meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ HÄR LÅNGT HAR ÖFK:S LAGBYGGE NÅTT - DET SE BRA UT MEN DET FINNS FRÅGETECKEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Jan 2024 - 11:34 Uppdaterad 18 Jan 2024 - 11:35

En av de nya spelalarna är backen Chrisnovic N’sa. Foto: Haldo Jonsson

I dagsläget har ÖFK 17 kontrakterade utespelar plus tre målvakter och en lärling. Det är tillfyllest.

I fjol hade man 20 utespelare, varav tre var skadade under hela säsongen och åtminstone tre av olika anledningar spelade bara halva säsongen. Det kan vara en fingervisning för antalet i år.

Det är fyra riktigt bra mittfältare som lämnat i år. Det är Jakob Johnson, André Österholm, Albin Sporrong och Calvin Kabuye, varav två av dem, Kabuye och Sporrong har varit på lån.

Det är åtta spelare som slutat i ÖFK sedan i höst, men en riktigt bra stomme finns kvar, så det bör inte vara något att vara skärrad över.

Vi kan dock räkna med att det i praktiken är bara fem. Kalpi Ouattara och Kevin Jablinski har under hela säsongen gått skadad och Anton Berg har ersatts av redan kontrakterade Origi. Simon Kroon har varit borta under perioder. Sam Mensah, Sadmir Zekovic och Albin Sporring har dessutom inte medverkat i ÖFK under hela säsongen

De som lämnat är:

Anton Berg, målvakt, (ersatts av Origi) Jakob Johnsson, mittfältare, André Österholm, mittfältare, Albin Sporrong, mittfältare, Theodore Rask, mittback, Kalpi Ouattara, ytterback, Calvin Kabuye, mittfältare, Myroslav Mazur, mittback.

Dessa har hittills ersatts av fem nya spelare

Det är mittfältarna rutinerade Ahmed Bonna och starka Henrik Norrby. Norrby verkar vara an sittande mittfältare. Det kan göra det möjligt för Erick Brendon att flytta ett steg uppåt i banan och det ger honom chansen att i större utsträckning förse forwards med målgivande passningar. Powell och Lundin vill ju förbättra målfabrikationen för i år. Det kan vara ett redskap.

Det ska bli intressant att se hur det nya mittfältet med så många som lämnat och med tillskott av bara två nya namn, kommer att fungera.

Nya mittbackar är unge Filip Bonde och rutinerade Ali Suljic. Ny ytterback är Chrisnovic N’sa. Suljic är en utmärkt ersättare till Mazur.

Det är ännu oklart hur det blir med Cecar Weilid och Nebiyou Perry. Fortfarande finns chans att de skriver på för ÖFK. Beslut måste nog fattas innan avresan på träningslägret i nästa vecka.

Antalet som lämnat är nog lite större än vad ÖFK räknat med, men det är inte större än det är hanterbart.

Mest överraskande var det att se att östersundaren Jakob Johnsson drog sig ur. Jag hade gärna sett honom vara kvar och fått följa hans utveckling. En jättestor talang som kunnat gå mycket långt som fotbollsspelare är Kalpi Ouattara, men efterhängsna skador verkar förstöra hans karriär. Tråkig, tråkigt för honom och för ÖFK.

ÖFK har bara två bara renodlade anfallare. Det är Malcolm Stolt och Sebastian Karlsson Grach. Båda är bra målskyttar. Räkna med Grach har en bit kvar till formen eftersom han har varit skadad i ett halvår.

Det känns som lite vågat med bara två forwards, speciellt om någon av dem blir skadad och man måste då ändra på spelsystemet.

Powell och Lundin har ögonen på detta. Vi får se vad som händer? De vill avvakta ett tag och göra en ny bedömning sedan tränings och - cupmatcherna spelats.

Fotbollz.se har helst velat ha en snabb djupgående spelare som kan röra om lite bland motståndarnas backar.

Lagbygget:

Målvakter:

Andrew Mills

Aly Keita

Arnold Origi (ny)

Christopher Lundhall, lärling (ny)

Försvarare:

Yannick Adjoumani

Kevin Jablinski mittback

Ziad Ghanoum mittback, back

Jakob Hedenquist, back/mittback

Chrisnovic N’sa, ytterback (ny)

Ali Suljic, mittback (ny)

Filip Bonde (ny)

Kristian Novak, (Novak är för tillfället skadad och utan kontrakt. Han kommer att rehabträna med ÖFK fram till sommaren, då man räknar med att han är frisk. Då kommer ÖFK att fatta beslut om honom för resten av säsongen.

Mittfältare:

Erick Brendon

Simon Kroon mittfältare/anfallare

Mansour Sinyan

Mykola Musolitin

André Nader

Simon Marklund

Ahmed Bonnah (ny)

Henrik Norrby (ny)

Anfallare:

Malcolm Stolt

Sebastian Karlsson Grach

Nytt kontrakt är inte klart med dessa två:

Cesar Weilid. Han har ännu inte sagt ja. Weilid har varit något av en talesman för laget. Han är en utåtriktad personlighet och en kämpe som aldrig ger upp. Sådana spelare är viktiga i en trupp. Han inlägg har inte alltid varit så lyckade, men det uppvägs av Weilids andra egenskaper. Om han slutar skulle han lämna ett tomrum efter sig.

Nebiyou Perry. Han har inte sagt nej till ÖFK. Tränad skulle han vara en tillgång för ÖFK. Han är lite ojämn men kan med sin teknik överraska motståndana och han har bra blick för spelet och bra passningsfot. Han får dock inte bli för dyr.

Någon spelare som troligen kommer att åka med till träningslägret. Det ska bli spännande att se vem det blir. Vi kan hoppas på en mittfältare, men helst forward.

Vinterfönstret stänger den 27 mars.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ulan bator skrev | 18 Jan 2024 - 15:14
En till vänsterback, en central mittfältare, en ytter och en anfallare till skulle behövas.
Sen har vi en ganska bra trupp för Superettan förhoppningsvis.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund i strålande form - blev Trissvinnare mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | 21 Apr 2026 - 10:36  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Även sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl  
  av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:23  
 

Lennart Sandahl. Foto Haldo Jonsson. Arkivbild

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Okt 2023 - 22:40 Matchreferat Ingen höjdarmatch när två självmål blev avgörande
2 Okt 2023 - 22:19 Matchens prestation
2 Okt 2023 - 22:18 Matchens överraskning
2 Okt 2023 - 20:54 Grisfotboll kan också ge poäng
2 Okt 2023 - 18:05 Startelvan
2 Okt 2023 - 17:10 ÖFK - Se upp för Forwarden Taylor Silverholt; han är i målfo
1 Okt 2023 - 18:30 Det kan finnas läge under hösten att sätta in mera oprövade
1 Okt 2023 - 15:27 Följ Jönköping Södra - ÖFK via fotbollz.se
30 Sep 2023 - 10:54 Jönköpings Södra har släppt in näst mest mål i hela Superett
29 Sep 2023 - 11:00 Myroslav Mazur en dominant i försvaret - blev Trissvinnare
28 Sep 2023 - 22:12 Brages lagkapten Alexander Zetterström efter matchen mot ÖFK
28 Sep 2023 - 11:06 ÖFK - Brage 2-0 (1-0) Bilder från matchen
27 Sep 2023 - 23:05 Matchreferat Efterlängtad seger efter två frisparksmål
27 Sep 2023 - 23:05 Oj, så viktigt!
27 Sep 2023 - 22:27 Matchens prestation
27 Sep 2023 - 21:58 Matchens överraskning
27 Sep 2023 - 18:13 Startelvan
27 Sep 2023 - 18:04 Dagens match försenad
27 Sep 2023 - 17:02 Mittbacken Pontus Rödin i Brage
27 Sep 2023 - 13:24 Brages tränare Klebér Saarenpää uttalar sig inför matchen mo
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst