meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VECKANS KRÖNIKA AV CHRISTER TONNING, SKÖVDE AIK
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 10:04 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 10:45

- "I Östersund, där jag haft förmånen att uppleva så många intressanta träningar och matcher på Jämtkraft Arena på den tiden när Kalle Björklund och senare Graham Potter medverkat till föreningens framgångar."

Utdrag ur en krönika skriven av Christer Tonning under rubriken: -"Tuffa tider – det gör ont…."

Tonning har varit allsvensk spelare i Halmstad, spelat i Dallas Tornado och varit ledare i Skövde. Han har skrivit om Skövde och till vissa delar om ÖFK som veckans krönikör på Skövde AIK:s hemsida.


-"För oss som är kvar i det rödklädda Skövde är det också tuffa tider och det räckte inte ens med att ta på ”blåkläderna” utan vi fick en smärtsam förlust i Landskrona – och för vårt kära SAIKOS kan man nog relatera till Lena PH:s Det gör ont. Landskrona IP är lite av Skånes Göteborgs-vitsare och många original har kommenterat från läktaren.


Nu gäller det att jobba på under veckan och förbereda sig för den nordligaste utposten i Superettan, Östersund, där jag haft förmånen att uppleva så många intressanta träningar och matcher på Jämtkraft Arena på den tiden när Kalle Björklund och senare Graham Potter medverkat till föreningens framgångar. En del lag såsom Falkenberg har åkt igenom flera divisioner men ÖFK har på ett märkligt sätt, med eller utan ekonomiska tillgångar hankat sig fast i super-ettan. Vi får se om ”fusionen” mellan en del Östersundare håller i längden eller om de gamla klubbarna Ope, IFK Östersund med flera, kommer att representera staden. ”Englands-spåret” som Daniel Kindberg värnade om är kanske inte gångbart längre. ”Fusioner” brukar tendera till att falla på sin brist på historia, men osvuret är bäst.


Vi tror på en framtid på Södermalm med vårt kära Skövde AIK och jublande SAIKOS – nu kämpar vi alla och hjälps åt. ”Ingen kan göra allt, men alla kan göra något och göra skillnad”. Så nu knyter vi händerna. Lycka till i Östersund – där vi började resan ifjol skall vi starta årets tre-poängare! "

Fotnot.

Kalle Björklund, som omnämns i artikeln, har varit allsvensk spelare. Sedan han slutat med fotbollsspel har han varit tränare i många föreningar. Han var tränare i ÖFK 2008-2009. Han har tränat bland andra SK Brann, Molde, Örgryte och IF Elfsborg.

Det finns mycket fotboll i Björklunds släkt. Han är styvfar till Joachim Björklund, svåger till förre landslagstränaren Tommy Svensson samt farfar till landslagsspelaren Kalle Björklund

.




 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 22:08
Har du hackapettat färdigt?
7
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:52
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:52
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:51
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Andreas skrev | 21 Apr 2023 - 17:28
Skövde ska inte få dra ner tempot utan rulla bollen snabbt när vi har den .Sätt en hög press som vi gjort på slutet .
Låt dom bara inte bestämma matchen.
Vi tar insiativet ifrån start. Dom ska inte få komma in i matchen med sitt destruktiva spel
Lycka till
6
Gäst: Martin Nylander skrev | 21 Apr 2023 - 13:39
Mot Skövde vill jag se ett högt bolltempo och ett rakt snabbt omställningsspel. Skövde ska inte få ställa upp och försvara sig rättvänd. Håll bollen efter marken.
10
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Nov 2023 - 21:13 Myroslav Mazur blev årets vinnare av Trissen
16 Nov 2023 - 17:08 I bra form varande Ken Sema startar i Svenska landslaget i k
16 Nov 2023 - 09:53 -'Jag skulle indirekt legitimera dårskapen'
14 Nov 2023 - 20:50 Örebro SK tappar åtta spelare
14 Nov 2023 - 13:43 Erick Brendon har det mesta som fotbollsspelare - blev Triss
13 Nov 2023 - 18:04 Aly Keita har slagit rekord
13 Nov 2023 - 10:24 Stor besvikelse i Jönköpings Södra efter att laget åkte ur S
11 Nov 2023 - 18:12 Matchens prestation
11 Nov 2023 - 17:57 Matchreferat Stabilt och tryggt ÖFK tillfogade VSK första förlusten för i
11 Nov 2023 - 17:28 Disciplinerad defensiv gav härlig seger
11 Nov 2023 - 17:18 Matchens överraskning
11 Nov 2023 - 14:11 Startelvan
11 Nov 2023 - 14:07 Tränaren i VSK Kalle Karlsson om ÖFK
10 Nov 2023 - 17:46 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
10 Nov 2023 - 16:25 ÖFK är preparerade på absolut bästa sätt inför matchen mot V
9 Nov 2023 - 14:36 Västerås är obesegrade i år på hemmaplan - ÖFK, vissa klasse
8 Nov 2023 - 14:31 - Jag trivs här och är glad att få hjälpa ÖFK, det säger Eri
7 Nov 2023 - 19:57 Triss i ess klartecken för ÖFK - Planen är allsvenskt spel 2
7 Nov 2023 - 14:42 Presskonferens i dag med positiva vibbar
6 Nov 2023 - 15:44 ÖFK kallar till presskonferens i morgon