlust mot Aston Villa med 2-0.

Graham Potter har inte lyckas vända den negativa trenden som Chelsea haft, trots att klubben har värvat nya spelare för minst fyra miljarder.

På söndagskvällen bekräftar klubben att man sparkar Potter.


Till Grahams försvar skall sägas, att han tog över ett av skador sargat lag, när han tillträdde som tränare i Chelsea. Många av storstjärnorna var borta.

Till att börja med fick Potter inte spelet att fungera så bra och målen uteblev och vinsterna blev få.

Det rådde ledningen bot på, trodde man, genom att värva flera spelare av hög europisk klass, men resultatet blev inte vad man hade förväntat sig i ligan. Spelet blev bättre så småningom och Chelsea skapade målchanser, men man gjorde inte mål på chanserna och man hade en hel del otur i matcherna eller oflyt. Det var Chelseas stora problem.

Potters sista match i Chelsea spelades mot Aston Villa hemma. Det var en spelmässigt bra genomförd match av Chelsea, en av de bästa i vår. De skapade målchanser på löpande band, men det blev ändå förlust med 2-O. Målskyttet var inte bra och oturen grinade i ansiktet.

Exempelvis den nye Mychajlo Mudryk hade två solklara chanser, som det normalt sett skulle ha varit mål på, men han missade grovt. Chelsea hade två skott i trävirket och det var inget ovanligt för Chelsea under våren.

Aston Villa däremot gjorde mål på sina chanser. Det var ganska typiskt för motståndarna.

Det var efter den matchen som Chelsea beslöt, att med ägaren Todd Boehl i spetsen, sparka Potter.

En del av de nya stjärnorna levererade inte som man förväntade sig i Chelsea.

Pierre-Emerick Aubameyang var klart underkänd.

Även Carney Chukwuemeka från Aston Villa får man anse vara ett misslyckande.

Mykhaylo Mudryk börjad bra när han kom till Chelsea från Ukraina, men föll allt eftersom, tillbaka.

Raheem Sterling från Manchester City, var en av de bättre, men jag tror ledningen hade förväntat sig mera av honom. Sista tiden har han dessutom varit skadad, men han väntas återkomma till nästa match.

I mitt tycke var Joao Felix, lån från Atletico Madrid, en av de bättre, trots att han började dåligt med en utvisning med avstängning i två eller tre matcher.

I flera matcher har unge mittfältaren, och i stort sett egna produkten Conor Gallagher, varit bättre än stjärnorna.

I Premier League ligger ny Chelsea på 11.e plats. Det är alldeles för dåligt för ett lag som satsar på Champion League. Det har bidraget till petningen av Potter.

I Champion League har det gått bättre. Chelsea är kvar där efter vinst mot Dortmund.

Slutsatsen är, att om Graham Potter har fått längre tid på sig, har han löst problemen.

Än en gång är det bevisat, att det inte går att hux flux värva ihop ett lag, även om spelarna är på hög euroepisk nivå. Det tar tid att forma laget. Det är Potters styrka.

Det fick inte Potter.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Fingertoppskänsla skrev | 4 Apr 2023 - 14:20
Så här skrev jag på Facebook när det var klart med Chelsea:

"Jag är väldigt tveksam till den här övergången, Graham har hitills smärtfritt fått sätta sin prägel på lagen och spelarna han tränat men tror inte det blir samma bekväma resa i Chelsea. Laget är fullknökat med egotrippade överbetalda divor, som alla har sin egen ide om hur fotboll ska spelas, allt annat än segrar i CL, FA-Cupen & PL kommer betraktas som ett stort fiasko, dvs "Han har allt att förlora och inget att vinna". Graham har blivit rejält Fartblind pga framgångarna, och fartblinda kör alltid till slut in i en återvändsgränd , han borde stannat i Brighton istället och gjort dom till PL-segrare. Om ett år har Chelsea bytt tränare igen, kvar finns då bara 2st förlorare, Graham och Brighton, Kom ihåg vart ni hörde det först"
14
Gäst: Problem skrev | 4 Apr 2023 - 14:10
Tror största problemet va tabellplaceringen
2
Gäst: Gammelsosse skrev | 3 Apr 2023 - 22:44


Enligt den här artikeln i Guardian var det störtsta problemet med Potter i Clelsea att han var en Mr. Nice Guy; Chelsea behövde en cynisk skitstövel.


https://www.theguardian.com/football/blog/2023/apr/03/the-end-of-an-error-for-chelsea-graham-potter-put-out-of-his-misery
3
Gäst: Agne. K! skrev | 3 Apr 2023 - 22:21
Det var på tiden! Våra nya ägare är totalt okunniga om fotboll tyvärr. Nu satsar vi uppåt Chelsea FC! 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿⚽💪
2
Gäst: Curva Middle skrev | 3 Apr 2023 - 11:15
Tottenham är utan tränare. Något för Potter?
6
Gäst: Tvivlande skrev | 3 Apr 2023 - 11:06
Graham behöver nog inte vara arbetslös så länge, han får nog ett antal erbjudanden att välja på. Tycker han ska semester med familjen ett tag, det kan dom behöva, varför inte till Sverige och fjällen ett par veckor?
11
Gäst: Pman skrev | 3 Apr 2023 - 10:44
Ser just att mötet med Liverpool blir först i morgon, tydligen sent på natten ....
1
Gäst: Pman skrev | 3 Apr 2023 - 10:42
Synd när tränarteamet nu var på G. Lite tålamod hade inte skadat. Graham och hans tränarteam kommer få många erbjudanden av folk som förstår sig på det här bättre än Chelseas desperata ledning.

Kan hända att man kommer ångra sig så småningom när man möter nästa lag Graham kommer att leda. Blir i alla fall spännande att se hur det går för dom ikväll mot Liverpool. Ännu mera spännande att se var Graham kommer att landa härnäst.
10
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
30 Nov 2023 - 22:12 Tre spelare som lämnar ÖFK
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
28 Nov 2023 - 10:24 Chock och besvikelse i GIF Sundsvall
28 Nov 2023 - 09:50 Målvakten och Vemdalssonen Oscar Jonsson nu klubblös
27 Nov 2023 - 15:05 ÖFK i topp av Superettans undersökning av publikupplevelse
25 Nov 2023 - 17:57 Svenska Cupen 2024 lottad
24 Nov 2023 - 17:09 Trissvinnaren Myroslav Mazur celebrerades i går
24 Nov 2023 - 17:08 Målvaktstränaren Arnold Origi är klar för ytterligare tre år
23 Nov 2023 - 20:01 '- Ifjol fick vi söka upp spelare - i år hör de av sig för a
22 Nov 2023 - 19:10 Korta nyheter om GIF Sundsvall
22 Nov 2023 - 19:07 Före detta ÖFK- spelare på landskampsuppdrag
21 Nov 2023 - 18:10 Svensk elitfotboll: - Det blir skärpta regler på läktarna nä
20 Nov 2023 - 11:24 Lista på alla 280 spelare som har medverkat i ÖFK genom alla
18 Nov 2023 - 16:14 Nu har avsparkstiderna för kvalen till Allsvenskan, Superett
17 Nov 2023 - 14:07 Unibets publikstöd för 2023 - Ger klirr i ÖFK:s kassa
16 Nov 2023 - 21:13 Myroslav Mazur blev årets vinnare av Trissen
16 Nov 2023 - 17:08 I bra form varande Ken Sema startar i Svenska landslaget i k