meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GLATT ÅTERSEENDE VID DAGENS TRÄNINGSUPPTAKT.- HAR NOVAK AVBRUTIT?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Jul 2024 - 20:52 Uppdaterad 12 Jul 2024 - 10:09

Den nye målvakten islänningen Adam Ingi Benediktsson var en positiv upplevelse

Arkivfoto

I eftermiddag var ÖFK:s spelare samlade igen efter tio dagars behövlig vila.

En del har åkt utomlands och en del har varit hem. Så brukar det alltid vara.

Östersund mötte spelarna med soligt och varmt väder. Det känns roligare att komma tillbaka då. Humöret stiger.

Det gick inte att ta miste på att spelarna var glada över att vara tillbaka och få göra det dom helt vill göra, spela och träna fotboll. Jag vill inte jämföra, att de var som kalvar på grönbete, men det var något ditåt, glatt och trevligt.

Magnus Powell ledde som vanligt träningen. Han såg utvilad och avspänd ut, med en glimt av förväntan i ögonen.

Det var nästan mangrann uppslutning Två spelare hade inte anlänt, men båda hade laga förfall.

Långtidsskadade Novak fanns inte på plats. Det har han inte varit på några träningar. Man kan undra lite över om han åkte hem? Det finns anledning att tro det.

Däremot var Stolt i full träning. Han bör skynda långsamt för att bygga upp sin ork. Hösten är lång och han behövs.

Den långtidsskadade Bonnah deltog inte i hela träningen, men hans snabba ruscher efteråt vid sidan av planen, tyder på att han snart är med i leken igen.

Den nye målvakten islänningen Adam Ingi Benediktsson var en positiv upplevelse.

Trots sin längd, 197 cm, uppträdde han smidigt och var snabb ner på backen. Han satte igång bollen snabbt och var suveränt bra på långa precisa kast. Jag tror inte vi tidigare har sett en sådan långkastande målvakt i ÖFK.

Snart är det dags för höstomgången. Vi kan vara hoppfulla, men det gör sig inte själv. Det behövs hårt arbete. Superettan år tuff.

Hösten brukar vara den årstid som passar ÖFK bäst. Det har vi kunnat se genom alla år. Vad det beror på är svårt att säga. Det är bara att konstatera fakta.

Nu kör vi vidare med oförminskad hastighet!!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 14 Jul 2024 - 16:10
Christoffer Lundhall räcker nog bra, han borde få chansen, jag tycker att unga spelare ska få mer tid på plan, i Sverige är vi för dåliga på att släppa fram unga spelare!
2
Gäst: Falk skrev | 12 Jul 2024 - 18:42
Signa Gustav Norin!
Mills kanske försvinner och vi vill inte ha mv-tränaren som andre!
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  En ny förening föddes för 30 år sedan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:44  
 

Vi är glada och stolta för att vi vågade och vi kan idag gratulerar varandra till ett bra beslut.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK skapades med många födslovåndor  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:43  
 

Allt om nya ÖFK:s första trevande år, vilka som var i styrelsen, fotbollssektionen, vilka spelare som var i truppen och hur gick det förstas året med mera med mera

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 15:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Rättvis Norrköpingsseger  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:29  
 

Tänk vad bollinnehav INTE alltid visar hur en match ser ut. I första halvlek hade ÖFK bollen mer än Norrköping, men hemmalaget dominerade tydligt genom att så mycket snabbare ta sig framåt på planen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv