meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GRYMT, MEN INTE OVÄNTAT
av Per Lagerbäck
Publicerad 31 Maj 2023 - 21:31 

En bra arbetsinsats, och disciplinerat spel, men utan toppar, i 70- 75 minuter. Sedan staplades misstagen på varandra, och det var inte oväntat att det till slut ramlade in en grym boll bakom Keita.

Var fanns tryggheten ikväll? Länge var jag beredd på rubriken "Arbetsseger", som jag fick byta till "Arbetspoäng", men ack vad jag fick bita i det sura äpplet till slut. Idag var det ingen spelare som lyste i ÖFK, men laginsatsen var länge bra. Jag som brukar försvara försvarsspel måste ändra mig en aning. 1- 0 är definitivt ingen säker ledning, och definitivt inte redan i första halvlek. Det kändes som att ÖFK började spela för att hålla ledningen, dock utan att dra ut på tiden. Det började sakta hända saker ett tag i andra halvlek, och ÖFK hade rejäl otur när det var ett 2- 1-mål på gång, som räddades på mållinjen. Men sedan var det som om flera spelare tappade huvudet defensivt. Förra matchens klart bäste, Hedenqvist, höll tre gånger på att ge Brage gratischanser, och även andra klantade till det. Dock såg det ut att hålla matchen ut, men ytterligare en gång fick en Bragespelare nästan helt oattackerad nicka in bollen i mål.

Det känns som om den självkänsla och det flyt som fanns i april sakta har tynat bort. Det blir lätt ängsligt och bollen studsar mer fel. Det är dock inte alls nattsvart, utan det finns mycket mer att hämta ur det här gänget, men nu måste ledarna hitta en formel för att tveksamheterna ska släppa. Och det gäller att hitta nycklarna för att enklare och snabbare hittar vägar ur det presspel som antagligen kommer att drabba ÖFK även framåt. Jag hävdar fortfarande att ÖFK håller en tydligt högre klass än vad man visade ikväll, och nu gäller det att satsa allt på söndag.

Oavsett vad andra eventuellt tycker så var det oerhört skönt med en domare som inte tillät spelarna att slita i varandra. Den bästa insats jag sett av Tess Olofsson hittills.

Betyg:

Keita 3 - En knapp trea, då han särskilt vid första målet kanske skulle haft en chans att nå bollen, men stod kvar.

Weilid 3 - Också en svag trea, som räddas av arbetsinsatsen. Fortfarande svårt med inläggen.

Rask 3 - Gjorde absolut vad han skulle. Bäst i backlinjen.

Hedenqvist 2 - Helt annan insats än senast.

Adjoumani 2 - Var för vårdslös, och tar för stora risker, och lyckades inte heller offensivt ikväll.

Österholm 3 - Faktiskt bäst i ÖFK idag. Nära en fyra.

Sinyan 3 - Gör en okey insats, men det känns inte som han riktigt litar på sig själv.

Brendon 3 - Inte samma självklara lugn här heller.

Musolitin 3 - Enorm arbetsinsats, men det gav inte mycket. Dock fina frisparkar.

Amatkarijo 3 - Fint agerande vid målet, och bra defensiv arbetsinsats igen, men inte så mycket mer.

Stolt 3 - Väldigt snyggt jobb inför målet och perfekt satt i mål. Fin arbetsinsats, men åter humörproblem.

Kabuye 2 - Hur ska vi få honom att kunna utnyttja det han besitter?

Det känns verkligen bittert att detta lovande lag hamnat i denna svacka, och jag vet att det ska vara möjligt att ta stora kliv ur den, och jag hoppas innerligt att de första två kliven kommer på söndag mot Västerås. En seger då skulle ge en helt annan arbetsro. Och det är absolut fullt möjligt.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:19  
 

William Tönning, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41  
 

Dennis Widgren. Foto: Michael Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Hallen mot Stjørdals Blink  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 17:56  
 

Ole Gunnar Solskjærs son spelar i Stjørdals Blink

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2023 - 22:36 Sadmir Zekovic lämmar ÖFK
3 Aug 2023 - 09:49 Kristian Novak borta hela säsongen, men Simon Kroon på väg t
2 Aug 2023 - 22:52 'Slutsatsen blir, att ÖFK inte är något dåligt bortalag, som
2 Aug 2023 - 21:13 Mycket välordnad och trevlig resa med Falkarna till matchen
1 Aug 2023 - 23:12 ÖFK lånar spelare från norska Ranheim?
1 Aug 2023 - 12:31 Före detta mittbacken i ÖFK Noa Sonko Sundberg mot spel i Ch
31 Jul 2023 - 16:39 Malcolm stolt poängräddare med mål mot GIF Sundsvall - blev
30 Jul 2023 - 21:55 Domarens dilemma vid Norrlandsderbyt
29 Jul 2023 - 19:56 ÖFK - GIF Sundsvall bilder
29 Jul 2023 - 17:53 Matchreferat ÖFK fick oavgjort trots utvisning
29 Jul 2023 - 17:51 Matchens prestation
29 Jul 2023 - 15:22 Nödvändig skön poäng
29 Jul 2023 - 15:19 Matchens överraskning
29 Jul 2023 - 12:04 Startelvan i dag
28 Jul 2023 - 23:47 Inför matchen: ÖFK - Gif Sundsvall
28 Jul 2023 - 23:15 Blir vi 6000 på Jämtkraft Arena på lördag
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor