meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

OJÄMN INSATS AV ÖFK
av Per Lagerbäck
Publicerad 2 Aug 2025 - 15:33 Uppdaterad 2 Aug 2025 - 18:43

Bitvis riktigt lovande spel av ÖFK i första halvlek, men många individuella och lagmässiga misstag.

Målglädje i ÖFK. Foto Haldo Jonsson (från mobil)

ÖFK startade matchen på liknande sätt som mot Örgryte. Tappade helt bort spelare när Helsingborg gjorde snabba vändningar och kontringar. Utan Anyanwus fantastiska brytningar hade det kunnat rinna iväg. Sakta hittade man dock till ett i huvudsak hyggligt spel. Insatserna var dock individuellt oerhört skiftande, och imponerad blev jag måttligt. Dock riktigt starkt att komma tillbaka från den svaga starten. Försvaret blev också stabilare sedan Ghanoum kom in, men han tappade lite mot slutet av matchen.

Andra halvlek blev en liten besvikelse. Mycket hade kunnat fungera bättre, och jag skulle inte ha gjort en del av de byten som gjordes. Hade t ex inte tagit in Edqvist och Granström, även om Edqvist gjorde det godkänt. Jag hade inte heller tagit ut Hopcutt så tidigt, även om han kanske inte gjort så väldigt mycket mer än målen.

Jag må också kritisera Origi och Livani som inte väljer att, eller lyckats, pränta in i målvakterna att de ALLTID ska ta det säkra före det osäkra. Enligt min beräkning är vi nu uppe i nio förlorade poäng genom direkt slarv med bollen nära eget mål, och att målvakterna orsakat sju av dessa minuspoäng. Croon gjorde sedan även många bra saker, och jag lägger mindre ansvar på honom än på ledningen. Med dessa poäng i hamn hade ÖFK alltså legat på kvalplats i Allsvenskan i skrivande stund.

Vi får nog ställa in oss på att säkra kontraktet och hoppas på en riktigt spännande säsong nästa år, även om årets serie är så jämn att tre- fyra vinster i rad kan ge mig helt fel i detta.

Betygen:

Croon 3 - Med det slarvet kan jag inte ge högre betyg, och lite osäker ibland, men flera riktigt fina räddningar.

Enemark 2 - Enligt mig har han gjort tre- fyra bra matcher, och betydligt fler dåliga. Kort tid idag, men det såg inte bra ut.

Suljic 3 – Godkänd, men hans kritiker har delvis rätt. Han ter sig långsam, och försvinner ibland från backlinjen.

Anyanwu 4 – Uppenbart är det alltför få som uppskattar hans fantastiska brytningar. Jag är djupt imponerad. Sedan är han alltför slarvig med bollen ibland, och det behöver styras upp. Men absolut en fyra.

Johansson 3 – Bättre match idag, men inledningvis ute på vift även denna gång.

Marklund 3 – Började riktigt bra, och chippen till Bonnah var lysande, men tappade i andra halvlek.

Bonnah 2 – Oerhört slarvig med bollen idag. Räcker inte alltid att vara duktig att komma på rätt plats.

Sporrong 3 – Ovanligt osynlig, men klart godkänd.

Hopcutt 4 – Att sätta två mål må ge en fyra, även om han inte glänste i övrigt. Starkt gjort!

Amatkarijo 3 – Startade otroligt bra och tog defensivt ansvar, men försvann successivt.

Perry 2 – Idag var han tillbaka i att borra ned huvudet och fick inte ut så mycket av sin teknik.

Ghanoum 3 - Klart bra inledning när han kom in och säkrade upp försvaret, men tappade en hel del mot slutet.

Granström 2 – Slätstruken insats.

Edqvist 3 – Försökte verkligen, men hela laget tappade i andra.

Abdihakim 2 – Var tydligt sugen, men fick inte rätt möjligheter, och klarade inte att göra något konstruktivt med det lilla han fick.

Adjoumani 3 - Otroligt roligt att se honom på planen, men trean inte självklar.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Bollaren skrev | 2 Aug 2025 - 21:10
Perry var tillsammans med Hopcutt bäst i ÖFK idag. Vet inte vilken match du kollade på. Perry hade väldigt lite bolltapp och hade väldigt många öppnade passar. Att du säger att Gio var bättre får mig att undra om du blandat ihop dessa under matchen, för Gio var helt osynlig.
0
Gäst: SR500 skrev | 2 Aug 2025 - 17:07
Anyanwu kommer att bli riktigt bra! Kan dessutom slå krossbollar. Nästa stora försäljning?
2
Gäst: Bengt J skrev | 2 Aug 2025 - 16:38
Bra analys som vanligt Per. \r\nHögersidan av försvaret känns inte bra. Enemark lämnar stora ytor och när även Suljic är ute på äventyr så blir det hav av yta för motståndarna. Som du påpekar, när Ghanoum kommer in rättar det till sig lite. Och Sunday, vilka brytningar han gör på gammalt hederligt vis med foten upp. Mycket förvånad att ÖP ger honom en tvåa. \r\nNästa hemmamatch blir hyperintressant.
3
Gäst: Hoppfull skrev | 2 Aug 2025 - 15:52
Hur många poäng har vi förlorat på att man fipplar i boxen och kan inte få till ett enda skott? När man snubblar på sina egna fötter istället få bollen i mål?
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:07  
 

-Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tufft motstånd i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
15 Dec 2023 - 12:06 Fastställda datum och tider för gruppspelet i Svenska Cupen
13 Dec 2023 - 13:43 ÖFK offentliggör att tre spelare slutar i ÖFK